X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Na tle Europy za paliwo płacimy wciąż mało. Co wpływa na ceny benzyny i oleju napędowego?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 11:00
W Polsce ceny paliw na stacjach należą niezmiennie do najniższych w Europie. W krajach Unii Europejskiej obecnie tańsza benzyna jest jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Z kolei za olej napędowy mniej płacą tylko na Słowacji, Łotwie oraz w Rumuni oraz Bułgarii.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: oleksa/Shutterstock

Średnia cena benzyny 95 w Polsce wynosi 5,84 zł za litr, dla porównania w Grecji (w przeliczeniu) 7,73 zł, a we Włoszech 7,54 zł za litr. Obecnie droższa benzyna jest nie tylko w Niemczech czy Francji, ale i na przykład na Łotwie czy w Czechach.

ropa naftowa 1200.jpg
Ceny ropy idą w górę. Sytuacja na rynku paliw jest coraz bardziej napięta

Porównywanie cen w różnych okresach jest niemiarodajne

Porównując ceny paliw nie można zapominać, że mają na nie wpływ nie tylko ceny surowca, ale także kurs dolara do złotego. Co prawda dziś za baryłkę ropy płacimy ok. 84 dolarów, a na przykład we wrześniu 2012 roku było to o ok. 34 proc. więcej, ale kurs dolara w tym czasie wzrósł o ponad 23 proc. Dlatego porównywanie cen paliw z tych okresów jest niemiarodajne.

Na przestrzeni lat wzrosły też koszty funkcjonowania stacji. W 2014 r. płaca minimalna wynosiła 1.680 zł brutto, średnia płaca 3.783 zł brutto, a najniższa stawka godzinowa 9 zł. Z kolei w 2021 r. płaca minimalna wynosi 2.800 zł brutto, średnia płaca z sierpnia 2021 - 5.839 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa - 18,30 zł.

Polak kupi 500 litrów benzyny więcej niż w 2012 roku

Jednocześnie, na przestrzeni ostatnich lat, zdecydowanie rosła siła nabywcza Polaków - oznacza to, że dziś w porównaniu do 2010 r., za średnią pensję w Polsce można kupić ok. 66 proc. więcej benzyny i ok. 60 proc. oleju napędowego. W tym samym okresie, Niemiec za swoją średnią pensję może kupić jedynie ok. 28 proc. więcej benzyny i 23 proc. ON. Słowak z kolei 38 proc. więcej benzyny oraz 44 proc. ON.

Przekładając to na konkretne ilości, dzisiaj Polak, za swoją średnią pensję, jest w stanie kupić ponad 500 litrów benzyny więcej niż w 2012 roku. To dwa razy więcej paliwa, co najlepiej pokazuje skalę wzrostu siły nabywczej Polaków.

PR24.pl, DoS

Czytaj także

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Polski. Powstaną kolejne magazyny paliw

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 16:24
- Powstanie siedem nowych zbiorników na paliwa, które w 2022 r. zwiększą potencjał magazynowy o 224 tys. m sześc. - poinformował PERN - spółka zarządzająca tzw. infrastrukturą krytyczną naszego państwa, obejmującą składowanie paliw oraz ropy naftowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce paliwo niemal najtańsze w całej UE. Jest nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 10:17
Cena benzyny drastycznie rośnie i coraz szybciej zbliża się do 6 złotych za litr. Ale i tak paliwo w Polsce należy do najtańszych w Unii Europejskiej. Tak wynika z raportu opublikowanego przez brytyjską organizację RAC Foundation - informuje portal tvp.info.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PERN inwestuje w laboratoria ropy naftowej i paliw. "To ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa konsumentów"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 09:38
Laboratoria ropy naftowej i paliw PERN wykonały w 2020 r. ponad 250 tys. badań, a w pierwszej połowie tego roku takich analiz przeprowadzono ponad 130 tys. Spółka podała, iż w ostatnich czterech latach zainwestowała ponad 10 mln zł w doposażenie laboratoriów w najwyższej jakości sprzęt.
rozwiń zwiń