Druga część XI edycji Kongresu Polska Wielki Projekt. Debaty o przyszłości Polski i Europy

2021-09-16, 15:00

Druga część XI edycji Kongresu Polska Wielki Projekt. Debaty o przyszłości Polski i Europy
Plakat wydarzenia. Foto: materiały promocyjne

Druga część Kongresu Polska Wielki Projekt zatytułowana ''Polska-Europa-Przemiany'' odbędzie się w dniach 17-19 września w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Kongres to miejsce debaty nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach.

Wyzwania te są duże, a stan naszego życia publicznego musi im sprostać. We wspólnym interesie Polaków leży podjęcie trudu odpowiedzialności za wspólne dobro - Rzeczpospolitą. Zgodnie z ideą Kongresu, podstawową powinnością stojącą dziś przed ludźmi, którym leży na sercu dobro Polski i kolejnych pokoleń, jest stworzenie silnych ram przestrzeni politycznej, umożliwiających dyskusję o sprawach najwyższej wagi. Podtrzymanie tej kruchej więzi łączącej wspólnotę polityczną jest nieodzownym warunkiem powodzenia wszelkich wysiłków modernizacyjnych.

Po niemal trzydziestu latach budowy nowego porządku widać, jak niesłychanie trudnym zadaniem jest modernizacja i jak duże zasoby - elity, normy, instytucje - trzeba posiadać, by odnieść sukces. Jej naiwne, powierzchowne, imitacyjne rozumienie odpowiada w dużej mierze za irytująco dużą ilość błędów, które popełniono, ale wynika też dość jasno z kosztów katastrof narodowych ostatnich 200 lat. Brakuje jednolitej i wolnej od mikromanii narracji narodowej, sprawnego aparatu i nowoczesnej kultury państwa, kapitałów finansowych i społecznych potrzebnych do inwestycji i budowy nowoczesnych instytucji, ale też po prostu tysięcy ludzi, których talenty lub życie Polska straciła w wyniku eksterminacji, emigracji czy po prostu braku możliwości rozwoju.

''W ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat Polska przeszła przez skumulowane w czasie wielkie kryzysy społeczne. Każdy taki wstrząs skutkował wielkim zerwaniem wartości społecznych - rozpadem ustalonych sposobów życia i modeli władzy, zerwaniem więzi społecznych, zużyciem zgromadzonych kapitałów zaufania. To zerwanie więzi nie jest jakimś złudzeniem wynikłym z nostalgii konserwatywnych intelektualistów, hipokryzji czy słabej pamięci. Można je obserwować w statystykach mierzących kondycję społeczną: emigracji, dzietności, przestępczości, uzależnieniach, rozwodach, gorszych wynikach edukacyjnych i zredukowanych możliwościach, czy wreszcie niskim poziomem zaufania'' – komentują organizatorzy konferencji.

Ponieważ jednak człowiek jest istotą społeczną, ostatecznie po zerwaniu następuje powolny proces odbudowy więzi - zawsze już jednak w innej, dostosowanej do nowej rzeczywistości postaci. Mądre, cierpliwe budowanie sprawnych instytucji oraz ponowne zawiązanie rozerwanych więzów zaufania jest zadaniem stojącym dzisiaj przed Polską.
Z harmonogramem wydarzenia można się zapoznać na stronie Kongresu.

PolskieRadio24.pl/ Polska Wielki Projekt/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej