X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Po polskich drogach jeździ już prawie 30 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:07
Pod koniec sierpnia po polskich drogach jeździło 29 tys. 820 elektrycznych samochodów osobowych - wynika z najnowszego "Licznika elektromobilności". Pojazdy w pełni elektryczne stanowiły 48 proc. tej liczby.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Smile Fight

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pod koniec sierpnia 2021 r. po polskich drogach jeździło 29 tys. 820 elektrycznych samochodów osobowych. Pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 48 proc. (14 tys. 256 szt.) tej liczby, a pozostałą część (52 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 15 tys. 564 szt.

opony opona
Kiedy wymienić opony na nowe?Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1125 samochodów. Jak wskazano w raporcie, nadal rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec sierpnia składała się z 11 tys. 425 szt. Przybywa też osobowych i dostawczych aut hybrydowych - ich liczba zwiększyła się do 283 tys. 863.

- Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 578 szt. - czytamy. Dodano, że od stycznia do sierpnia 2021 r. flota elektrobusów powiększyła się o 146 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy zarejestrowano 114 takich autobusów, oznacza to wzrost o 28 proc. rdr.

Więcej aut, coraz lepsza infrastruktura

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym rozwija się infrastruktura ładowania. Pod koniec sierpnia w Polsce funkcjonowało 1631 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (3178 punktów).

- 31 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69 proc. - wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW." - wskazano.

W sierpniu uruchomiono 74 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (141 punktów).

Zaznaczono, że wyniki po ośmiu miesiącach bieżącego roku pokazują wyraźny wzrost sprzedaży hybryd plug-in.

- O ile jeszcze rok temu znacznie lepiej sprzedawały się samochody bateryjne, o tyle od kilku miesięcy to właśnie hybrydy plug-in przykuwają uwagę klientów - wskazał prezes PZPM Jakub Faryś, cytowany w czwartkowej informacji Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Zwrócił uwagę, że Polska nie jest wyjątkiem, bo podobny trend można zaobserwować w całej Europie.

W ocenie Farysia fakt, że po okresowym spadku rejestracji autobusów elektrycznych, pojawił się trend wzrostowy o 28 proc. w stosunku do 2020 r., oznacza, że wpływ pandemii na budżety miast i decyzje o zakupie taboru autobusowego nie okazał się tak radykalny, jak się obawiano.

Dyrektor Zarządzający PSPA Maciej Mazur zwrócił uwagę, że w I kwartale br. w Polsce uruchomiono 61 ogólnodostępnych stacji ładowania, a w kwartale II - 93. Przez kolejne dwa miesiące liczba nowo zainstalowanych ładowarek wzrosła do 110 szt., w tym 74 w sierpniu.

- Łącznie w 2021 r. kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce otrzymali do dyspozycji 264 nowe stacje, czyli o 60 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - zaznaczył.

Podkreślił, że w naszym kraju funkcjonuje ok. 100 ładowarek DC o mocy powyżej 50 kW.

- Zgodnie z deklaracjami wiodących operatorów planowane jest oddanie do użytku szeregu kolejnych stacji ładowania prądem stałym, w tym punktów ultraszybkich - dodał.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

"Osoby fizyczne już korzystają, firmy będą mogły składać wnioski lada moment". Min. klimatu o programie "Mój elektryk"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 10:52
Elektromobilność w Krajowym Planie Odbudowy ma znaczące miejsce i pulę ponad 2,2 mld euro - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Jak dodał, kluczowa dla rozwoju elektromobilności jest budowa infrastruktury, na którą - po zgodzie KE - od jesieni będzie 800 mln zł wsparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autonomiczne pojazdy elektryczne - czy wyprą pracowników fabryk?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:30
Yamaha Motor, Tiafor i Eve Autonomy stworzyli autonomiczny pojazd elektryczny przeznaczony do pracy w fabrykach i przedsiębiorstwach. Produkcja i dystrybucja ma ruszyć pełną parą latem 2022 roku. Czy szykują się masowe zwolnienia w wielkich zakładach pracy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nadchodzi zmierzch skrzyni manualnej?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 05:00
Automatyczne skrzynie biegów cieszą się coraz większą popularnością - to duża zasługa samochodów elektrycznych i hybrydowych. Czy za kilka lat automat wyprze manuala?
rozwiń zwiń