X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PERN inwestuje w laboratoria ropy naftowej i paliw. "To ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa konsumentów"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 09:38
Laboratoria ropy naftowej i paliw PERN wykonały w 2020 r. ponad 250 tys. badań, a w pierwszej połowie tego roku takich analiz przeprowadzono ponad 130 tys. Spółka podała, iż w ostatnich czterech latach zainwestowała ponad 10 mln zł w doposażenie laboratoriów w najwyższej jakości sprzęt.
Nowe zbiorniki na ropę naftową w Bazie Gdańsk.
Nowe zbiorniki na ropę naftową w Bazie Gdańsk.Foto: PERN

Informując o pracy swych laboratoriów, PERN wyjaśnił, iż posiada ich w sumie 11, przy czym osiem to laboratoria paliw, a trzy - ropy naftowej.

pern zbiorniki magazyn paliwa 1200.jpg
340 mln zł na Program Megainwestycji. PERN rozbudowuje magazyny paliw

Placówki prowadzące analizy surowca zlokalizowane są w bazach spółki w Adamowie i Miszewku Strzałkowskim oraz w Terminalu Naftowym w Gdańsku, a ich podstawową działalnością są badania określające parametry fizykochemiczne. Pozostałe ośrodki badające paliwa znajdują się w bazach tych produktów.

Sprzęt najwyższej jakości

"Kiedy tankujemy paliwo na stacji, zwykle nie zastanawiamy się, jaką drogę musi ono wykonać, by na nią trafić, ile operacji, ile osób, jaki łańcuch wartości za tym stoi. Istotną rolę w tym procesie odgrywają laboratoria PERN, które stoją na straży jakości surowca oraz paliw i biododatków. W ubiegłym roku wykonały one ponad 250 tys. badań. W pierwszej połowie tego roku takich analiz było już ponad 130 tys." - czytamy w komunikacie spółki.

Jak zaznaczono, laboratoria PERN, poza kompleksowym nadzorem nad jakością paliw i ropy naftowej składowanych i magazynowanych w bazach spółki, świadczą również usługi podmiotom zewnętrznym. Wspomniano przy tym, iż placówki te "posiadają nowoczesne wyposażenie oraz doświadczoną kadrę, co daje gwarancję, że produkty, które trafiają z PERN na stacje paliw, spełniają wymagania jakościowe".

"To ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa konsumentów. PERN w ostatnich czterech latach zainwestował ponad 10 mln zł, by doposażyć swoje laboratoria w sprzęt najwyższej jakości" - podkreśliła spółka.

Laboratoria sprostały wyzwaniu

Wiceprezes PERN Rafał Miland zwrócił uwagę, że laboratoria PERN rokrocznie otrzymują pozytywną ocenę Polskiego Centrum Akredytacji.

- To potwierdzenie, że analizy wykonywane przez ekspertów spółki spełniają wysokie standardy, a to ma kluczowe znaczenie dla klientów i samej jakości paliw tankowanych na stacjach - podkreślił Rafał Miland.

Według wiceprezesa PERN "o ogromnej roli" laboratoriów spółki można było przekonać się m.in. dwa lata temu, kiedy do Polski napłynęła zanieczyszczona chlorkami organicznymi ropa naftowa.

- Sprostały one wtedy wyzwaniu i wzięły na siebie wielką odpowiedzialność - dodał.

W drugiej połowie kwietnia 2019 r. do Polski trafił ponad 1 mln ton rosyjskiej ropy naftowej przeznaczonej dla odbiorców w Polsce i Niemczech, przy czym surowiec ten - jak informował PERN - posiadał ekstremalnie wysokie stężenie chlorków organicznych: nawet 300 ppm, chociaż dopuszczalna norma to 10 ppm.

- Poziom zanieczyszczenia był bardzo niebezpieczny dla systemów rafineryjnych, mogąc doprowadzić do ich zniszczenia – podawała spółka.

W lipcu tego roku spółka poinformowała, iż oczyściła już całkowicie należący do niej system przesyłowy z ropy naftowej zawierającej chlorki organiczne. Zapewniła zarazem, że wprowadzone tam zabezpieczenia chronią obecnie przed powtórzeniem się takiej sytuacji.

Spółka strategiczna dla bezpieczeństwa

PERN to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, odpowiadający m.in. za tłoczenie rurociągami ropy naftowej do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz za magazynowanie w bazach na terytorium kraju zarówno surowca, jak i paliw płynnych. Spółka świadczy też usługi transportu rurociągowego paliw, w tym benzyny, oleju napędowego i opałowego.

Według PERN jego laboratoria oprócz analiz surowca wykonują także badania paliw płynnych oraz biopaliw i biokomponentów płynnych, zgodnie z wymaganiami norm produktowych. Największym tego typu ośrodkiem spółki jest Laboratorium Paliw Płynnych i Ochrony Środowiska w Nowej Wsi Wielkiej. Pozostałe laboratoria działają w bazach paliwowych w: Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie, Woli Rzędzińskiej, Kawicach i Małaszewiczach.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

OPEC+ zwiększa wydobycie ropy naftowej. Na początek o 400 tys. baryłek dziennie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:28
Grupa państw produkujących ropę naftową OPEC+ zdecydowała o zwiększeniu od sierpnia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie. Po gwałtownym załamaniu popytu na ropę wynikającym z pandemii COVID-19 i ograniczeń wydobycia, OPEC+ powoli zwiększa podaż surowca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najbliższe miesiące mogą stać pod znakiem wyraźnych wahań cen ropy". Znamy najnowszą analizę

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 14:47
Ceny ropy w najbliższych miesiącach będą kształtowane przez stronę popytową, możliwe jednak są wyraźne wahania cen tego surowca - wynika z prognozy banku Goldman Sachs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny ropy idą w górę. Sytuacja na rynku paliw jest coraz bardziej napięta

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:22
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują już 4. sesję z rzędu. Sytuacja na rynkach paliw jest coraz bardziej napięta, a zapasy surowca spadają - informują maklerzy.
rozwiń zwiń