X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PGG zredukuje moce produkcyjne o 13 mln ton. Harmonogram wynika z umowy społecznej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 12:45
W ciągu najbliższych kilkunastu lat Polska Grupa Górnicza, której kopalnie w ubiegłym roku wydobyły niespełna 24,5 mln ton węgla, ma zredukować zdolności produkcyjne o 13 mln ton - przypomniał podczas 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes PGG Tomasz Rogala.
Kopalnia Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.
Kopalnia Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.Foto: PolskaGrupaGórnicza/Twitter

Harmonogram zmniejszania zdolności produkcyjnych górnictwa jest załącznikiem do umowy społecznej, podpisanej w maju tego roku z górniczymi związkami zawodowymi.

EKG2021 1200.jpg
Minister ds. UE: koszty skutków transformacji będą niższe, niż zaniechań

Horyzont działania górnictwa węgla energetycznego w Polsce nakreślono w tym dokumencie do 2049 roku.

Konieczne jest uruchomienie nowych mocy

- W przypadku Polskiej Grupy Górniczej plan redukcji mocy produkcyjnych w perspektywie drugiej połowy lat 30. odnosi się do sumy 13 mln ton -powiedział Tomasz Rogala.

Jak wyliczał, 13 mln ton węgla energetycznego to ilość służąca produkcji ok. 25-26 terawatogodzin energii elektrycznej (w zależności od sprawności bloków), co oznacza ok. 8 gigawatów mocy zainstalowanej w energetyce.

Prezes PGG zwrócił uwagę, iż aby zastąpić energię z węgla, konieczne jest w perspektywie najbliższych kilkunastu lat uruchomienie nowych mocy, opartych na innych źródłach.

Tomasz Rogala przypomniał, że w przypadku nowych bloków węglowych w elektrowniach Jaworzno czy Opole, okres inwestycji - od decyzji po uruchomienie - trwał średnio około 10 lat.

Import energii lub dalsze spalanie węgla

Obecnie - jak mówił prezes Rogala - na Żeraniu, w Elektrowni Dolna Odra oraz w Ostrołęce realizowane są przedsięwzięcia dające łącznie ok. 2,5 gigawata mocy; potrzebne są więc konkretne decyzje dotyczące kolejnych projektów.

Według niego, brak wystarczającej ilości nowych mocy w energetyce w sytuacji, gdy krajowe wydobycie węgla w latach 30. zostanie zredukowane zgodnie z przyjętym harmonogramem, oznaczać będzie konieczność importu energii lub dalszego spalania węgla w istniejących jednostkach - do czasu uruchomienia nowych mocy opartych o odnawialne źródła, atom czy gaz.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Piotr Naimski o planie "Fit for 55": rozwiązania trudne dla Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:55
- Mamy zapewnienie, że Polska będzie dochodziła do zeroemisyjności własną ścieżką. Nie ma w Europie takiego kraju, który byłby uzależniony od węgla w takim stopniu jak my. Mamy wyjątkową sytuację - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgiel znów podstawowym źródłem energii w Niemczech. Co z ekologiczną rewolucją?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 10:47
Jak wynika z oficjalnych danych, w 2021 roku to właśnie węgiel był najważniejszym źródłem energii elektrycznej. Niezwykle "słaba" wiosna i kulejące zdolności energii wiatrowej doprowadziły do powrotu do węgla w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kuriozalna, my się z nią nie godzimy". Prezes PGE o decyzji TSUE

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 18:22
PGE Polska Grupa Energetyczna, do której należy kopalnia i elektrownia Turów zapewnia, że odkrywka posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję wydobywczą. To reakcja na dzisiejszą decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nałożył na Polskę dzienną karę pół miliona euro za niewstrzymanie wydobycia w kopalni.
rozwiń zwiń