X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szuka gmin, które wezmą udział w pilotażowym programie dot. dronów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:38
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) szuka gmin, które wezmą udział w pilotażowym programie pod nazwą "Usługi Cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych". Gminy, które okażą się najlepsze, otrzymają infrastrukturę, która zapewni bezpieczne i sprawne korzystanie z dronów. Autorzy konkursu podkreślają, że Polska jest jednym z najnowocześniejszych krajów na świecie, jeśli chodzi o tworzenie takiej infrastruktury.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Suwin

Gminy, które chcą wziąć udział w konkursie muzą spełniać szereg kryteriów. Wśród nich są: odpowiednia wielkość, odpowiednie, bezpieczne dla lotów dronami ukształtowanie terenu, bezpieczna dla dronów infrastruktura, czy odpowiedni zasięg telefonii komórkowej. Są to najważniejsze i kluczowe kryteria, bez których nie ma szans na powodzenie projektu. Jeśli dana gmina nie spełnia kryterium wielkościowego, może się łączyć w konsorcjum z innym samorządem.

Drony trafią pod strzechy?

Głównym celem projektu jest cyfryzacja procesów związanych z rynkiem bezzałogowych statków powietrznych, tak aby korzystanie z dronów, zarówno prywatne, biznesowe i instytucjonalne było proste, przyjazne i bezpieczne.

Rozwiązania dotyczyć będą wszystkich aspektów nowoczesnego używania dronów, począwszy od zdobycia uprawnień do pilotowania dronów, poprzez identyfikację bezzałogowych statków powietrznych, czuwania nad bezpieczeństwem i legalnością ich lotów, umożliwienia wykonywania lotów na masową skalę, skończywszy na cyfryzacji procesów wprowadzania ograniczeń w przestrzeni i działań o charakterze zarządzania kryzysowego.

Korzyści dla gmin mogą być bardzo duże. Choćby dla straż miejskich, czy gminnych które walcząc ze smogiem, próbują wykryć źródła zanieczyszczeń. Tradycyjne metody często zawodzą. Drony w znacznym stopniu by to ułatwiły.

dron drony technologie FREE 1200_660.jpg
Nie wszędzie polecisz dronem. Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina o ograniczeniach

Dodatkowe atuty dronów

Podobne zapotrzebowanie może być w przypadku szybkiego transportu – na przykład lekarstw. Zdobycie zgody na lot dronem prawdopodobnie będzie trwało kilka minut. Lot dronem z ładunkiem może być najszybszą opcją jego dostarczenia. Autorzy programu podkreślają, że drony mogą być wykorzystywane do bardzo wielu rzeczy. Jeśli będzie popyt na dane usługi, pojawi się też podaż.

Cyfrowy system nadzoru zapewni natomiast bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej. Jeśli dany dron będzie na kursie kolizyjnym z innym statkiem powietrznym, jego operator otrzyma wiadomość w tej sprawie.

drony free1200.jpg
MI: Polska unijnym liderem w dziedzinie cyfryzacji usług dronowych

Usprawnienie legalizacji dronów

W ramach projektu zostanie zdrożonych szereg usług:

Obsługa spraw związanych z nadawaniem uprawnień do wykonywania lotów dronami, cyfryzacja wszystkich informacji dotyczących pilotów i operatorów, nadawanie uprawnień, zgód, zezwoleń,  e-Learning, czyli w tym przypadku cyfrowa obsługa procesu szkolenia oraz nabywania kompetencji,  ocena ryzyka operacji,  elektroniczna identyfikacja dronów - informacje o legalności lotu.

Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą przede wszystkim profesjonalni użytkownicy bezzałogowych statków powietrznych, natomiast pośrednimi odbiorcami będą: służby, instytucje państwowe, samorządy, przedsiębiorcy, którzy będą mieli możliwość wdrażania nowych usług z wykorzystaniem dronów oraz  obywatele, którzy w ten sposób będą mieli możliwość korzystania z nowych usług dronowych.

Pierwszy etap konkursu już trwa, drugi rozpocznie się na początku października.


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

Czytaj także

Nie wszędzie polecisz dronem. Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina o ograniczeniach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 08:24
Urząd Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy przygotował kampanię społeczną "Sprawdź, czy możesz TU latać dronem". Kampania ma uświadomić osobom latającym bezzałogowymi statkami powietrznymi o istnieniu stref z zakazem lotów dronami oraz zachęcić do sprawdzania, czy lot w danym miejscu jest dozwolony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obowiązkowe szkolenia i testy dla użytkowników dronów. Nowe przepisy wchodzą w życie już 31 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 07:50
Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub posiadającym kamerę, od 31 grudnia 2020 roku będzie musiał się zarejestrować, przejść szkolenie i zdać test – przypomina Urząd Lotnictwa Cywilnego, wskazując na nowe przepisy UE. Nowe przepisy wchodzą w życie we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA likwidują kolejne obostrzenia dot. dronów. Teraz będą one mogły latać nocą i nad ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 17:36
Rząd USA w coraz większym stopniu otwiera niebo dla dronów: będą mogły latać w nocy, nad ludźmi, warunkiem będzie jednak posiadanie zdalnych identyfikatorów.
rozwiń zwiń