X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niemcy nie są w stanie zapełnić magazynów gazu. Zieloni mówią o szantażu Putina

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 13:26
Ceny gazu rosną, zapasy w magazynach w RFN są na "historycznie niskim poziomie", a Międzynarodowa Agencja Energii apeluje do Rosji o pomoc w ich zapełnieniu. Kandydatka Zielonych na kanclerza Annalena Baerbock mówi o presji prezydenta Władimira Putna w celu uzyskania pozwolenia na uruchomienie Nord Stream 2.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według Inicjatywy Erdgasspeicher (magazynowania gazu ziemnego) zbiorniki gazu w Niemczech są zapełnione tylko w 64 proc. - pisze w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

akademik czerski nord stream 2 free shutt 1200 .jpg
Tomasz Stępień: wysokie ceny gazu utrzymają się dotąd, dopóki będzie trwała zależność od jednego dostawcy

Gaz ziemny jest zaś notowany na giełdach energii na rekordowo wysokich poziomach. Obecna cena wynosi 60-65 euro za megawatogodzinę. To trzy razy więcej niż wynosiła średnia w poprzednich latach.

Rosja mogłaby zrobić więcej

"Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) znana jest z przemyślanych argumentów i powściągliwych sformułowań. Tym bardziej godny uwagi jest niedawny komunikat dotyczący rekordowych cen gazu ziemnego" - zauważa RND.

Rosja obecnie realizuje swoje długoterminowe kontrakty na dostawy z państwami europejskimi, ale IEA uważa, że Rosja mogłaby zrobić więcej, aby zwiększyć dostępność gazu.

"Agencja w swoim komunikacie nie wspomina ani jednym słowem o rurociągu Nord Stream 2. Zaznacza jednak, że Rosja jest w stanie zapewnić, by magazyny gazu w Niemczech i innych krajach były wypełnione 'do odpowiedniego poziomu'. Jest to okazja dla Rosji, aby podkreślić swoją wiarygodność jako dostawcy na rynek europejski" - podkreśla RND

Zdaniem portalu "wnosi to nowy akcent do debaty na temat eksplozji cenowej. Jest oczywiste, że bardzo kontrowersyjny i prawie ukończony gazociąg Nord Stream 2 odgrywa w tym ważną rolę".

Annalena Baerbock, kandydatka Zielonych na kanclerza Niemiec w niedzielnych wyborach, mówi nawet o szantażu.

Niemcy są w sytuacji szantażu

Dla Baerbock jasne jest, co leży u podstaw niechęci Rosji do dostarczania gazu.

"Reżim Putina chce zbudować polityczną presję, aby szybciej uzyskać zaległe pozwolenia dla Nord Stream 2, aby gazociąg mógł zostać uruchomiony" - powiedziała Baerbock, cytowana przez RND.

Podkreśliła, że "ucierpią na tym klienci w Niemczech, którym wzrosną ceny gazu lub którzy w skrajnych przypadkach będą musieli nawet siedzieć w zimnie".

Zdaniem kandydatki na kanclerza gra, którą prowadzi Putin pokazuje po raz kolejny, "jaką niedźwiedzią przysługę wyrządziły Niemcom SPD i CDU/CSU swoim zaangażowaniem w Nord Stream 2". Rząd Angeli Merkel forsował budowę rurociągu, pomimo wszelkich obaw i ostrzeżeń. Teraz "Niemcy są w sytuacji szantażu, przed którym mocno ostrzegano" - twierdzi Baerbock.

Domaga się także od współrządzących CDU/CSU i SPD wyraźnego sygnału, że "Rosja musi trzymać się swoich zobowiązań i dostarczać wystarczającą ilość gazu przez istniejące rurociągi, tak jak to robiła w przeszłości".

Rosyjskie skąpstwo nie jest jedyną przyczyną

- Aby uczynić nas mniej zależnymi od autokratycznych reżimów, jednym z moich priorytetów w przyszłym rządzie federalnym byłoby opowiedzenie się za szybką ekspansją odnawialnych źródeł energii w Niemczech - dodaje polityk Zielonych.

Według Baerbock należy również opracować specyfikacje dotyczące minimalnych poziomów magazynowania lub krajowej rezerwy gazu - analogicznie do rezerwy ropy naftowej, "aby nikt nie siedział zimą na mrozie".

Dyrektor IEA Fatih Birol zwraca uwagę, że rosyjskie skąpstwo w dostawach nie jest jedyną przyczyną obecnej krytycznej sytuacji.

- Ostatnie wzrosty cen gazu ziemnego na świecie wynikają z wielu czynników - wyjaśnia Birol.

Wiąże się to m.in. z silnym ożywieniem popytu. Pogoda również odgrywa rolę, między innymi zimny i długi okres grzewczy w Europie ostatniej zimy oraz mniejsza dostępność energii wiatrowej w ostatnich tygodniach.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Niemieckie media: Putin wykorzystuje Nord Stream 2 do "wychowywania" Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 16:43
"Kontrowersyjny rurociąg Nord Stream 2 będzie odgrywał ważną rolę w europejskiej podróży prezydenta USA Joe Bidena. Przede wszystkim rząd niemiecki musi wyjaśnić, jaki jest jego stosunek do Rosji" - pisze niemiecki dziennik "Handelsblatt", wskazując, że NS2 jest "narzędziem wychowawczym" Rosji wobec Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Nord Stream 2 zakończona. Wiech: ten projekt może spowodować kryzys geopolityczny

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 10:40
Zakończyła się budowa gazociągu Nord Stream 2. Poinformował o tym rosyjski Gazprom. - Rosjanie chcą w ten sposób przerzucić tranzyt błękitnego paliwa na Bałtyk i pozbawić takich państw jak Ukraina czy Białoruś statusu krajów tranzytowych - powiedział Jakub Wiech, analityk z Defence24.pl w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2. Ostatnia rura zaspawana, ale bitwa nie została zakończona

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 12:54
Mimo, że Rosjanie ogłosili zaspawanie ostatniego kilometra gazociągu Nord Stream 2 i tym samym zakończenie jego budowy, nie oznacza to, że bitwa o zablokowanie dostaw gazu tą drogą została zakończona. Jak pisze niemiecki dziennik gospodarczy Handelsblatt, teraz zaczyna się walka o uruchomienie dostaw i certyfikację prawną.
rozwiń zwiń