X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Domy bez formalności na kolejnym etapie legislacji. Opozycji nie udało się odrzucić tego projektu w sejmowych komisjach

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:00
Na piątkowym posiedzeniu połączone komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej odrzuciły zgłoszone w drugim czytaniu poprawki do projektu ustawy o budowie domów bez formalności.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Na wspólnym posiedzeniu Komisja Infrastruktury oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrywały poprawki zgłoszone do projektu ustawy o budowie domów do 70 m kw. powierzchni zabudowy bez formalności.

budownictwo1200.jpg
Wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego w Polskim Ładzie. Resort rozwoju przedstawił szczegóły ustaw

Nie udało się odrzucić projektu domów bez zezwoleń

Pierwszy wniosek dotyczył odrzucenia projektu ustawy w całości. Wśród posłów popierających go był Waldy Dzikowski (KO), który zwracał uwagę, że projekt w obecnym kształcie ogranicza władztwo samorządów nad planowaniem przestrzennym i może skutkować popsuciem także istniejącego już ładu przestrzennego.

- Nasz projekt nic nie zmienia w ładzie przestrzennym. Zasady jego kształtowanie zostają takie, jak są obecnie, jedyna zmiana materialna to ograniczenie analizy urbanistycznej do 200 metrów w okolicy. Poza tym dotyczy on wyłącznie budynków, które nie będą oddziaływać na działki sąsiednie. Jeśli ktoś zgłosi do starosty budowę oddziałującą na działki sąsiednie, wówczas starosta nie będzie procedował tego wniosku tym trybem - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Pozostałe poprawki dotyczyły m.in. wprowadzenia obowiązku zatrudniania kierownika budowy, konieczności poddania budynku doprowadzonego do stanu surowego kontroli pod względem jego zgodności z projektem, ograniczenia wielkości domu do 70 m kw. powierzchni użytkowej (w projekcie jest mowa o powierzchni zabudowy). Był także wniosek o podniesienie wielkości domu możliwego do zbudowania na zgłoszenie do 100 m kw. Wszystkie te poprawki zostały odrzucone.

Na czym polega projekt rządowy?

Dom bez formalności to rozwiązanie zawarte w pakiecie zmian legislacyjnych wchodzących w skład Polskiego Ładu. Dzięki zmianie przepisów każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego jedynie na zgłoszenie, czyli bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów to 70 m kw. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki. Warunek ten będzie gwarantował, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

shutterstock budownictwo model 1200.jpg
Warunki mieszkaniowe polskich rodzin ulegają stałej poprawie. Tak wynika z analiz GUS

Uproszczona procedura zgłaszania budowy

Wprowadzone mają być ponadto uproszczenia w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m kw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, a dołączona dokumentacja jest kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw bez pozwolenia na budowę

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 11:59
Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" przy kredycie mieszkaniowym, dofinansowanie dla korzystających z budownictwa społecznego i uproszczenie przepisów przy budowie małych domów mieszkalnych - to propozycje Polskiego Ładu, które mają pomóc w zapewnieniu mieszkań dla rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie oznacza urbanistycznego chaosu". Ekspert o budowie domów bez pozwolenia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 07:45
Budowa domów bez pozwolenia nie oznacza, że czeka nas urbanistyczny chaos - powiedział przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej – dr arch. Tomasz Sławiński. Dodał, że w gminach powinny powstać bazy wzorcowych projektów, zgodnych z regionalnym charakterem zabudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rozwoju i technologii: "chcemy, by procedura przygotowania budowy własnego domu była jak najprostsza"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:32
Jak Polski Ład zmieni sytuacje mieszkaniową Polaków, mówił w audycji "Ekspres Gospodarczy" w PR 1  Piotr Uściński wiceminister rozwoju i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domy do 70 mkw. bez formalności. Projekt trafił do drugiego czytania

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 17:30
Projekt ustawy liberalizującej przepisy budowlane i pozwalającej na budowę domów do 70 mkw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy, został pozytywnie zaopiniowany przez sejmowe komisje. Posłowie wprowadzili do ustawy kilka poprawek.
rozwiń zwiń