X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sprawa kopalni Turów. Waldemar Buda: koncentrujemy się na rozwiązaniu problemu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 12:04
Jesteśmy skoncentrowani na tym, żeby rozwiązać problem kopalni Turów. Decyzja o odwołaniu wizyty premiera na Węgrzech ma charakter techniczny. Premier koncertuje się na sprawie Turowa, ma szereg spotkań i dyskusji w tym zakresie - zapewnił wiceminister funduszy Waldemar Buda.
Waldemar Buda
Waldemar BudaFoto: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Dziś rozpoczyna się IV Budapesztański Szczyt Demograficzny. Polskę – w dwudniowym wydarzeniu – reprezentować będzie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Pierwszego dnia szczytu miał pojawić się również premier Mateusz Morawiecki, który miał uczestniczyć w jednym z paneli wraz z premierem Słowenii Janezem Janszą, byłym wiceprezydentem USA Mikiem Pencem oraz prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem.

Ostatecznie szef polskiego rządu zrezygnował z wyjazdu na Węgry. Nasze działania w sprawach międzynarodowych są skupione na kwestii kopalni Turów i dlatego premier zdecydował o odwołaniu wizyty na Węgrzech - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewnił, że Polska podejmie dalsze działania w celu zażegnania sporu, korzystając z instrumentarium prawnego i politycznego.

tsue 1200 free (1).jpg
Co grozi krajom UE, które nie płacą kar nałożonych przez TSUE? KE wydała komunikat

Turów priorytetem

Podczas konferencji prasowej w Łodzi pytany o to przez dziennikarzy był wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

- Jesteśmy skoncentrowani na tym, żeby rozwiązać problem w Turowie. Decyzja o odwołaniu wizyty premiera na Węgrzech ma charakter techniczny. Będzie tam pani minister Marlena Maląg, więc nie sądzę, żeby ta impreza w jakikolwiek sposób ucierpiała. Natomiast pan premier koncertuje się na sprawie Turowa, ma szereg spotkań i dyskusji również i w tym zakresie. Monitoruje też stan negocjacji z Czechami – zaznaczył.

Podkreślił, by nie doszukiwać się w nieobecności szefa polskiego rządu na Węgrzech "wielkiego wydarzenia".

- Oczywiście może być to odebrane jako pewnego rodzaju dowód i pokaz niezadowolenia z obecnej sytuacji. Czujemy trochę negocjacyjny niedosyt, jeśli chodzi o rozmowy z Czechami, w sensie partnerskiego potraktowania. Sporo rzeczy ustalonych wcześniej zostało później zakwestionowanych, ale my się nie obrażamy i tak nie należy tego traktować – dodał Buda.

Polska liczy na rozwiązanie problemu

Wiceminister MFiPR zaznaczył, że strona polska ma nadzieję na pozytywny finał negocjacji i będzie to – jak mówił - dowodem na to, że intencje Czechów przy siadaniu do rozmów były pozytywne.

- Jestem przekonany, że to się tak zakończy. Negocjacje lubią spokój i o ich kulisach można ewentualnie rozmawiać po ich zakończeniu. Proszę pozwolić, żeby rozmowy się toczyły, a jak będzie pozytywny finał, pewnie ze szczegółami będziemy komunikować – przekonywał.

Buda przyznał, że Polska "rozważa wiele scenariuszy, od tego (dotyczącego) zapłaty" kar. Jak jednak podkreślił, kopalna w Turowie nie zostanie zamknięta, dostawy prądu nie będą zakłócone i miejsca pracy nie są zagrożone.

- Tyle zapewnień ze strony rządu można się spodziewać i tutaj będziemy konsekwentni – zadeklarował.

TSUE nakłada kary na Polskę

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której Polska zastosuje się postanowienia z 21 maja, gdy TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy z wniosku Czech. Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

"Potężne zagrożenie dla polskiej energetyki". Wojciech Ilnicki o decyzji TSUE ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 10:55
- Sędzia TSUE Rosario Silva de Lapuerta swoimi decyzjami pokazuje, że nie ma pojęcia o funkcjonowaniu kompleksu Turów, podejmuje decyzję, która zagraża życiu mieszkańców regionu - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Ilnicki ("Solidarność" kopalni Turów).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba położyć kres podwójnym standardom i dyskryminacji". Wiceszef MSZ o Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:18
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla węgierskiego dziennika "Magyar Hirlap" podkreślił, że wobec krajów konserwatywnych stosowane są w UE podwójne standardy. - Tak jest na przykład z Funduszem Odbudowy. To może zdezintegrować Unię. Trzeba położyć kres podwójnym standardom i dyskryminacji - wskazał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister klimatu i środowiska: wyłączenie Turowa oznacza de facto paraliż całego systemu energetycznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 16:16
Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka skrytykował decyzję dotyczącą nałożenia kar na Polskę za to, że nie zaprzestała wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na pewno nie powinniśmy zapłacić tych kar". Bartosz Kownacki o postanowieniu TSUE

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 17:09
- Nie ma ku temu podstaw. Proszę zauważyć, że szereg państw nie wykonuje postanowień TSUE z różnych powodów i nie ma żadnych sankcji na te państwa z tego tytułu - powiedział Bartosz Kownacki, poseł PiS w rozmowie z portalem wPolityce.pl odnosząc się do postanowienia TSUE. Zgodnie z nim Polska, za niezaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów, ma płacić na rzecz KE 500 tys. euro dziennie.
rozwiń zwiń