Ostatni moment na spisanie się. GUS przypomina: udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy

2021-09-30, 11:11

Ostatni moment na spisanie się. GUS przypomina: udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: fizkes/Shutterstock

Czwartek to ostatni dzień na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Spisać będzie można się do godz. 23:59. Wybrane punkty spisowe będą działać tego dania do północy. GUS przypomina, że zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w spisie jest obowiązkowy. Za jego niewypełnienie przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Spis powszechny jest obowiązkowy, dlatego warto skorzystać i przyjść do punktu spisowego nie czekając do ostatniej godziny.

Powiązany Artykuł

spis nagrody gus free tt twitter 1200.jpg
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Wręczono nagrody zwycięzcom loterii

Główny Urząd Statystyczny przypomina, że spisać się również można:

  • przez internet https://spis.gov.pl/,
  • telefonicznie dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora),
  • w punkcie spisowym: https://spis.gov.pl/punkty_otwarte_30_wrzesnia_2021/,
  • w mobilnym punkcie spisowym, informacje o ich działaniu dostępne są na stronach internetowych lokalnych mediów, wojewódzkich urzędów statystycznych i urzędów gmin,
  • w ponad 300 salach obsługi klienta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Posłuchaj

Kończy się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Spis dotyczy wszystkich mieszkańców Polski

Z informacji tvp.info wynika, że ze względu na tak krótki czas, aby się spisać, jest dużo dzwoniących na infolinię spisu. Dlatego mogą być problemy z połączeniem.

- Infolinia spisowa działa. Dzwoni na nią jednak tak dużo ludzi, że pojawia się komunikat, jakby nikt nie odbierał - poinformował wydział prasowy GUS.

Urząd prosi telefonujących, którzy nie mogą się dodzwonić, aby rozłączyli się i po chwili ponownie spróbowali. Infolinia spisowa ma numer: 22 279 99 99. Internetowa aplikacja spisowa dostępna przez strony GUS działa normalnie.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dotyczy wszystkich mieszkańców Polski. Podlegają mu "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania".

Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa i zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, stanu majątkowego.


Posłuchaj

Kończy się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

Za brak udziału są konsekwencje

Dane zebrane w ten sposób są podstawą do innych badań statystycznych, ale przede wszystkim - jak podkreśliła rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego Karolina Banaszek - jest to obraz społeczeństwa.

- Pokazuje, jak żyjemy, kim jesteśmy, jakie są nasze warunki życiowe - wyjaśniła.

Prezes GUS przypomina też, że spis służy wielu celom społecznym - dzięki danym ze spisu podejmowanych jest wiele ważnych decyzji dla wszystkich - na przykład o świadczeniu usług publicznych, budowie żłobków, dróg, organizacji transportu.

Pierwsze, wstępne wyniki mają być opublikowane w styczniu 2022 roku. Kolejne będą udostępniane sukcesywnie w kolejnych miesiącach.

- Za brak udziału w spisie lub odmowę musimy liczyć się z konsekwencjami - przypomina Karolina Banaszek. - Jest to kara grzywny, której maksymalny wymiar może wynosić do 5 tys. zł. Ostatecznie o jej wysokości decyduje sąd.

Spis powszechny jest badaniem statystycznym organizowanym raz na 10 lat.


PR24.pl, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej