X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

LOTOS eksperymentuje z produkcją wodoru. Projekt VETNI wykorzysta polską myśl techniczną

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 06:15
Grupa LOTOS, w konsorcjum z Instytutem Energetyki oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, uruchomiła nowy projekt wodorowy o wartości blisko 10 mln zł. Jego celem jest skonstruowanie pilotażowej instalacji opartej na elektrolizerach stałotlenkowych (SOE). Instalacja powstanie w Jaśle.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Celem projektu VETNI jest opracowanie instalacji opartej na elektrolizerach stałotlenkowych zasilanych energią elektryczną z odnawialnych źródeł, które umożliwią produkcję wodoru o wysokiej czystości.

WODÓR twitter - PKN ORLEN.jpg
Wodór i wiatraki. Polska energetyka stawia na rozwiązania zeroemisyjne

Parametry elektrolizera pozwolą na produkcję ok. 16 kg wodoru na dobę o czystości 99,999 proc., co umożliwi zatankowanie kilku samochodów zasilanych wodorem.

Budowa i weryfikacja pracy unikatowej instalacji

Inicjatywa wpisuje się w założenia projektu "Polskiego porozumienia wodorowego", w ramach którego administracja publiczna oraz przedstawiciele przedsiębiorców i nauki deklarują  wspólne działania na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. To kluczowy instrument wykonawczy "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.".

- Strategicznym wyzwaniem Grupy LOTOS jest przygotowanie się do zbliżających się rewolucyjnych zmian na rynku paliwowym. Budowa silnej pozycji konkurencyjnej musi odbywać się poprzez wdrażanie unikalnych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, tworzonych we współpracy z najlepszymi partnerami, w co w pełni wpisuje się projekt VETNI - mówi Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS.

Na lokalizację inwestycji wybrano Jasło. Przemawiają za tym m.in. uwarunkowania techniczne, w tym dostępność pary technologicznej o wymaganych dla elektrolizera parametrach. Co więcej, producentem ważnych elementów elektrolizera będzie mieszczący się w Boguchwale k. Rzeszowa - Oddział Ceramiki CEREL - jednostka rozwojowa Instytutu Energetyki.

- W ramach wspólnego przedsięwzięcia chcemy osiągnąć dwa cele. Pierwszym jest opracowanie, budowa i weryfikacja w rzeczywistych warunkach pracy unikatowej instalacji ze stałotlenkowymi elektrolizerami, które są najbardziej sprawnymi urządzeniami do produkcji wodoru. Drugim celem jest realizacja postulatów Polskiej Strategii Wodorowej, w szczególności w zakresie dekarbonizacji procesów i zwiększania udziału niskoemisyjnych paliw w wielu gałęziach gospodarki - tłumaczy prof. Jakub Kupecki, kierownik Centrum Technologii Wodorowych Instytutu Energetyki.

Nowe materiały opracowywane w AGH

Projekt VETNI wyznacza nowe kierunki modernizacji obiektów przemysłowych, obejmujące ich przystosowanie do nowych celów, które będą wynikały z sukcesywnego rozwoju gospodarki wodorowej.

- Efektywność użytkowania energii jest jedną z miar rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego, natomiast dostępność energii i opanowanie nowych, niskoemisyjnych technologii warunkują dalszy zrównoważony rozwój. Projekt charakteryzuje się wysokim stopniem innowacyjności oraz bazuje na polskich rozwiązaniach technologicznych i materiałowych. Stabilność pracy oraz wysoka efektywność działania elektrolizera będzie zapewniona przez wykorzystanie nowej grupy opracowywanych w AGH materiałów do konstrukcji elektrody powietrznej, w których zminimalizowana zostanie zawartość toksycznego i drogiego kobaltu - mówi prof. Konrad Świerczek, prodziekan ds. współpracy i nauki Wydziału Energetyki i Paliw AGH.

Koncepcja została wysoko oceniona przez ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wniosek o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój otrzymał pozytywną decyzję. Łączny budżet projektu VETNI wynosi ponad 9,5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie około 7,8 mln zł.

PR24.pl, LOTOS, DoS

Czytaj także

Premier: wodór może odegrać największą rolę w technologicznej transformacji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 17:55
- Sądzę, że wodór będzie miał gigantyczną, być może największą rolę w transformacji technologii na całym świecie - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, z okazji powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lotos stara się o nowe koncesje na wydobycie ropy i gazu ziemnego na Morzu Północnym

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:52
Polski koncern poszerza stan posiadania przy wydobyciu ropy i gazu ziemnego na Morzu Północnym. Lotos informuje, że jego norweska spółka - Lotos Norge złożyła aplikacje o kolejne koncesje, w większości starając się o obszary w miejscach, gdzie prowadzi już działalność. Dodatkowo Lotos Norge czeka na zgodę na wymianę udziałów w koncesjach z Aker BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG pozwoli realizować duże inwestycje. Na początek to 200 mld zł przychodów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 15:57
- Nowy podmiot po połączeniu PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG będzie w stanie realizować duże inwestycje, pozyskiwać nowe technologie i wdrażać je w polskiej gospodarce - powiedział podczas jednego z paneli Kongresu 590 dyrektor z PKN Orlen Karol Wolff.
rozwiń zwiń