Kolejna runda rozmów w sprawie kopalni Turów. Zyska: Polska przygotowała bardzo korzystną ofertę

2021-09-24, 11:55

Kolejna runda rozmów w sprawie kopalni Turów. Zyska: Polska przygotowała bardzo korzystną ofertę
Do niedawna kompleks kopalni i elektrowni Turów nie kojarzył się z czystą energia. Teraz to się może powoli zmienić . Foto: PGE Polska Grupa Energetyczna/Twitter

W Pradze rozpoczęła się kolejna runda rozmów polsko-czeskich na temat kopalni węgla brunatnego Turów. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że ma nadzieję na konstruktywne rokowania.

- W dalszym ciągu zachowujemy, tak jak przez cały czas tych rozmów, nadzieję, że uda się doprowadzić do porozumienia. Liczymy na to, że ze strony czeskiej również takie podejście się pojawi - powiedział wiceminister Paweł Jabłoński przed rozpoczęciem rokowań.

Powiązany Artykuł

kurtyka michał PR1 1200x660.jpg
Kurtyka o kopalni Turów: impas w negocjacjach z Czechami ma podłoże polityczne

Dodał, że ma nadzieję, iż skończy się okres, w którym rozmowy były w sposób sztuczny i nieuzasadniony przedłużane przez stronę czeską. Podkreślił, że strona polska cały czas liczy na to, że uda się doprowadzić do porozumienia w duchu wzajemnego zaufania i zrozumienia.

Samorządowcy czescy są skłonni do porozumienia

- Cały czas zachowujemy takie podejście, żeby przede wszystkim rozmawiać o konkretach z naszymi partnerami, nawet jeśli sytuacja jest trudna, bo nie ukrywam, że jest - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Wcześniej wiceminister klimatu Ireneusz Zyska powiedział w Polskim Radiu 24, że Polska przygotowała bardzo korzystną ofertę dla Czechów w sprawie Turowa. Wyraził też nadzieję, że uda się w końcu dojść do porozumienia. Powiedział, że Polska przedstawia racjonalne argumenty, które powinny przekonać Czechów. Dodał, że Polska zaangażowała w rozmowy samorządowców czeskich, którzy są skłonni do porozumienia i - zapewniał - będą łączyli stanowiska obu rządów.

Posłuchaj

Polskie Radio 24: I. Zyska o negocjacjach z Czechami w sprawie Turowa (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Okresowa kara pieniężna za uchybienie

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 roku.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. 21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

Ze względu na to, że Polska nie uczyniła zadość zobowiązaniom nałożonym na nią w tym postanowieniu, Republika Czeska wniosła, w dniu 7 czerwca 2021 roku, o zasądzenie od Polski na rzecz budżetu Unii okresowej kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za uchybienie jej zobowiązaniom.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej