X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolejne inwestycje PKP PLK na Warmii i Mazurach. Mieszkańcy Wietrzychowa zyskają dostęp do kolei

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 16:00
Nowy przystanek w Wietrzychowie w woj. warmińsko-mazurskim umożliwi mieszkańcom dostęp do pociągów m.in. w kierunku Olsztyna, Nidzicy i Działdowa. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na prace w ramach rządowego programu przystankowego. Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 ma zwiększyć dostęp do kolei w kraju. Obejmuje on 355 zadań, w tym sześć na Warmii i Mazurach.
Zmodernizowana stacja Rybnik.
Zmodernizowana stacja Rybnik.Foto: PKP PLK SA/Twitter

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych ma poprawić dostęp do kolei i zapewnić lepsze warunki podróży w Wietrzychowie (gm. Nidzica, pow. nidzicki) na linii Działdowo-Olsztyn. To kolejna inicjatywa PLK zachęcająca do podróży koleją - zwłaszcza w codziennych dojazdach do pracy lub szkoły.

PKP_1.jpg
Andrzej Adamczyk: Polska nadrabia historyczne zapóźnienia w dziedzinie transportu

- Nowy przystanek w Wietrzychowie to kolejna inwestycja w województwie warmińsko-mazurskim, której celem jest likwidacja wykluczenia komunikacyjnego i zapewnienie lepszego dostępu do kolei mieszkańcom mniejszych miejscowości. Wszystko to dzięki programowi przystankowemu, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2025 roku miliard zł na budowę i modernizację przystanków - powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Zadanie w formule "projektuj i buduj"

Prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel podkreślił, że dzięki inwestycjom realizowanym przez spółkę z udziałem środków unijnych i budżetowych podróże pociągiem na Warmii i Mazurach są bardziej dostępne i atrakcyjne.

Dodał, że program Kolej Plus oraz rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 są ważnym zakresem prac, gdyż zwiększają dostęp mieszkańców małych miejscowości do kolei - najbardziej ekologicznego środka transportu.

W Wietrzychowie w okolicy przejazdu kolejowo-drogowego planowany jest jeden peron o długości 150 metrów. Wysokość obiektu ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przewidziano wiatę, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Zadanie będzie realizowane w formule "projektuj i buduj". Rozpoczęcie prac planowane jest w IV kwartale tego roku, a zakończenie - pod koniec 2022 r.

Inwestycje również w Nikielkowie i Kolnie

W województwie warmińsko-mazurskim projekt budowy lub modernizacji przystanków obejmuje oprócz Wietrzychowa również inwestycje w Nikielkowie i Kolnie, a także wydłużenie peronów w Pasłęku, Działdowie oraz przeniesienie do dogodniejszej dla mieszkańców lokalizacji przystanku w Łankiejmach.

W ostatnich latach dzięki realizacji przez PLK Krajowego Programu Kolejowego dostęp do kolei w regionie poprawił się dzięki pięciu nowym przystankom. Dogodniejsze podróże zapewnia Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Jezioro Ukiel w pobliżu jeziora oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych - na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa.

Wcześniej dostęp do kolei zwiększyły także przystanki Olsztyn Śródmieście w centrum Olsztyna, Olsztyn Dajtki oraz Pisz Wschodni.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Wiemy, jaki procent środków zostanie przeznaczony na rozwój transportu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 12:22
- W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) 25 proc. dotacji dla Polski przeznaczone będzie na transport, który jest kluczowym elementem funkcjonowania gospodarki - powiedział we wtorek podczas dot. KPO wysłuchania "Zielona, inteligentna mobilność" wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odzyskał walory estetyczne i stał się obiektem nowoczesnym". Dworzec w Tczewie otwarty po modernizacji

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 16:16
Komfortowy, bezpieczny i bardziej dostępny dla podróżnych - jest po przebudowie dworzec w Tczewie. Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 17,9 mln złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy masowo podróżują koleją. W lipcu odnotowano rekordowy wzrost liczby pasażerów

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 10:55
W lipcu 2021 r. z usług kolei skorzystało ponad 23,5 mln pasażerów. Liczba podróżnych wzrosła o ponad 24 proc. względem lipca 2020 r. i był to najlepszy wynik od czasu wybuchu pandemii – poinformował Urząd Transportu Kolejowego.
rozwiń zwiń