X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Słabszy wiatr w Europie uderza w OZE. Może też się odbić na transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 11:39
Jak wynika z danych firmy Vortex, w tym roku siła wiatru w Europie spadła o 15 procent. Przekłada się to na mniejszą produkcję energii na farmach wiatrowych, ale też może negatywnie wpłynąć na transformację energetyczną w naszej części świata - pisze serwis BiznesAlert.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Vladimka production

Przyczyny zmniejszenia siły wiatru są niejasne, ale może mieć to związek z globalnym ociepleniem. Jak podkreśla profesor Paul Williams z Uniwersytetu w Reading, zjawisko jest trendem a nie jednorazową zmianą, bo słabnięcie wiatru w Europie jest obserwowane od kilku dekad.

Według szacunków Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), prędkość wiatru w Europie spadnie o 10 procent do 2100 roku przy podniesieniu temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza.

jacek sasin free tt twitter 663.jpg
Jacek Sasin: bezpieczeństwo energetyczne mamy zapewnione

Słabszy wiatr, mniej prądu

Osłabienie siły wiatru bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ilości prądu, produkowanego przez farmy wiatrowe. Tak było w marcu w Wielkiej Brytanii, kiedy farmy wiatrowe produkowały tylko 11 procent swojej całkowitej mocy. Na początku września Brytyjczycy musieli uruchomić dwa bloki węglowe, by dostarczyć do sieci odpowiednią moc. Podobnie musieli zrobić m.in. Niemcy.

- Tendencja spadku prędkości wiatru może mieć negatywne konsekwencje wobec planów dochodzenia do neutralności energetycznej Europy - pisze serwis BiznesAlert.pl


PolskieRadio24.pl, BiznesAlert.pl, FT, md

Czytaj także

PKN Orlen inwestuje w rozwój rafinerii w Możejkach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 17:08
Jeszcze w tym roku w Możejkach rozpocznie się budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy. Inwestycja zwiększy wydajność rafinerii - z tej samej ilości ropy naftowej będzie produkowana większa ilość paliw. PKN Orlen podpisał porozumienie z Orlen Lietuva w sprawie finansowania tego projektu, w przedsięwzięcie zainwestuje 641 milionów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: bez zmian miksu energetycznego polski przemysł szybko będzie tracić konkurencyjność

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 11:32
Wzrastające ceny uprawnień do emisji CO2 i zmiany zaproponowane w pakiecie Fit for 55 skutkować będą przenoszeniem polskiego przemysłu do innych krajów - powiedziała kierownik zespołu energii i klimatu PIE Magdalena Maj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: bezpieczeństwo energetyczne mamy zapewnione

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 08:51
- Możemy powiedzieć nie tylko, że sami jesteśmy bezpieczni, ale bezpieczeństwem energetycznym możemy się też dzielić z innymi - oświadczył w rozmowie z poniedziałkowym "Super Expressem" minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń