X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kierowcy chętnie korzystają z e-usług. Najczęściej sprawdzają historię pojazdu i punkty karne

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 13:00
Największe zainteresowanie e-usługami we wrześniu dotyczyło usług dla kierowców online: sprawdzania historii pojazdu, z której skorzystano ponad 26 mln razy, i sprawdzania liczby punktów karnych. Z tego skorzystano ok. 1 mln 400 tys. razy - podała w czwartek Cyfryzacja KPRM.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: CYFRYZACJA KPRM/Twitter

"Prawdziwymi rekordzistkami są e-usługi, które przygotowaliśmy dla kierowców. Najpopularniejsza to Historia pojazdu, która daje możliwość sprawdzenia, czy auto (może też być motocykl lub inny pojazd) nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. We wrześniu skorzystano z niej 26 280 300 razy!" - czytamy w komunikacie KPRM.

Kancelaria podała również, że we wrześniu Polacy sprawdzali online liczbę swoich punktów karnych 1 mln 377 tys. 969 razy. Wyjaśniła, że można to zrobić na dwa sposoby: na portalu GOV.pl, korzystając z e-usługi Sprawdź swoje punkty karne, lub w aplikacji "mObywatel". We wrześniu przybyło 173 tys. 219 osób, które pobrały tę aplikację.

paliwo beznyna ropa stacja tankowanie 1200.jpg
Na tle Europy za paliwo płacimy wciąż mało. Co wpływa na ceny benzyny i oleju napędowego?

Dla kierowców i dla pasażerów

"Mamy e-usługi nie tylko dla kierowców, ale i pasażerów. Jeśli jeździcie do pracy lub na dłuższe wyprawy autokarami, autobusami lub busami – powinniście znać e-usługę Bezpieczny autobus. Dzięki niej dowiecie się, czy pojazd, do którego wsiadacie, powinien ruszać w trasę. Wystarczy wejść na stronę bezpiecznyautobus.gov.pl, wpisać numer rejestracyjny autobusu/autokaru/busa, którym będziecie podróżować i kliknąć +Sprawdź pojazd+" - czytamy w komunikacie.

W ten sposób - jak podano - można się dowiedzieć m.in. tego, czy pojazd ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC i czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony. Z tej usługi we wrześniu skorzystano 83 tys. 471 razy. Dodano, że dużą popularnością cieszy się także e-usługa "zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu", z której we wrześniu skorzystano blisko 80 tys. razy, czyli o ponad 20 tys. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku.

Wystarczy profil zaufany

W komunikacie przypomniano również, że by móc załatwiać sprawy urzędowe online, potrzebne jest założenie profilu zaufanego, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość, zalogować się do e-usług oraz podpisać podpiszecie wysyłane wnioski. Dodano, że założenie Profilu Zaufanego, który ma już 12,8 mln osób jest proste, szybkie i darmowe.

"We wrześniu profil zaufany założyło 288 976 osób - co oznacza, że każdego dnia ostatniego miesiąca PZ zakładały średnio 9632 osoby" - powiedział cytowany w komunikacie sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński.

KPRM zachęca, by po założeniu Profilu Zaufanego zajrzeć na portal GOV.pl, na którym można znaleźć wszystkie dostępne e-usługi podzielone na trzy kategorie: dla obywatela, dla przedsiębiorcy, dla urzędnika. Dalej kolejne podkategorie, np. dokumenty i dane osobowe, kierowcy i pojazdy, podatki, praca i biznes. W komunikacie poinformowano, że we wrześniu portal odwiedziło 12 mln 689 tys. 343 użytkowników.


PolskieRadio24.pl, PAP, KPRM, md

Czytaj także

Zuzanna i Antoni na czele. Znamy najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 12:56
Zuzanna była najpopularniejszym imieniem żeńskim nadawanym w pierwszej połowie br. Wśród imion dla chłopców zestawienie otwiera Antoni - wynika z czwartkowej informacji Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Najrzadsze imiona to m.in. Mercedes i Romeo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla rodzin b. pracowników PGR. Cieszyński: w ciągu kilku miesięcy komputery trafią do dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 15:44
- Czas na składanie wniosków to miesiąc, czyli na początku listopada wszyscy, którzy złożą wniosek poprawnie, będą mogli dokonywać zakupów - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, pytany o program wsparcia dla rodzin b. pracowników PGR. - To kwestia kilku miesięcy, kiedy te komputery trafią do dzieciaków - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darmowe odbiorniki DAB+ dla płacących abonament? Szef RMN chce promować cyfrowe radio

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 05:14
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański proponuje, by rząd rozdał Polakom cyfrowe odbiorniki radiowe. Miałoby to wypromować nowy format cyfrowego nadawania DAB+. W ostatnich latach na "cyfrę" przeszły stacje radiowe z 30 krajów w Europie, w Polsce liderem w tej dziedzinie jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń