X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Globalny niedobór energii zwiększa popyt na ropę. Za baryłkę trzeba zapłacić w USA ponad 80 dolarów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 09:18
- Ceny ropy w USA utrzymują się powyżej 80 dolarów za baryłkę w związku z oczekiwaniami, że globalny kryzys energetyczny - od Azji przez Europę po USA - podwyższy popyt na ropę i spowoduje zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw - informują maklerzy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/pan demin

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 80,42 dolara, niżej o 0,12 proc.
Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 83,62 dolara za baryłkę, niżej o 0,04 proc.

ropa naftowa 1200.jpg
Ropa w USA z nowym rekordem. Jej cena jest najwyższa od 7 lat

Ropa przyłączyła się do gazu i węgla

Rynki ropy zaczynają się mocniej kurczyć przed zbliżającą się zimą na półkuli północnej, bo braki gazu ziemnego i węgla powodują poszukiwanie alternatywnych paliw do wytwarzania prądu. Rośnie więc popyt m.in. na olej opałowy i napędowy. Ostrożne działania krajów OPEC+ co do zaopatrzenia rynków w surowiec z sojuszu, również zwiększają presję na giełdach paliw i przyczyniają się do zwyżki cen.

- Jeśli ceny ropy będą zmierzać do 90 dolarów za baryłkę istnieje możliwość, że OPEC+ zacznie nieco mocniej rozkręcać kurki z ropą i podejmie próby schłodzenia rozgrzanych nastrojów na rynkach paliw - ocenia Wayne Gordon, strateg UBS AG Wealth Management.

Analityk dodaje, że pod pewnym względem ropa przyłączyła się do gazu i węgla w zwyżkach cen, a wiele będzie zależeć od tego, jak mroźna będzie zima.

OPEC+ będzie mieć trudności

Analitycy Citigroup Inc. podwyższyli swoje prognozy cen ropy Brent na IV kwartał do 85 dolarów za baryłkę, i nie wykluczają, że surowiec może zdrożeć do 90 dolarów za baryłkę, jeśli będzie jeszcze mocniejsza zamiana gazu na ropę. Jeśli ceny ropy będą nadal rosły, amerykańska administracja prezydenta Joe Bidena może zacząć wywierać większą presję na OPEC, aby pompował więcej ropy.

- Joe Biden wie, że wysokie ceny benzyny nie są dobre dla władz. Na pewno będziemy więcej słyszeć na ten temat od amerykańskiej administracji - mówi Daniel Vergin, wiceprezes IHS Markit.

Tymczasem Vivek Dhar, analityk Commonwealth Bank of Australia, ocenia, że mogą być trudności z pozyskaniem większej ilości ropy z kartelu i jego sojuszników

- OPEC+ prawdopodobnie będzie mieć trudności z zaspokojeniem rosnącego popytu na ropę przez resztę tego roku - wskazuje Dhar.
Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 1,5 proc.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Znoszenie restrykcji wywoła ostry skok popytu na ropę. Goldman Sachs przedstawia prognozę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 17:05
Bank inwestycyjny Goldman Sachs oczekuje w ciągu sześciu miesięcy wzrostu cen surowców rzędu 13,5 proc. Ropa może sięgnąć 80 dol. za baryłkę, a wzrost popytu na nią ma być najszybszy od 20 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uciążliwy incydent". Co wiemy o ataku hakerskim na rurociąg w USA?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 09:47
Prezydent Joe Biden poinformował, że udało się przywrócić pełne zdolności zaatakowanego przez hakerów rurociągu Colonial Pipeline. Podczas wystąpienia w Białym Domu apelował do Amerykanów, by nie wpadali w panikę. Stwierdził, że za cyberatakiem nie stoi Kreml. Poinformował jednak, że hakerzy znajdują się na terytorium Rosji. Administracja USA ściśle współpracuje z Colonial Pipeline, aby złagodzić skutki ataku cybernetycznego i zamknięcia rurociągu. Firma dostarcza paliwa do większości obszaru wschodnich Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń