X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

UOKiK radzi: decydując się na fundusz inwestycyjny, należy sprawdzić koszty i ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:19
Zanim powierzysz swoje pieniądze TFI, sprawdź koszty, z jakimi wiąże się inwestowanie w fundusze inwestycyjne, porównaj wysokość opłat, zapoznaj się z dokumentami - radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/everything possible

UOKiK prowadzi kampanię społeczną "Policz i nie przelicz się" dotyczącą ryzyka związanego z różnymi typami inwestycji. Jednym z nich są fundusze inwestycyjne, będące formą zbiorowego inwestowania pieniędzy. Inwestor wpłaca środki do funduszu, a towarzystwo nim zarządzające inwestuje je np. w akcje, obligacje, nieruchomości czy wierzytelności.

Inwestowanie w fundusze wymaga wiedzy i doświadczenia

"W założeniu fundusze inwestycyjne to rozwiązanie dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy, doświadczenia czy czasu, aby samodzielnie grać na giełdzie czy kupować instrumenty finansowe. Pomnażanie swoich oszczędności chcą powierzyć profesjonalistom. Trzeba jednak pamiętać, że fundusze inwestycyjne mają skomplikowany charakter i w przeszłości nie raz przynosiły straty. Przed podpisaniem umowy zalecam wnikliwe zapoznanie się z warunkami i ryzykami opisanymi np. w prospekcie emisyjnym, przyjętą przez dany fundusz strategią inwestowania czy doświadczeniem doradców inwestycyjnych zarządzających nim" - wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w informacji.

Inwestowanie w fundusze akcyjne wymaga wiedzy giełdowej

Ze względu na politykę inwestycyjną rozróżnia się różne typy funduszy. Bez względu na ich rodzaj fundusze inwestycyjne wiążą się z licznymi ryzykami – przestrzega Urząd.

mieszkanie free 1200.jpg
Inwestowanie w nieruchomości. Zalety, wady, stopy procentowe i UOKiK

Przy funduszach powiązanych z akcjami występuje ryzyko spowodowane wyceną wartości jednostek lub certyfikatów w związku ze zmianami wartości portfeli akcji, które wynikają z ich notowań. Mogą one przynosić ponadprzeciętne wyniki w czasie hossy, ale mogą też generować znaczne straty w czasie załamania rynku. To ostatnie może np. wynikać z upadłości przedsiębiorców, których akcje lub obligacje korporacyjne są istotnym składnikiem portfela inwestycyjnego funduszu.

Inwestowanie to również opłaty, prowizje…

Ponadto, jak wskazuje UOKiK, decydując się na inwestowanie w fundusze inwestycyjne, należy liczyć się z koniecznością poniesienia określonych opłat, które mają pokryć koszty działalności TFI. Opłaty są pobierane w różnych momentach realizacji umów. Mogą być pobierane stale w trakcie realizacji umowy, jak też jednorazowo w zależności od dokonanych operacji.

Koszt działalności TFI pokrywany jest stałą opłatą za zarządzanie. Natomiast opłaty dystrybucyjne oraz umorzeniowe są pobierane jako procent od każdej wpłacanej lub wypłacanej kwoty.

uokik 1200 free.jpg
Bierzesz kredyt hipoteczny? Sprawdź, co stanie się po zmianie oprocentowania. UOKiK przygotował specjalny kalkulator

Dodatkowo mogą być pobierane inne należności, np. z tytułu zamiany lub konwersji, które mają pokryć koszty zamiany lub konwersji pomiędzy subfunduszami.

Towarzystwa przewidują również własne prowizje od sukcesu, tzw. success fee uzależnione od wzrostu wartości aktywów, które mogą być kalkulowane na różne sposoby.

Warto obliczyć, ile zarobimy z inwestycji po potrąceniu opłat i prowizji

"Biorąc pod uwagę różnorodność opłat manipulacyjnych, wysokość prowizji i wszelkich innych należności, a także różnorodność nazw, jakimi są one określane, przed zawarciem umowy należy uważnie zapoznać się z informacjami udostępnianymi przez dystrybutorów oraz na stronach internetowych TFI. Należy zweryfikować sposób wyliczenia wartości środków pieniężnych, które zostaną wypłacone w momencie wycofania środków z funduszu inwestycyjnego przed każdą decyzją inwestycyjną" - radzi Urząd.

Podkreśla, że inwestor powinien być szczególnie uczulony na komunikaty zarządzających funduszami inwestycyjnymi mówiącymi o wyjątkowych zyskach "w ostatnim okresie" (zazwyczaj krótkim, np. trzech miesięcy), szczególnie jeśli sam fundusz inwestycyjny jest jeszcze małym podmiotem pod względem zarządzanych aktywów i działa na rynku od niedawna.

Decydując się na fundusz inwestycyjny, należy zgromadzić informacje o ofercie i dokładnie je przeanalizować. Dostarczone przez sprzedawców materiały powinny zapewnić podstawową wiedzę o charakterze inwestycji, wiążących się z nią ryzykach, kosztach i zabezpieczeniach. Informacje te można znaleźć m.in. w prospektach emisyjnych, a także w ich statutach czy też kluczowych informacjach dla inwestorów.

shutt inwestycje 1200.jpg
"Policz i nie przelicz się!". UOKiK radzi jak inwestować mądrze

Bardzo ważne jest też sprawdzenie modelu biznesowego emitenta, metod prowadzenia działalności gospodarczej oraz sposobu jego finansowania. Należy być też czujnym na dane historyczne dotyczące efektywności i zysku funduszy inwestycyjnych, bo ze względu na kryzysy gospodarcze czy pandemię, dobre wyniki z przeszłości nie muszą się powtórzyć – zaznacza UOKiK.

Porównujmy oferty inwestycyjne różnych funduszy

Trzeba również porównać oferty funduszy inwestycyjnych, m.in. wysokość pobieranych opłat, ryzyka, minimalny czas zamrożenia środków, a także instrumenty, w które fundusz inwestuje.

Inwestor powinien ponadto sprawdzić wysokość kosztów i możliwość wycofania środków oraz dowiedzieć się, jakie są ryzyka konkretnego funduszu.

"Fundusze inwestycyjne są bezpośrednio powiązane z czynnikami ryzyka takimi, jak wysokość stóp procentowych, otoczenie prawne, koniunktura na rynkach finansowych. Zaburzenia notowań spółek giełdowych, trudności finansowe banków czy funduszy inwestycyjnych, mogą bezpośrednio przełożyć się na efektywność konkretnych funduszy powiązanych z nimi bezpośrednio oraz pośrednio" – podsumowuje UOKiK.


PAP, jk

Czytaj także

Piramidy finansowe wciąż mają się dobrze. Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy na "niezwykle atrakcyjnej" inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 14:45
Zawsze zaczyna się tak samo: wyjątkowa inwestycja, gwarantująca krociowe zyski. I nie ma znaczenia, że piramidy finansowe są nielegalne, a na końcu winowajcy są osądzeni. Zawsze bowiem niedoszłym inwestorom pozostaje ruina finansowa, niedowierzanie i... wstyd. Nigdy bowiem nie zdarzyło się, by – poza pomysłodawcą "przekrętu" – ktokolwiek na tym zarobił. Jak się ustrzec czyhającego niebezpieczeństwa? Sposobów jest wiele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarzuty dla firm pożyczkowych. UOKiK: próba obejścia ustawy o kredycie konsumenckim

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 11:08
UOKiK postawił zarzuty firmom pożyczkowym Szybka Gotówka, Gwarant24 i Centrum Rozwiązań Kredytowych za próbę obejścia przepisów o maksymalnych kosztach pozaodsetkowych kredytów konsumenckich przy pożyczkach na spłatę poprzednich zobowiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupujesz nieruchomość na kredyt? Pamiętaj o tych zagrożeniach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:00
Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK w komunikacie.
rozwiń zwiń