X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wzrośnie do 3010 zł, a stawka godzinowa do 19,70 zł. Rząd przyjął nowe rozporządzenie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 20:15
To dobra wiadomość dla pracowników - Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. A to oznacza, ze w przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł brutto, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł brutto.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

To o 210 zł więcej niż minimalna pensja w bieżącym roku (2800 zł), co oznacza wzrost o 7,5 proc.

Z kolei powiązana z wysokością minimalnej pensji stawka godzinowa została ustalona na poziomie minimum 19,70 zł. To wzrost o 1,40 zł względem roku 2021.


Posłuchaj
00:28 mal1.mp3 Minister rodziny Marlena Maląg powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że rząd postanowił podczas dzisiejszego posiedzenia, iż płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie 3010 złotych. "Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa i wyniesie 19 złotych 70 groszy" - wyjaśniła minister Maląg./IAR/.

 

Oznacza to, że w przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na 2022 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5922 zł).


Posłuchaj
00:25 mal2.mp3 Minister M. Maląg: płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie 3010 złotych./IAR/.

 

W 2015 r. płaca minimalna wynosiła 1750 zł brutto

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku zwrócił uwagę, że w 2015 r., przed przejęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, płaca minimalna wynosiła 1750 zł brutto.

"Kolejne lata przyniosły wielkie sukcesy i rozwój gospodarczy Polski, a dzięki solidarnej polityce fiskalnej, którą prowadzimy, owocami tego wzrostu mogą cieszyć się wszyscy Polacy, a nie tylko najbogatsi i wielkie korporacje. W 7 lat płaca minimalna wzrosła o 58 proc. - a z nią poprawił się los milionów polskich rodzin" - napisał premier.


1200 premier pap.jpg
"Wiemy, że dobrą pracę generuje dobre wynagrodzenie". Premier o wzroście płacy minimalnej

Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, aby wynagrodzenia Polaków nadal szybko rosły.

Stawki przyjęte przez rząd są wyższe niż te, które rząd zaproponował w połowie czerwca. Przyjęta wówczas propozycja przewidywała, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3 tys. zł. brutto, a minimalna stawka godzinowa - 19,60 zł.

Zgodnie z przepisami taką propozycję przedstawiono Radzie Dialogu Społecznego, jednak stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w tej sprawie. W tej sytuacji rząd miał czas do 15 września na ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia, stawki te jednak nie mogły być niższe od tych, które zostały przedstawione Radzie Dialogu Społecznego.

Minister Marlena Maląg w rozmowie z PAP wyjaśniła, że o ustaleniu takiej płacy zadecydowały wskaźniki makroekonomiczne tj. inflacja i PKB.

- Na tej podstawie kwota 3010 zł jest wyższą kwotą od minimum ustawowego, które wychodzi ze wskaźników. Minimum ustawowe tj. 3004 zł - powiedziała.

Szefowa MRiPS szacuje, że wzrostowi minimalnych wynagrodzeń do budżetów domowych wpłynie ponad 4 mld 600 mln zł.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Zobacz, która branża oferuje najlepsze zarobki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 12:12
Pracownicy sektora informacyjno-telekomunikacyjnego (ICT) zarabiają w polskiej gospodarce najwięcej; są też najbliżej branżowej średniej płacy unijnej - podaje w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Przeciętne wynagrodzenie w tej części naszej gospodarki jest tylko o 15 proc. niższe niż przeciętnie w UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Abramowicz: płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej krajowej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 16:26
- Ustalanie wysokości płacy minimalnej powinno być wyłączone spod politycznych decyzji i opierać się na jasnych kryteriach - ocenił rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Dodał, że płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej płacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd podwyższył minimalne wynagrodzenie i stawkę godzinową w 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 15:00
Rada Ministrów przyjęła propozycję dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł brutto. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 19,60 zł - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.  
rozwiń zwiń