X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jakie podatki dają najwięcej pieniędzy do budżetu państwa? Szef resortu finansów nie pozostawia złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:00
Podatki nas zaskoczyły w tym roku; nie spodziewaliśmy się, że gospodarka będzie tak dobrze rosła i podatki będą w takiej skali płacone - stwierdził w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że nie ma planów, by podwyższać składkę zdrowotną od przedsiębiorców do poziomu wyższego niż 4,9 proc.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Minister finansów pytany podczas środowej rozmowy na antenie Programu 1 Polskiego Radia o ściągalność podatków w tym roku odpowiedział: "Podatki nas zaskoczyły w tym roku. Nie spodziewaliśmy się oryginalnie, że gospodarka będzie tak dobrze rosła i podatki będą w takiej skali płacone".


Posłuchaj
00:21 Tadeusz Kościński mówi o podatkach i budżecie (IAR/PR1) Tadeusz Kościński mówi o podatkach i budżecie (IAR/PR1)Jak ocenił Kościński, ściągalność podatków jest jak najlepsza. - Pozwala nam na nowelizację budżetu i wpompowanie kolejnych pieniędzy w polską gospodarkę - powiedział.

Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Rosną dochody budżetu państwa. Kościński: 35,3 mld zł nadwyżki po lipcu

Najwięcej przychodów do budżetu to VAT

Zaznaczył, że najwięcej pieniędzy w budżecie państwa pochodzi z VAT. - W tym roku prognozujemy, że będzie to 214 mld zł - powiedział Tadeusz Kościński. Przypomniał, że to kwota o 30 mld zł wyższa od początkowych szacunków.

Według szefa resortu finansów, drugi po VAT najwyższy podatek płacony w Polsce to akcyza - tegoroczne wpływy z tego tytułu mają wynieść 75 mld zł. Wyjaśnił, że chodzi o wpływy z hazardu, alkoholu, papierosów. Z kolei trzeci największy podatek w tegorocznym budżecie ma pochodzić z PIT i wynieść 71 mld zł. CIT od korporacji jest na poziomie 49 mld zł - to czwarty największy podatek.

Kościński podkreślił, że kiedyś luka VAT sięgała prawie 25 proc. - "ponad 50 mld rocznie traciliśmy".

- Teraz obniżyliśmy tę lukę na ok. 10 proc. Naszym celem jest, by obniżyć ją do 5 proc. w ciągu następnych kilku lat. Nad tym właśnie pracujemy - wskazał minister finansów.

pit podatki 1200.jpg
Pakiet Akcyzowy ma być wsparciem dla uczciwych przedsiębiorców. Od 1 maja zaczną obowiązywać niektóre przepisy

Co z podatkiem cyfrowym?

Odnosząc się do podatku cyfrowego od dużych korporacji, takich jak Facebook czy Google, Tadeusz Kościński wyjaśnił, że musi on być wprowadzony na poziomie międzynarodowym.

- Jesteśmy na dość zaawansowanym poziomie w rozmowach z OECD, żeby wdrożyć taki podatek - wyjaśnił szef resortu finansów.

Jakie są losy nowej składki zdrowotnej?

Tadeusz Kościński, pytany, do jakiej wysokości i w jakim tempie będzie podwyższana składka zdrowotna od przedsiębiorców, powiedział, że nie ma żadnych planów, żeby ją podwyższać co roku o kilka procent. - 4,9 proc. i na tym kończymy - zapewnił.


PR24/PAP/IAR/sw

Czytaj także

Minister finansów: konsekwentnie walczymy z wyłudzeniami podatku VAT

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 07:56
- Poprzez nasze różne działania z ostatnich kilku lat, niezależne instytucje szacują, że luka VAT w Polsce spadła o ponad połowę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Największa reforma podatkowa od 30 lat". Piotr Arak: celem zmian jest większa sprawiedliwość systemu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 06:54
- Wprowadzana reforma to pierwsza tak duża zmiana w polskich podatkach od 30 lat - uważa szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Zwraca przy tym uwagę, że po zmianach system ma być bardziej sprawiedliwy, m.in. ma zmniejszyć różnicę w opodatkowaniu między jednoosobową działalnością gospodarczą a umową o pracę.
rozwiń zwiń