X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pół miliona liczników zdalnego odczytu dla klientów Energa Operator. "To ważny filar transformacji energetycznej"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 06:45
Spółka Energa Operator rozstrzygnęła postępowanie zakupowe obejmujące dostawy blisko 500 tys. liczników zdalnego odczytu. Ich montaż rozpocznie się w przyszłym roku. Oznacza to, że Energa Operator będzie miała prawie 2 mln takich urządzeń i tym samym umocni się na pozycji lidera pod względem liczby klientów, u których pomiary dokonywane są zdalnie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Grupa Energa/Twitter

Montaż urządzeń rozpocznie się w 2022 roku. Jak wyjaśniono, są to liczniki dwukierunkowe, przystosowane również do potrzeb prosumentów korzystających z mikroinstalacji OZE.

licznik1200.jpg
Energetyka bardziej cyfrowa i prosumencka. Nowe przepisy

Posiadają one wiele funkcji: przesyłają dane za pomocą linii energetycznej (PLC), jak również - w przypadku wyposażenia w modem komunikacji zastępczej - przy wykorzystaniu sieci GSM.

Już teraz korzysta z nich blisko połowa odbiorców

Inteligentne liczniki, poza zdalnym pomiarem w czasie rzeczywistym, eliminującym ryzyko ewentualnych błędów odczytowych, pozwalają m.in. na bieżące monitorowanie i lepsze zarządzanie zużyciem energii.

Za pomocą portalu https://mojlicznik.energa-operator.pl lub mobilnej aplikacji "Mój licznik", odbiorcy mogą przeprowadzić szczegółową analizę poboru energii w wybranych okresach: dzień, miesiąc lub rok, a także przeprowadzić symulację kosztów dla poszczególnych grup taryfowych przy użyciu cen wybranego sprzedawcy. W przyszłości zdalne liczniki pozwolą również na udział odbiorców i prosumentów w tworzącym się rynku usług związanych z elastycznością sieci.

- Zdalne opomiarowanie stanowi integralny element inteligentnych sieci energetycznych. Jest również ważnym filarem transformacji energetycznej, bez którego wprowadzanie nowych rozwiązań, związanych np. ze zwiększaniem elastyczności sieci, nie będzie w pełni możliwe. Energa Operator przywiązuje ogromną wagę do sprawnego wdrażania inteligentnych liczników. Już teraz korzysta z nich blisko połowa odbiorców przyłączonych do naszej sieci a w najbliższych latach planujemy zamontować inteligentne urządzenia pomiarowe u wszystkich naszych klientów - wyjaśnił wiceprezes zarządu Energa Operator Krzysztof Bortkiewicz.

Ograniczenie strat sieciowych do minimum

Nowe układy pomiarowe dostarczą firmy: Apator i Sagemcom. Łączna liczba zakontraktowanych w ramach najnowszych umów urządzeń to blisko 471 tys. liczników i 25 tys. modemów komunikacji zastępczej. Spółka poinformowała, że ze zdalnego pomiaru już teraz korzysta przeszło 1,4 mln jej odbiorców, a dzięki podpisanym w ostatnich dniach umowom wkrótce będą ich niemal 2 mln.

- Na zdalne opomiarowanie należy patrzeć szerzej niż przez pryzmat samego tylko pozyskiwania odczytów. Jego wykorzystanie umożliwi skoordynowanie działań przyłączonych do sieci odbiorców energii, jej wytwórców, a także prosumentów, pozwalając na bilansowanie sieci na wszystkich poziomach oraz optymalne wykorzystanie generowanej przez OZE energii w pobliżu miejsca jej wytworzenia. W momencie, w którym 100 proc. odbiorców energii w Polsce objętych będzie zdalnym pomiarem, uzyskamy rzeczywisty bilans pozwalający na ograniczenie strat sieciowych do minimum, przy zapewnieniu bezpiecznych dostaw energii elektrycznej - zaznaczył wiceprezes Bortkiewicz.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Powinna być realizowana w sposób ambitny". Minister klimatu o transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:30
- Transformacja energetyczna powinna być realizowana w sposób ambitny, konsekwentny i zrównoważony. Trzeba patrzeć na nią oczami wielu grup społecznych, wiekowych, zawodowych - mówił podczas otwarcia konferencji EuroPOWER minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłaty za energię elektryczną: będzie centralny system informacji oparty o inteligentne liczniki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 14:33
Senacka komisja gospodarki wprowadziła w piątek niemal 30 poprawek do zmiany prawa energetycznego, która przewiduje m.in. stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii i wymianę liczników na tzw. inteligentne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister ds. UE: koszty skutków transformacji będą niższe, niż zaniechań

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:20
- Koszty skutków transformacji energetyczno-klimatycznej będą niższe, niż zaniechań - powiedział w Katowicach minister ds. UE Konrad Szymański. Jak zaznaczył, należy koncentrować się na ograniczaniu kosztów działań, także wobec złych doświadczeń z odwlekania zmian.
rozwiń zwiń