X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceminister rozwoju i technologii: "chcemy, by procedura przygotowania budowy własnego domu była jak najprostsza"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:32
Jak Polski Ład zmieni sytuacje mieszkaniową Polaków, mówił w audycji "Ekspres Gospodarczy" w PR 1  Piotr Uściński wiceminister rozwoju i technologii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Nowe rozwiązania, zawarte w programie, przewidują dwie kluczowe propozycje – dofinansowanie domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych bez formalności oraz dofinansowanie wkładu własnego.

- A to spowoduje, mówił gość radiowej Jedynki, że Polacy zaczną chętniej budować własne domy i kupować mieszkania.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Polski Ład to nie tylko niższe podatki. To pomoc przy kredytach mieszkaniowych, przy budowie domu

Procedury związane z budowa będą bardzo proste

- Chcemy aby procedura przygotowania inwestycji budowy własnego domu była jak najprostsza i mamy nadzieję, że wiele osób z tego skorzysta – wybuduje własny dom, być może we własnej miejscowości, na wsi – mówił wiceminister.

Posłuchaj
05:30 blazej 13.09.mp3 Jak Polski Ład zmieni sytuacje mieszkaniową Polaków, mówił w audycji Rządy Pieniądza w radiowej Jedynce Piotr Uściński wiceminister rozwoju i technologii./Błażej Prośniewski, jk/.

 

I dodawał, że niekoniecznie każdy musi się sprowadzać do wielkiego miasta, i kupować tam mieszkanie w bloku. - Taniej czasami będzie wybudować sobie własny dom, mówił gość Polskiego Radia.

Polacy stawiają na własność, nie na najem

Odnosząc się do wcześniejszego pomysłu rządu – długoterminowego najmu, zauważa, że aspiracje Polaków idą dalej – chcą mieć własne mieszkanie.

- Polacy spłacając kredyt na budowę własnego domu stają się jego właścicielami, w przypadku najmu – tego efektu nie ma – zauważa gość radiowej Jedynki.

70 metrów kwadratowych pozwala wygenerować powierzchnię użytkową do 120 metrów

Pytany, czy taki dom o powierzchni 70 m kwadratowych nie będzie za mały dla rodziny z dwójką – trójką dzieci odpowiada, że dom o powierzchni zabudowy 70 metrów pozwala wygenerować w dwóch kondygnacjach powierzchnię użytkową nawet do 120 metrów.

- To dużo większa powierzchnia niż w większości mieszkań młodych małżeństw, ale to nie wyklucza, że nie można zbudować większego domu – dopowiada wiceminister.

Rodzina może też otrzymać poręczenie na wkład własny do 100 tysięcy złotych

Rodziny mogą też otrzymać wsparcie w postaci wkładu własnego do 100 tysięcy złotych.

- Dla osób, które nie maj własnego lokalu mieszkalnego bądź na małym metrażu wychowują dwójkę lub trójkę dzieci, umożliwiamy zagwarantowanie w BGK wkładu własnego do 100 tysięcy złotych – mówi gość Polskiego Radia.

I dodaje, że rodzina, która nie ma zgromadzonego wkładu własnego, będzie mogła skorzystać z takiego poręczenia przy zakupie mieszkania o powierzchni od 50 metrów kwadratowych lub więcej, w zależności od regionu.

Przypomnijmy, że dopłata wkładu własnego wynosi do 100 tys. zł i obejmuje 20 procent wartości mieszkania.

BGK spłaci też część pożyczki, w zależności od liczy posiadanych dzieci

Rozwiązanie zawiera też aspekt prorodzinny, gdyż przy narodzinach drugiego, trzeciego czy czwartego dziecka BGK gwarantuje określone spłaty  - w przypadku drugiego dziecka – 20 tysięcy złotych, przy kolejnym dziecku – 60 tysięcy złotych.

 

- Mamy nadzieję, że dzięki temu rozwiązaniu rodziny chętniej będą decydować się na kolejne dzieci – mówi wiceminister Uściński.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw bez pozwolenia na budowę

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 11:59
Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" przy kredycie mieszkaniowym, dofinansowanie dla korzystających z budownictwa społecznego i uproszczenie przepisów przy budowie małych domów mieszkalnych - to propozycje Polskiego Ładu, które mają pomóc w zapewnieniu mieszkań dla rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład: będzie pomoc dla polskich rodzin w sfinansowaniu własnego mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 18:02
Polski Ład wychodzi naprzeciw potrzebom polskich rodzin, które chcą kupić mieszkanie, ale nie mają na wkład własny, pomaga też spłacić  część zobowiązań zaciągniętych na własne mieszkanie. O nowych rozwiązaniach proponowanych przez rząd mówi w radiowej Jedynce Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej i pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowa sprzedaż i budowa mieszkań. Eksperci: deweloperów czeka najlepszy rok w historii

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 17:14
Pierwsze półrocze było dla deweloperów najlepsze do tej pory; notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań - stwierdzono w środowej analizie HRE Investments. Zdaniem analityków, deweloperów czeka najlepszy rok w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń