X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

CPK ogłasza przetarg na wykonanie prac projektowych. Zobacz, jakie są wymagania spółki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 10:40
Wartość prac projektowych w ramach umowy ramowej na projektowanie inwestycji kolejowych zw. z Centralnym Portem Komunikacyjnym przekracza 7 mld zł netto. To obecnie największa w Europie umowa ramowa na prace projektowe - poinformowała spółka CPK. Oferty można składać do 5 listopada. Szczegóły postępowania znajdują się na platformie Smart PZP. 
Jedna z wizualizacji CPK.
Jedna z wizualizacji CPK.Foto: TT/STH_hub

Postępowanie ramowe na dokumentację projektową dla kolejowych inwestycji CPK spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła w tym tygodniu.

"Umowa ramowa na projektowanie umożliwi nam wybranie wykonawców dających rękojmię należytej jakości prac. Następnie w uproszczonych postępowaniach CPK będą oni konkurowali o umowy wykonawcze" – wskazał cytowany w piątkowej informacji prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) Mikołaj Wild. W jego opinii zapewni to dobór wiarygodnych partnerów, krótszy czas postępowań, a wykonawcy - przewidywalność portfela zamówień.

"To rozwiązanie sprawdziło się już m.in. w trwających od ubiegłego roku inwentaryzacjach środowiskowych CPK, w ten sam sposób wybraliśmy już także wykonawców studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych" - dodał Wild.

Celem przetargu jest wybranie na podstawie określonych kryteriów grupy wykonawców, którym spółka CPK przez osiem lat będzie mogła zlecać zadania projektowe w uproszczonym trybie postępowań wykonawczych. "Spółka CPK liczy na zainteresowanie specjalistycznych biur projektowych z Polski i z zagranicy" - czytamy w komunikacie spółki.

Kto zaprojektuje kolejowe "szprychy" CPK?

W planach kolejowych prac projektowych wejdą m.in. elementy tzw. igreka: Warszawa – CPK – Łódź – Wrocław (wraz z łącznikiem w kierunku Poznania), tzw. CMK Północ (wydłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej przez CPK w stronę Płocka, Włocławka i Trójmiasta) i nowa linia Katowice – Kraków. "Znajdują się tam też odcinki przez rejony wykluczone dziś transportowo, np. Ostrołęka – Łomża – Giżycko; Katowice – Jastrzębie-Zdrój – Ostrawa; Łętownia – Rzeszów i Trawniki – Krasnystaw – Zamość" - wymieniono.

Spółka CPK zachowa możliwość zlecania usług projektowych w zależności od aktualnych potrzeb - np. albo na dokumentację projektową całego procesu inwestycyjnego, albo tylko na wybrane wyżej wspomniane opracowania projektowe.

cpk_inwestycja.jpg
Marcin Horała o CPK: etap projektowo-budowlany będzie szyty na miarę

Czy to zrobią polskie firmy?

Ekspert Radosław Kantak ze spółki CPK podkreślił, że firma ma nadzieję na znalezienie wykonawców na polskim rynku. - Jeżeli okaże się on zbyt płytki, będziemy także poza granicami Polski szukać projektantów, a docelowo też wykonawców, którzy sprostają naszym oczekiwaniom – dodał Kantak.

Jak przekazano, postępowanie dotyczy 29 projektów podzielonych na 82 odcinki, które składają się na prawie 1800 km tzw. szprych, czyli nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane przez CPK do końca 2034 r. Wśród nich znajdą się odcinki z prędkością projektową do 350 km/h.

Program kolejowy CPK Program kolejowy CPK

Jaka forma rozliczeń?

"Oferujemy m.in. elastyczne formy wynagrodzenia, np. płatności częściowe, dodatkowe zaliczki płatne z góry, rozliczenie ryczałtowe i obmiarowe (zależnie od rodzaju usługi), a także dodatkowe wynagrodzenie za przyspieszenie prac" - powiedział Wild. Wszystkie te rozwiązania zostały oparte o wnioski ze wstępnych konsultacji rynkowych z branżą – zapewnił.

Prace projektowe będą się odbywały w zespołach roboczych wspólnie z personelem spółki CPK.

"Umowa ramowa na prace projektowe to dopiero pierwszy krok. W przygotowaniu są umowy ramowe dotyczące: zleceń dla inżyniera kontraktu i na roboty budowlane" - wskazano w komunikacie CPK.

wiad lotnisko.jpg
"Rynek lotniczy w Polsce ma ogromny potencjał". Debata podczas Kongresu 590

Jakie inwestycje będą w planach CPK?

Program inwestycji kolejowych CPK zakłada wybudowanie prawie 1800 km nowych linii kolejowych dużych prędkości prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. Szacowana wartość inwestycji kolejowych CPK do 2034 r. to prawie 95 mld zł. Umożliwią one dojazd do CPK z większości miast w Polsce w czasie do 2,5 godz.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowe.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

Do CPK będą wiodły nowe tory kolejowe na trasie Warszawa Zachodnia - Łódź

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:00
Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała wykonawcę prac przygotowawczych dla 140-kilometrowego odcinka nowych torów kolejowych na trasie Warszawa Zachodnia - CPK – Łódź - podała spółka. Ma być oddany do użytku przed końcem 2027 r. i będzie pierwszym elementem systemu kolei dużych prędkości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Komunikacyjny: znamy firmę, która przygotuje prognozy dotyczące budowy i użytkowania lotniska

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 14:34
Netherlands Airport Consultants, lider holenderskiego konsorcjum zostało wskazane jako wykonawca master planu dla Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowano na platformie Linkedin CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie spółka kapitałowa CPK Lotnisko z udziałem PPL. Tak wynika z planów pełnomocnika rządu ds. Portu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:28
- W ramach projektu Centralny Port Komunikacyjny, chcemy stworzyć grupę kapitałową CPK z udziałem m.in. Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury, pełnomocnik ds. CPK Marcin Horała. Docelowo w nowej strukturze pojawi się także spółka CPK Lotnisko.
rozwiń zwiń