Bilans przepływów finansowych między Polską a UE. Budżet RP skorzystał na przestrzeni lat

2021-09-21, 09:30

Bilans przepływów finansowych między Polską a UE. Budżet RP skorzystał na przestrzeni lat
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PP Photos/Shutterstock

Budżet Unii Europejskiej (UE) jest rocznym planem finansowym UE. Finansuje on działania, które generują europejską wartość dodaną lub których koszty byłyby wyższe, gdyby finansowano je z budżetów państw członkowskich. Do działań takich należy np. ochrona granic zewnętrznych UE, wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, budowa transeuropejskich sieci energetycznych i transportowych, wspieranie międzynarodowych wymian studentów czy finansowanie unijnych polityk - przede wszystkim polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. Sprawdzamy, jakie jest saldo bilansu transferów finansowych między Polską a UE.

Budżet UE jest zrównoważony - tzn. wydatki nie mogą przekroczyć przyjętych limitów, nie ma więc możliwości tworzenia deficytu i generowania zadłużenia.

Za wdrażanie budżetu UE odpowiada Komisja Europejska, jednak zdecydowana większość wydatków dokonywana jest wspólnie z państwami członkowskimi w ramach tzw. zarządzania dzielonego.

Powiązany Artykuł

rating12.jpg
"Dochody mogą być większe od przewidywanych". Rząd planuje nowelizację budżetu



Budżety roczne podlegają ograniczeniom zawartym w Wieloletnich Ramach Finansowych UE, które są wieloletnim (obecnie 7-letnim) planem finansowym UE.

Budżet roczny UE przyjmowany jest w ramach specjalnej procedury budżetowej określonej w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (art. 314). Projekt budżetu UE na dany rok opracowuje i przedstawia Komisja Europejska. Następnie jest on negocjowany i przyjmowany przez Radę UE (czyli rządy państw członkowskich) oraz przez Parlament Europejski.



Rząd Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowany jest w ww. negocjacjach przez Ministra Finansów, a komórką odpowiedzialną w strukturze Ministerstwa Finansów za proces jego przyjmowania i wykonywania jest Wydział Budżetu UE Departamentu Współpracy Międzynarodowej.

Roczne wydatki budżetu UE odpowiadają ok. 1 proc. dochodu narodowego brutto UE.

Poniższa tabela jest zestawieniem przepływów finansowych między budżetami UE i Polski. Bilans od 2004 roku jest jednoznacznie na korzyść Polski - nadwyżka środków, które wpłynęły do naszego budżetu to blisko 128 mld złotych.


Tabela z transferami finansowymi Polska-UE na wrzesień 2020r. Źródło: MF Tabela z transferami finansowymi Polska-UE na wrzesień 2020 r. Źródło: MF

Powyższe zestawienie z okresu z lat 2004 - 2020 można rozbić na poszczególne lata, zgodnie z przykładową tabelą poniżej:

Przepływy finansowe między  Polską a UE w 2020r. Źródło: MF Przepływy finansowe między Polską a UE w 2020 r. Źródło: MF

Powyższa tabela zawiera informacje nt. transferów finansowych pomiędzy Polską a budżetem UE wg stanu na koniec danego miesiąca.


Tabela dzieli się na trzy główne części:

  1. transfery z budżetu UE do Polski (w podziale na ich główne źródła);
  2. wpłaty Polski do budżetu UE (głównie składka członkowska);
  3. saldo rozliczeń (różnica między transferami z budżetu UE i wpłatami Polski do budżetu UE).

Dane prezentowane są metodą kasową - transfery rejestrowane są w momencie wpływu na rachunek bankowy.

Transfery z budżetu UE przekazane są do państw członkowskich w walucie euro - z tego powodu kwoty w tabelach wyrażone są także w walucie euro.


PolskieRadio24.pl/ MF/ mib


Polecane

Wróć do strony głównej