X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Janusz Wojciechowski: na zmianach we Wspólnej Polityce Rolnej skorzystają gospodarstwa rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 11:25
Wchodzące w życie w 2023 roku zmiany we wspólnej polityce rolnej UE przyniosą bardzo wyraźną preferencję dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych – powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podczas jednej z sesji 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach komisarz podkreślał, że Zielony Ład w rolnictwie to system zachęt, a nie przymusu czy obligatoryjnych dla rolników rozwiązań.
Janusz Wojciechowski
Janusz WojciechowskiFoto: TT/Janusz Wojciechowski

- To jest system zachęt – za każdy dodatkowy wysiłek rolników związany ze spełnieniem wyższych standardów klimatycznych, środowiskowych czy dobrostanu zwierząt (…). Jeżeli rolnik nie będzie tym zainteresowany - po prostu do tych programów nie przystąpi. Chcemy jednak, żeby rolnicy przystępowali i żeby im się to opłacało – i są wszelkie warunki, aby to zapewnić. Taki jest cel rolniczego Zielonego Ładu – mówił komisarz, który uczestniczył w kongresie w formule online.

jablka stragan handel 1200.jpg
GUS: sprzedaż detaliczna w sierpniu była wyższa niż rok temu


Wojciechowski przypomniał, że na ok. 1,35 mln gospodarstw rolnych w Polsce prawie milion to gospodarstwa do 10 hektarów, ok. 200 tys. – do 20 ha, ponad 100 tys. – do 50 ha i ok. 34 tys. – powyżej 50 ha. Jak mówił, średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w Polsce jest zbliżona do tej we Włoszech (11 hektarów), które są krajem o największej w Unii Europejskiej produkcji rolnej, o wartości dodanej szacowanej na ok. 33 mld euro.

- Włosi osiągnęli to, opierając swoje rolnictwo na systemie małych gospodarstw, dzięki dobrze zorganizowanej drodze od pola do stołu – mówił komisarz, wskazując, iż obecnie Włochy skupiają ok. 8 proc. ziemi rolnej w UE, dając 18 proc. unijnej produkcji w tym sektorze. Kolejne pod względem wielkości rolnictwa kraje Unii to – wyliczał Wojciechowski - Francja (ok. 32 mld euro wartości dodanej produkcji rolnej), Hiszpania (28 mld euro) i Niemcy (22 mld euro).

Jest zgoda ws. zmian

Mówiąc o preferencjach dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych – przy utrzymaniu wsparcia także dla dużych, wyspecjalizowanych gospodarstw – komisarz podkreślił, że ten kierunek zmian we wspólnej polityce rolnej zyskał już akceptację polityczną.

- To będzie bardzo wyraźna preferencja dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych - one nie mogą znikać. Odrzucamy teorię, że nowoczesność rolnictwa polega na tworzeniu coraz większych gospodarstw. Nie - musimy zachować potencjał małych i średnich gospodarstw rodzinnych i dostosować różne środki do ich możliwości. Taki jest kierunek tych zmian; o to głównie chodzi w reformie wspólnej polityki rolnej i na tym polega rolniczy Zielony Ład – podkreślał unijny komisarz ds. rolnictwa.

Zielony Ład a rolnictwo

Zaznaczył, że Zielony Ład w rolnictwie nie jest planem zabraniania różnego rodzaju praktyk rolniczych, ale zachętą do działania np. w zakresie redukcji stosowania pestycydów czy nawozów oraz poprawy dobrostanu zwierząt. Chodzi o wdrażanie rozwiązań, służących redukcji emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa. Wojciechowski zaznaczył, że pod względem wielkości tej emisji występują ogromne różnice między państwami członkowskimi UE. Unijna średnia to ok. 2,5 tony CO2 z hektara; w Polsce jest to ok. 2 ton, zaś w niektórych krajach emisja jest powyżej 4, powyżej 7 czy nawet 10 ton z hektara.

- Podejmując pewne działania związane z redukcją emisji, trzeba będzie te różnice wziąć pod uwagę – to muszą być sprawiedliwe redukcje. Więcej należy oczekiwać od tych, którzy więcej emitują – to będzie bardzo mocno stawiane w czasie naszego dialogu z państwami członkowskimi przy akceptacji planów strategicznych – zapowiedział Janusz Wojciechowski.

Jego zdaniem, kluczowe dla sukcesu rolnictwa jest powiązanie różnych sektorów: rolnictwa, przetwórstwa i systemu dostaw produktów na lokalne rynki, które – jak mówił - decydują o powodzeniu rolnictwa.

- Eksport jest niesłychanie ważny, ale jeszcze ważniejsze są dostawy na lokalny rynek. To jest celem strategii "od pola do stołu" i to jest celem rolniczego Zielonego Ładu – tłumaczył komisarz, przypominając, iż to małe i średnie gospodarstwa rodzinne będą beneficjentami co najmniej 10-procentowej tzw. płatności redystrybucyjnej, przewidzianej w unijnej polityce rolnej.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Janusz Wojciechowski: Polska w ramach Wspólnej Polityki Rolnej otrzyma 34,5 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 13:51
Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski powiedział, że w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej dotacje dla polskiego rolnictwa wyniosą 34,5 miliarda euro, czyli o ponad 4 miliardy euro więcej niż pierwotnie zakładano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dożynki Prezydenckie. Andrzej Duda: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 10:01
Przed południem w Warszawie rozpoczną się Dożynki Prezydenckie. Weźmie w nich udział para prezydencka oraz przedstawiciele ludzi wsi i Kół Gospodyń Wiejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa". Debata na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:20
- Polska nie zgodzi się na żadne rozwiązanie, które będzie odbywało się kosztem najsłabszych grup społecznych - zapewnił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, odnosząc się do założeń unijnego pakietu Fit for 55. Przypomniał, że Polska ma wątpliwości do części proponowanych w pakiecie rozwiązań.
rozwiń zwiń