X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ochrona gospodarstwa przed ASF lub zalaniem. ARiMR zbiera wnioski o wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:23
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GITTI.NUNCHO/Shutterstock.com
Posłuchaj
03:10 PR1_AAC 2021_09_28-06-33-41.mp3 Ochrona gospodarstwa przed ASF lub zalaniem. ARiMR zbiera wnioski o wsparcie (Tomasz Matusiak/PR1)

- Pomoc skierowana jest do dwóch grup beneficjentów - podkreśla Tomasz Kuśnierek, zastępca prezesa ARiMR. Pierwsza z nich to rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą przynajmniej 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania w ramach wariantu 7.4 (zachowanie lokalnych ras swiń) i chcą przeprowadzić inwestycje w zabezpieczenie gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń. Druga grupa to spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy, posiadający grunty rolne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów rolnych jest w posiadaniu rolników.

nawozy rolnik sianie uprawy rolnictwo free shutt 1200 .jpg
Rolnictwo na terenach górskich – jak je wspierać i utrzymywać jego opłacalność

Jaka jest wysokość wsparcia i na co można je przeznaczyć?

Standardowo pomoc jest wypłacana w formie refundacji do 80 procent poniesionych kosztów kwalifikowanych.

- Wysokość wsparcia zależy od tego, kto się o nie ubiega. Jeżeli jest to rolnik, który chce chronić gospodarstwo przed ASF, to maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 100 tysięcy złotych. W przypadku spółek wodnych jest to milion złotych - mówi Tomasz Kuśnierek.

Posłuchaj
03:26 2909 Agro ARiMR.mp3 Ochrona gospodarstwa przed ASF lub zalaniem. ARiMR zbiera wnioski o wsparcie (skrót audycji/PR1)

Katalog inwestycji, które mogą być dofinansowane, jest bardzo szeroki.

- Rolnicy mogą otrzymać wsparcie m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, na wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji czy wykonanie remontu lub przebudowy, które doprowadzą do tego, że świnie będą przetrzymywane w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach. Spółki wodne lub ich związki mogą starać się o wsparcie na inwestycje w sprzęt do utrzymania urządzeń wodnych - wyjaśnia zastępca prezesa ARiMR.

Szczególnym przypadkiem inwestycji jest budowa lub przebudowa ogrodzenia. W tej sytuacji zwrotowi podlega 80 procent kosztów, określonych według standardowych stawek jednostkowych. Stawki te wynoszą: 230 zł w przypadku wykonania metra bieżącego ogrodzenia, 2100 złotych za wykonanie bramy , 710 złotych w przypadku furtki.

Wnioski można składać w ARiMR do 26 listopada tego roku.


PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Czytaj także

Trwa walka z ASF. Na granicy z Niemcami powstanie dodatkowy płot

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 15:50
- Na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, na wschodzie Niemiec przy granicy z Polską, powstaje kolejne ogrodzenie mające chronić przed przedostawaniem się dzików chorych na afrykański pomór świń (ASF). Przeznaczono na ten cel 5,8 mln euro - informuje radio NDR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska branża drobiarska wychodzi na prostą. Wzrasta popyt i eksport

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 11:11
Po spadku eksportu spowodowanym pandemią i obniżeniu produkcji drobiu na skutek strat związanych z ptasią grypą polska branża drobiarska wychodzi na prostą - podają analitycy Credit Agricole. Zauważają, że sytuacja podażowa na rynku drobiu normalizuje się, spodziewana jest też dalsza odbudowa popytu zagranicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie na inwestycje w ochronę gospodarstwa. ARiMR zaczyna nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 11:11
Od dziś można składać wnioski o dofinasowanie w ramach PROW 2014-2020 na Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej, w tym chroniące przed rozprzestrzenianiem się ASF - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór potrwa do 26 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnictwo na terenach górskich – jak je wspierać i utrzymywać jego opłacalność

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 14:12
Dla utrzymania rolnictwa na terenach górskich kluczowa jest poprawa jego opłacalności - stwierdził minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas konferencji "Europejskie rozwiązania strukturalne dla rolnictwa górskiego na tle krajowych oczekiwań i potrzeb".
rozwiń zwiń