X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Hiszpanie zamykają huty z powodu cen prądu i gazu. Co na to UE?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:37
Rekordowe ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego spowodowały zamykanie lub czasowe wstrzymywanie produkcji wielu przedsiębiorstw w Hiszpanii. Ceny energii elektrycznej wzrosły w tym roku o ponad 300 proc. do 260 euro za jedną MWh.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Norenko Andrey

Jeden z największych producentów stali Sidenor ogłosił czasowe zamknięcie - do końca br. - swojej centralnej fabryki w Basauri (Kraj Basków) oraz stopniowe podjęcie podobnych środków w innych fabrykach w Kraju Basków, Kantabrii i Katalonii.

Sidenor to jedna z największych hiszpańskich firm produkujących stal do celów przemysłowych. W komunikacie firma wyjaśniła, że wzrost cen energii elektrycznej spowodował wzrost ceny za tonę produktu o 200 euro i wzrost kosztów produkcji o ponad 25 proc., co "doprowadza do strat i uniemożliwia utrzymanie dotychczasowego tempa produkcji".

LNG PGNIG gazowiec zbiornikowiec 1200.jpg
Europie potrzebne jest zróżnicowanie kierunków dostaw gazu. Rosja i USA walczą o rynek

Zamknięcie sposobem na ceny?

Według firmy, czasowe zamknięcie głównej fabryki to pierwszy środek podjęty w celu "ograniczenia wpływu na produkcję wygórowanych i niekontrolowanych kosztów energii elektrycznej".  "Takie środki same w sobie nie rozwiązują podstawowego problemu i nie wykluczają podjęcia innych kroków jeżeli ceny energii elektrycznej pozostaną poza kontrolą" - poinformowała firma w komunikacie, na który powołał się we wtorek dziennik "La Razon".

Grupa specjalizująca się w produkcji nawozów i amoniaku Fertiberia także ogłosiła czasowe wstrzymanie działalności fabryki w Palos de la Frontera (Huelva) od początku bm. w związku z "nadzwyczajnym wzrostem cen gazu ziemnego".

Ceny wyższe niż w innych krajach UE

Wzrost cen gazu ziemnego spowodował niekontrolowany wzrost cen energii elektrycznej na rynku hurtowym. Biorąc pod uwagę niewielką rolę odnawialnych źródeł energii, firmy energetyczne zostały zmuszone do wykorzystywania gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej, co jest związane z wysokimi nadpłatami w celu pokrycia popytu ze względu na ceny tego surowca.

Według danych organizacji przedsiębiorstw - wielkich konsumentów energii (AEGE) na początku października  hiszpański przemysł płacił 123,4 euro za MWh, podczas gdy we Francji 49,93 euro (149 proc. mniej), a w Niemczech 85,8 euro (44 proc. mniej). Zgodnie z AEGE, dodatkowe koszty energii elektrycznej dla przemysłu przekroczyły już 1500 mln euro. Najbardziej dotknięte zostały fabryki produkcji stali, chemiczne i metalurgiczne.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

W 2022 r. grozi nam kryzys gazowy. Ekspert: dotknie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 17:43
- W 2022 r. można oczekiwać kolejnych fal inflacji na rynku nawozów i energii. Konsekwencje tego boleśnie odczują nie tylko przedsiębiorstwa, ale i gospodarstwa domowe - uważa dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja wywołała kryzys energetyczny, a teraz "współczuje" Europie. "Zależy nam na długoterminowych kontraktach"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:30
W środę na europejskich rynkach gazu ceny tego surowca sięgnęły kolejnych rekordów. Indeks TTF dla rynku spot przekroczył 115 euro za MWh, kontrakt z dostawą w listopadzie był wyceniany na ponad 160 euro. Czy Europa pogrąży się w energetycznym kryzysie zorganizowanym przez Rosję?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister aktywów: za wysokie ceny energii odpowiadają UE i Rosja

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:38
- Za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE i wysokie koszty emisji CO2 oraz spekulacyjna gra Rosji na rynkach gazu - oświadczył na posiedzeniu sejmowej komisji energii wiceminister aktywów Maciej Małecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ropa najdroższa od 2014 roku. Przyglądamy się prognozom na najbliższe miesiące

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 09:40
Ceny ropy w USA nieznacznie spadają, ale są blisko najwyższych poziomów od października 2014 r. Globalny kryzys energetyczny napędza popyt na energię w okresie poprzedzającym zimę. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 80,47 USD.
rozwiń zwiń