X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

''Wielki skok wstecz'' w Chinach. Regulatorzy ingerują w działania branży rozrywkowej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:02
Na plakacie przy wejściu do pekińskiej kafejki internetowej widać napis: "Całe społeczeństwo wspólnie troszczy się o zdrowy rozwój nastolatków". Zgodnie z nowymi zasadami chińskich władz dostęp nieletnich do gier wideo został ograniczony do zaledwie kilku godzin w każdym tygodniu. Ta interwencja jest tylko jedną z wielu aktualnych dyrektyw Pekinu, które mają na celu przekształcenie społeczeństwa.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/ imtmphoto

Szereg zmian regulacyjnych jest szybki i zawrotny. W ostatnich miesiącach chińskie władze galopują z regulacjami e-commerce, mediów społecznościowych, szkoleń online, działalności artystów, celebrytów oraz dostępności seriali telewizyjnych.

Na każdym kroku regulatorzy określają swoje działania jako służące większemu dobru społecznemu. W zeszłym tygodniu zacieśnili nadzór serwisów oferowanych przez firmy Tencent i Netease. Przedstawiciele tych dwóch gigantów internetowych w Chinach zostali wezwani "na rozmowę". Dialog skupiał się na kwestiach obyczajowych treści dostępnych na portalach prowadzonych przez te firmy.

Czytaj także:
forum korea południowa koronawirus covid 1200.jpg
"Państwo opiekuńcze po koreańsku". Trwa wyścig po fotel prezydencki

W tym samym czasie wiele osób z chińskiej inteligencji wyraża swoje obawy przed twardym zarządzaniem, które przypomina czasy sprzed reformy. Obserwatorzy zewnętrzni Chin nazywają obecną rewolucję "wielkim skokiem wstecz" lub "drugą rewolucją kulturalną". Definiowanie nowych zasad dotyczących społeczeństwa jest postrzegane przez niektórych jako próba chińskiego prezydenta Xi Jinpinga odciśnięcia swojego piętna na młodych umysłach.

Profesor Peixin Cao z Communication University of China stwierdził: "Ostatnio były częste przypadki nielegalnych, złych lub nieetycznych zachowań celebrytów i animatorów kulturalnych w dziedzinie gospodarczej, politycznej i osobistej, co sprawiło, że rząd powinien przedstawić nowe wymagania i normy".

Cao stwierdził, że przez długi czas obserwowane były pochodzące od rodziców i badaczy nauk społecznych wezwania do interwencji w sprawie "negatywnego wpływu" branży rozrywkowej na dzieci. Jednak biznes rozrywkowy wykorzystał swoją siłę finansową i media i je zlekceważył.

W zeszłym tygodniu Krajowa Administracja Radia i Telewizji zażądała od chińskich mediów, aby "stanowczo oparły się pokazywaniu bogactwa i przyjemności, rozprzestrzenianiu plotek, negatywnych gorących tematów, wulgarnych internetowych celebrytów, docenianiu brzydoty oraz innym rozrywkowym tendencjom".

Dla regulatora było dodatkowo jasne, że nowe środki zostały zaprojektowane w celu stworzenia środowiska sympatii dla narodu, jak również szacunku dla moralności i sztuki. Zażądali od producentów, aby polityczne i etyczne kryteria brali pod uwagę przy wyborze wykonawców.

Okazją do sprecyzowania stanowiska w sprawie tradycji, kultury i tego, komu i czemu mają służyć pisarze i artyści, było przemówienie Xi z października 2014 roku. Artyści nie mogą "zatracić się w fali gospodarki rynkowej ani zbłądzić, odpowiadając na pytanie 'komu służyć'", powiedział on na forum artystów i pisarzy. "Sztuka musi służyć ludziom i służyć socjalizmowi".

Dostosowania, do których chcą dążyć władze, nie będą proste w obecnych Chinach, gdzie trwające dekady otwarcie finansowe i przemiany społeczne pozmieniały konwencjonalne normy i powywracały elementy niepisanej umowy między klasami społeczeństwa.


PolskieRadio24.pl/ Guardian/ mib

Czytaj także

Chiny przeprowadziły cyberatak na serwery Microsoft Exchange? Świat obawia się szpiegostwa na dużą skalę

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:57
Wielka Brytania, USA i UE oskarżyły Chiny o przeprowadzenie na początku tego roku poważnego cyberataku. Atak skierowany był na serwery Microsoft Exchange i objął co najmniej 30 tys. organizacji na całym świecie – czytamy w serwisie BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny największym beneficjentem pandemii w handlu. Dobrze radzi też sobie Polski eksport

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:59
Największym beneficjentem pandemii w zakresie handlu towarowego są Chiny, których udział w światowym eksporcie zwiększył się w 2020 r. o 1,6 pkt. proc. - wynika z raportu Polskiego Instytut Ekonomicznego. Zwrócono uwagę, że odporność na pandemię potwierdza też polski eksport.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Antoni Kamiński: Chiny są w stanie podporządkowywać sobie wielkie firmy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 15:15
- Obecnie państwem, które w jakiś sposób jest w stanie podporządkować sobie te wielkie firmy, globalne przede wszystkim w dziedzinie high-tech, są Chiny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog, PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń