X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister edukacji: nie ma rozwoju gospodarczego bez współpracy z nauką

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 17:05
- Nie ma rozwoju gospodarczego bez współpracy z nauką - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas inauguracji szóstej edycji Kongresu 590 w Warszawie. Zapewnił przy tym o utrzymaniu polityki zwiększania nakładów na te cele i o kontynuowaniu współpracy Polski z Austrią.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Według niego jeszcze do niedawna w Polsce "mieliśmy z tym problem", który porównał do przepaści między dwiema górami. - Kilka lat temu mieliśmy takie dwie góry. Jedna to była nauka, a druga, to był biznes. I między tymi górami była przepaść. Nad tą przepaścią zrobiliśmy most" – powiedział.

Wzrost wydatków dot. współpracy nauki z biznesem

Minister przekonywał, że doszło do "radykalnego zwiększenia nakładów" na badania i rozwój i na współpracę środowiska nauki i przedsiębiorczości.

innowacje1200.jpg
Małe i średnie firmy mogą otrzymać do 200 tys. euro dofinansowania na nowe technologie

Przyznał, że okres pandemii "trochę to wszystko wymieszał", jednak – jak zaznaczył – "w samych tylko latach 2016-2019 wzrost tych nakładów na badania i rozwój, na współpracę nauki i biznesu, to jest wzrost z poziomu 0,96 proc. PKB do poziomu prawie 1,5 procent PKB".

W biznesie liczą się innowacyjne rozwiązania

Zadeklarował kontynuowanie tak obranego kierunku. "To jest kierunek, który chcemy utrzymywać. Nie ma bowiem rozwoju gospodarki bez innowacji, a innowacje to jest właśnie odkrywanie prawdy, to jest odkrywanie nowych sposobów produkcji, nowych technologii, nowoczesnych sposobów prowadzenia przedsiębiorstwa. To wszystko daje nam rzeczywiście nauka i odkrycia, których polscy i austriaccy naukowcy dokonują" – oświadczył.

W kontekście współpracy polsko-austriackiej minister Czarnek zapewnił, że Polska rzeczywiście jej potrzebuje, bo "łączy nas ogromnie wiele, ale łączy nas również kultura".

shutt fintech 1200.jpg
Technologia i nadzór w świecie finansów. Debata ''Cyfryzacja sektora finansowego'' na Kongresie 590

W rozwoju gospodarczym ważne miejsce szkolnictwa zawodowego

Zapewniał, że Polska chce także "wymieniać się naszymi doświadczeniami w zakresie szkolnictwa branżowego, zawodowego".

Zapowiedział także rozwój inwestycji w szkolnictwo zawodowe, a za przykład podał Zespół Szkół Rolniczych w Świdwinie w Zachodniopomorskiem, który odwiedził w poniedziałek. Zwrócił uwagę, że uczy się w nim tysiąc osób.

- Chcemy wyposażać tego rodzaju szkoły w nowoczesne warsztaty nie tylko po to, żeby rynek pracy mógł zyskiwać znakomitych fachowców, ale również po to, żeby uczniowie tego rodzaju szkół odkrywali w sobie talenty i zamiłowanie do nauki, żeby później służyli swoimi odkryciami, które będą przekazywali właśnie do świata gospodarki – podkreślił.

Minister przekonywał, że dzięki takim przedsięwzięciom gospodarka będzie bardziej innowacyjna i szybciej będzie się rozwijała.

Kongres 590 zakończy się w środę. Jest to jedno z kluczowych wydarzeń gospodarczych w kraju. Podczas imprezy zaplanowano dyskusje w siedmiu obszarach tematycznych, w tym dotyczących nowego państwa, nowych sektorów, demografii, zdrowia, nauki wraz z sektorem badań i rozwoju, a także nowego obrazu Polski.

PAP, jk

Czytaj także

"Nowe możliwości". Rozpoczyna się 6. edycja Kongresu 590

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 07:55
"Nowe możliwości" - tak brzmi hasło 6. edycji Kongresu 590, który odbędzie się w Warszawie w dniach 5-6 października 2021 br. Impreza, należąca do kluczowych wydarzeń gospodarczych w kraju, skupi się na siedmiu obszarach tematycznych. Są to: nowe państwo, nowe sektory, demografia, zdrowie, nauka wraz z sektorem badań i rozwoju oraz nowy obraz Polski. Polskie Radio jest jednym z głównych partnerów medialnych Kongresu 590.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rola banków centralnych w gospodarce". Debata w ramach Kongresu 590

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 09:15
Kluczową rolą banków centralnych jest prowadzenie polityki monetarnej w celu osiągnięcia stabilności cen (niskiej i stabilnej inflacji) oraz pomoc w zarządzaniu wahaniami gospodarczymi. Ramy polityki, w których działają banki centralne, uległy w ostatnich dziesięcioleciach znacznym zmianom. O przyszłości bankowości centralnej będą dyskutować uczestnicy Kongresu 590.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologia i nadzór w świecie finansów. Debata ''Cyfryzacja sektora finansowego'' na Kongresie 590

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 11:10
Światowa gospodarka przeżywa nieustanną cyfrową rewolucję. Badacze szacują, że do 2025 roku to, co nazywamy "globalną sferą danych", wzrośnie z 16,1 biliona gigabajtów w 2016 roku do 163 bilionów gigabajtów. Ten dziesięciokrotny wzrost będzie obejmował dane przechowywane wszędzie, od chmury po urządzenia przenośne. Makroekonomiczne implikacje tej cyfrowej rewolucji wpłyną również na kształt sektora finansowego. O aspektach cyfrowej rewolucji w finansach będą debatować uczestnicy Kongresu 590.
rozwiń zwiń