X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

200 tys. zł. kary dla spółki Enrex Energy. Jest decyzja UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:56
Prezes UOKiK nałożył na Enrex Energy 200 tys. zł kary - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według Urzędu spółka nie zostawiała klientom podpisanych w ich domach umów na sprzedaż prądu lub gazu, co utrudniało im dokładne zapoznanie się z warunkami kontraktu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

Jak przekazał w poniedziałkowej informacji UOKiK, spółka Enrex Energy z Katowic to sprzedawca prądu i gazu. Według kontrolerów większość umów była zawierana w domach konsumentów, czyli poza siedzibą przedsiębiorstwa. Dodano, że do UOKiK wpływały skargi na to, że przedstawiciele spółki nie zostawiali konsumentom podpisanych przez nich dokumentów.

- Konsument musi mieć możliwość dokładnego zapoznania się z warunkami umowy, a także sięgnięcia do nich później – w razie jakichkolwiek wątpliwości - podkreślił cytowany w informacji prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Zaznaczył, że niewydawanie tych dokumentów przez spółkę Enrex Energy utrudniało także konsumentom skorzystanie z przysługującego im prawa do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej poza siedzibą firmy, "ponieważ mogli nie wiedzieć, z kim ją podpisali i na jaki adres odesłać oświadczenie".

UOKiK zaznaczył, że zgodnie z przepisami przedsiębiorca ma obowiązek wydać konsumentowi umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa.

shutterstoc frank szwajcarski free 1200.jpg
Ugody banków z frankowiczami. Prezes PKO BP: rozwiązanie kosztowne, ale potrzebne wszystkim

Decyzja pomoże w dochodzeniu roszczeń

Jak dodano, za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów prezes UOKiK nałożył na Enrex Energy karę finansową w wysokości 200 tys. zł (200 310 zł). Spółka musi też poinformować na swojej stronie o decyzji prezesa Urzędu oraz powiadomić o niej osoby, z którymi zawarła umowy na sprzedaż prądu lub gazu między 1 sierpnia 2019 r. a 1 marca 2020 r. (to okres trwania zakwestionowanej praktyki). "Z treści tych listów poszkodowani konsumenci dowiedzą się, że po uprawomocnieniu się decyzji będą mogli powołać się na nią w sądzie przy dochodzeniu roszczeń od Enrex Energy" - czytamy.

Urząd przypomniał, że od 3 lipca 2021 r. obowiązuje zakaz zawierania umów dotyczących energii elektrycznej i gazu poza lokalem przedsiębiorstwa. Wszelkie umowy na prąd i gaz podpisane po tej dacie w domach konsumentów są z mocy prawa nieważne - zaznaczono.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

UOKiK wziął pod lupę ceny w sklepach. Co drugi sprzedawca popełnił błędy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 11:12
Podczas przeprowadzonej w pierwszym półroczu tego roku kontroli okazało się, że co drugi sprzedawca popełnił błąd w zakresie ekspozycji cen towarów i usług. Kontrolę przeprowadziła Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK bierze pod lupę influencerów. Kontrolerzy sprawdzą, czy właściwie oznaczają reklamy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 13:23
UOKiK sprawdzi, czy reklamy zamieszczane w mediach społecznościowych influencerów są właściwie oznaczane, że są reklamami - poinformował Urząd. Chce on uporządkować rynek treści sponsorowanych, by internauci dostawali jasny przekaz, co jest reklamą, a co recenzją produktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes UOKiK: inwestujmy tylko w takie przedsięwzięcia finansowe, których mechanizm działania rozumiemy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 17:30
-Decydując się na likwidację lokaty bankowej, aby zainwestować nasze oszczędności trzeba znać strategię inwestycyjną funduszy, a w przypadku akcji nowych firm z branży technologicznej trzeba liczyć się z dużym ryzykiem ich bankructwa - przestrzegał słuchaczy programu "Ekspres Gospodarczy" w PR1 Tomasz Chróstny prezes UOKiK. 
rozwiń zwiń