X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: wzrost inwestycji i szybki rozwój są zagrożone. Powodem rosnące ceny surowców i energii

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:25
Jest szansa na to, żeby Polska przyciągała inwestycje zagraniczne, które obecnie są ulokowane w dalekich krajach, a których lokalizacja w pandemii okazała się niekorzystna i cały czas wiąże się z problemami przy realizacji dostaw. Polski rząd wyraźnie do tego zachęca, a duże koncerny dostrzegają już, że nasz region doskonale się do tego nadaje. To szansa na rozwój, który zaburzyć mogą jednak rosnące ceny energii - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium, i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/ wutzkohphoto
Posłuchaj
22:05 PR24_AAC 2021_10_14-09-08-05.mp3 Eksperci: wzrost inwestycji i szybki rozwój są zagrożone wzrostem cen surowców i energii (Polskie Radio 24)

Goście audycji odnieśli się do prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego w kwestii przyszłości gospodarek tak polskiej, jak i światowej. Wynika z niej, że będą się one rozwijać mimo kryzysu postpandemicznego. W roku bieżącym światowe PKB ma wzrosnąć o 6 proc., a w 2022 r. - o ok. 5 proc. Dla Polski prognozy są podobne, choć nieco wyższe, przewidują wzrost odpowiednio o 6,1 proc. i 5,1 proc. Fundusz zauważa problemy z dostawami i cenami surowców. Wskazuje też na niepewność związaną z rozwojem kolejnych mutacji COVID-19.

shutt warszawa 1200.jpg
"Dług publiczny będziemy zmniejszać znacznie szybciej". Ekspert o prognozach MFW dla Polski

Ceny surowców w górę

- Znacznie bardziej niż kolejnych fal pandemii na świecie i ich wpływu na gospodarkę obawiałbym się wzrostu cen surowców: gazu, ropy naftowej, a przez to też wzrostu cen energii. To rzecz, z którą teraz cały świat walczy, od Chin aż po Stany Zjednoczone. Niekontrolowany wzrost tych cen przekłada się bezpośrednio na ceny w całej gospodarce i na ewentualne związane z tym problemy. Co do pandemii to nauczyliśmy się funkcjonować w stanie permanentnego zagrożenia epidemiologicznego. Gospodarka reaguje też na nie, a obserwując wyniki polskiej gospodarki, można tylko cieszyć się z tego, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższa naszą prognozę wzrostu z 4,6 proc do 5,1 proc. Obniża trochę tę na przyszły rok, ale utrzymanie wzrostu na poziomie 5-6 proc. jest możliwe, chyba że ceny surowców, energii, CO2 w Europie zaburzą powrót do normalności po półtorarocznej pandemii - powiedział Maciej Wośko.

Według niego przede wszystkim potrzebujemy inwestycji, zainteresowania globalnych koncernów, przenoszenia łańcuchów dostaw do Europy.

- Europa Środkowa jest do tego idealnym miejscem. Mam wrażenie, że duże firmy zaczynają to rozumieć. Oczywiście o te duże inwestycje konkurujemy z naszymi sąsiadami, ale ten kierunek jest przez rząd wyraźnie akcentowany. Wbrew różnym pojawiającym się opiniom mamy stabilną sytuację gospodarczą i polityczną. Jest u nas bezpiecznie, nawet mimo wydarzeń na granicy z Białorusią – oceniał Maciej Wośko.

Uczymy się żyć z wirusem

W opinii Grzegorza Maliszewskiego z punktu widzenia gospodarki pandemia pozostaje pewnym ryzykiem, ale gospodarki szybko do niej się dostosowały.

- Obecnie, obok rosnących cen, które są problemem i dla inwestycji, i dla konsumpcji, wyzwaniami są problemy z dostępnością towarów, podzespołów. Przekłada się to na ceny, ale też powoduje, że część branż, np. motoryzacyjna, silnie tnie produkcję. Mamy też już przykłady konkretnych deklaracji o przenoszeniu produkcji. Jeden z koncernów produkujących sprzęt AGD zasygnalizował poszukiwanie lokalizacji dla produkcji przeniesionej z Chin - podkreślił Grzegorz Maliszewski.

Dodał, że istotne mogą tu być dane, z których wynika, że wartość zapowiedzianych inwestycji zagranicznych realizowanych od początku w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie. Wyprzedzają nas tylko Niemcy, gdzie sięgnęły one niemal 23 mld USD.

- Dla porównania cała Afryka miała zapowiedziane inwestycje typu greenfield o wartości 29 mld USD. Realne jest więc to, żeby Polska przyciągnęła część produkcji realizowanej w dalekich krajach ze względu na to, że widzimy, co dzieje się z dostawami, i potrzebę tego, aby ich ciągłość w przyszłości zapewnić – mówił Grzegorz Maliszewski.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA POLSKA inwestycje

Czytaj także

Zakorkowane porty w Wielkiej Brytanii. Na odbiór czeka 50 tys. kontenerów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 05:59
Brak kierowców ciężarówek w połączeniu z rosnącym wszędzie na świecie popytem na towary spowodował zakorkowanie największego brytyjskiego portu towarowego w Felixstowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet 2022. Minister finansów: Polska już odrobiła straty spowodowane pandemią

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 10:17
- Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB, co pokazuje, że rozpoczynamy konsolidację finansów publicznych bez szkody dla wydatków publicznych, społecznych i inwestycyjnych - powiedział w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński o projekcie ustawy budżetowej na rok 2022.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nord Stream 2 gotowy do uruchomienia w ciągu kilku dni". Deklaracja wicepremiera Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:27
- Gazociąg Nord Stream 2 będzie gotów do uruchomienia w najbliższych dniach - powiedział wicepremier Rosji Aleksandr Nowak. Wyjaśnił, że obecnie niemiecko-rosyjski rurociąg jest zapełniany gazem w ramach procedur technologicznych.
rozwiń zwiń