Australia wyda miliardy dolarów na atomowe okręty podwodne

2021-09-16, 11:45

Australia wyda miliardy dolarów na atomowe okręty podwodne
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/iurii

Australia zbuduje osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach nowego paktu Indo-Pacyfik ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, informuje agencja Reuters. Na okrętach jednak nie będzie broni atomowej.

Umowa, zdaniem analityków, prawdopodobnie rozwścieczy Chiny, które od lat potępiają i przeciwstawiają się tworzeniu bloków militarnych w regionie, który uznają za ważny dla ich bezpieczeństwa strategicznego.

Amerykanie udostępnili swoją technologię atomową  tylko jednemu krajowi – Wielkiej Brytanii. Teraz dołączyła do niej Australia

Tym samym Australia będzie drugim krajem, po Wielkiej Brytanii, który uzyska dostęp do amerykańskiej technologii pozwalającej budować atomowe okręty podwodne (Wielka Brytania uzyskała dostęp do tej technologii w 1958 roku).

- Nasz świat staje się coraz bardziej złożony, szczególnie tu, w regionie Indo-Pacyfiku - powiedział premier Australii Scott Morrison komentując ustanowienie partnerstwa z USA i Wielką Brytanią.


Powiązany Artykuł

submarine 1200 free.jpg
USA, Wielka Brytania i Australia ogłaszają współpracę obronną na Indo-Pacyfiku. Jest zdecydowana reakcja Chin

Australia rezygnuje jednocześnie z umowy wartej 40 mld dolarów z Francją na budowę konwencjonalnych okrętów podwodnych

 Morrison zapowiedział, że Australia odstąpi od wartego 40 mld dolarów porozumienia z Francją, na mocy którego miała pozyskać konwencjonalne okręty podwodne.


Posłuchaj

Australia zbuduje osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Przewiduje to trójstronny pakt zawarty przez władze w Waszyngtonie, Londynie i Canberze. Australia będzie pierwszym po Wielkiej Brytanii krajem, który skorzysta z amerykańskiej technologii przy budowie okrętów atomowych. /IAR/. 0:13
+
Dodaj do playlisty

 

Atomowe okręty podwodne kluczowe w spornym regionie Morza Południowochińskiego

Okręty podwodne z napędem atomowym mogą spędzić więcej czasu pod wodą niż konwencjonalne okręty podwodne co umożliwia im przenikanie w sposób niezauważony w rejon zapalny - taki jak np. Morze Południowochińskie, na którym krzyżują się roszczenia Chin i kilku innych państw regionu.

Partnerstwo USA, Wielkiej Brytanii i Australii skrytykowały już Chiny, które zarzuciły państwa będące stronami tej umowy o "zimnowojenną mentalność".

Reuter, IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej