X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceminister finansów: budżet na 2022 r. ostrożnościowy, skrojony na czas po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 17:35
O budżecie na przyszły rok, którego projekt ma przejść pierwsze czytanie w czwartek w Sejmie, mówił w radiowej Jedynce Sebastian Skuza, wiceminister finansów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: EAST NEWS

Przypomnijmy, projekt budżetu zakłada  wydatki na poziomie ponad pół biliona złotych, deficyt nie wyższy niż 31 mld zł, wzrost PKB na poziomie 4,6 proc., średnioroczną inflację w wysokości 3,3 procent.

Budżet ostrożnościowy, skrojony na czas po pandemii

Minister pytany, czy jest to budżet "skrojony" na czas po pandemii, stwierdził, że budowany jest przy założeniach ostrożnościowych, uwzględniających skutki gospodarcze przebytej pandemii.

- Zastosowane tarcze spowodowały, że recesja w Polsce w 2020 r. była jedną najpłytszych w Europie, a wzrost gospodarczy powinien wynieść w bieżącym roku realnie 4,9 procent – przypomina wiceminister.


Posłuchaj
05:25 justa-budzet.mp3 O budżecie na przyszły rok, którego projekt ma przejść pierwsze czytanie w czwartek w Sejmie, mówił w radiowej Jedynce Sebastian Skuza, wiceminister Finansów./Błażej Prośniewski/.

 

Skutki pandemii jeszcze czujemy, ale widać odbicie

Jak dodaje, skutki pandemii jeszcze odczuwamy, ale dzięki dobrej polityce gospodarczej, jesteśmy świadkami wyraźnego odbicia gospodarczego.

- Może się okazać, że dzięki temu dochody budżetu państwa będą w tym roku wyższe o ponad 78 mld zł, od zakładanych pierwotnie – mówił Skuza.

Ryzyko związane z czwartą fala pandemii wciąż istnieje

Pytany o ryzyka związane z przyszłorocznym budżetem zauważył, że jesteśmy obecnie w trakcie czwartej fali pandemii, ale dzięki doświadczeniu i sczepieniom nie powinno być już lockdownów gospodarczych.

Gość Polskiego Radia zaprzeczył też informacjom, że w przyszłym roku spadną dochody samorządów.

Samorządy mogą spać spokojnie – budżet przewiduje subwencje korygującą

- Przyjęte przez Sejm i zaopiniowane przez Senat rozwiązania wskazują, że jednostki samorządu terytorialnego będą miały do dyspozycji w 2022 r. kwotę 8 mld zł  subwencji korygującej, dochody z tytułu udziału w podatkach dochodowych będą wyższe o 10,3 proc. niż samorządy planowały w maju tego roku.


miasteczko free1200.jpg
Pandemia nadszarpnęła budżety wszystkich europejskich samorządów. Luka sięga setek miliardów euro

Zauważa, że obecnie sytuacja samorządów jest dobra, zanotowały po pierwszym półroczu nadwyżkę w wysokości 22 mld zł.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

MF: Polska wśród unijnych państw z najniższym deficytem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 16:08
Dane Eurostatu pokazują, że Polska jest wśród krajów z najmniejszym deficytem w UE - skomentował główny ekonomista MF Łukasz Czernicki. Mniejsze wydatki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i Tarczy Finansowej PFR oraz silne odbicie gospodarcze poprawiły sytuację fiskalną - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes BGK: samorządy mogą dostać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 17:35
O wsparciu inwestycji dla samorządów mówiła w radiowej Jedynce prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Gaszyńska-Muzyczka. Program wsparcia jest wart w pierwszym etapie ponad 20 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład gwarantuje samorządom wsparcie po pandemii: subwencję rozwojową, środki na inwestycje, korzystniejsze janosikowe

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:28
Polski Ład dla samorządów, czyli o nowych rozwiązaniach przyjętych przez rząd i ich efektach - mówił w radiowej Jedynce dr. Remigiusz Górniak, wiceprezes Związku Samorządów Polskich i zastępca burmistrza Sulejówka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: naszym celem powinno być wysokie tempo wzrostu PKB w dłuższym okresie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 12:12
- Szybkim decyzjom władz gospodarczych i przedsiębiorców zawdzięczamy relatywnie niewielkie koszty gospodarcze kryzysu pandemicznego i szybki powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu - ocenia prezes NBP Adam Glapiński. - Naszym celem powinno być m.in. wysokie tempo wzrostu PKB w dłuższym okresie - podkreśla szef banku centralnego.
rozwiń zwiń