X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Czynniki zrównoważonego rozwoju nie wystarczą". O finansowym ekosystemie przyszłości na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 11:05
- Wdrożenie w firmie czynników zrównoważonego rozwoju ESG nie wystarczy, by zapewnić jej sukces na rynku, choć może go ułatwić - uważa Dorota Macieja, członek zarządu PZU Życie S.A., która brała udział w panelu poświęconego ESG podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Debata o ESG w biznesie
Debata o ESG w biznesieFoto: Forum/Piotr Guzik

Czynniki ESG - środowiskowe (environmental), społecznej odpowiedzialności (social responsibility) oraz ładu korporacyjnego (corporate governance) - obecnie często są brane pod uwagę przy ocenie atrakcyjności firmy oraz przy finansowaniu jej planów inwestycyjnych.

ESG w  strategii PZU

Grupa PZU w ramach nowej strategii na lata 2021-2024, ogłoszonej w marcu, po raz pierwszy wdrożyła też strategię ESG. W ciągu czterech najbliższych lat PZU chce m.in. osiągnąć neutralność klimatyczną, zweryfikować pod kątem stosowania zasad ESG ponad połowę swoich największych korporacyjnych klientów, zachęcać klientów do przechodzenia na OZE oraz transport niskoemisyjny poprzez odpowiednią ofertę ubezpieczeniową. Grupa PZU sama też będzie inwestowała w ''zielone'' sektory, by wesprzeć transformację polskiej gospodarki. Już w połowie br. zaangażowała 150 mln zł w finansowanie budowy farm wiatrowych, a kolejnych 300 mln zł ulokowała w obligacjach ESG.

Czytaj także:
sasin 1200.jpg
Jacek Sasin: szybkie odbicie polskiej gospodarki to zasługa państwowych spółek

Jednak Dorota Macieja wskazywała podczas dyskusji panelowej „Czynniki ESG - zrównoważony wzrost biznesu”, że wyniki przedsiębiorstwa nie są jedynie uzależnione od uwzględniania przez nie elementów ESG.

- To, czy firma osiągnie sukces stanowi wynik bardzo wielu czynników, to nie jest tylko kwestia ESG. Możemy przestrzegać wszystkich zasad ESG, ale jeżeli będziemy mieli produkt niemodny, niedostosowany, to firma tego sukcesu nie odniesie. Choć wiele czynników wskazuje na to, że firmom, które przestrzegają tych zasad na pewno będzie lepiej - mówiła przedstawicielka PZU Życie.


Klucz do pozyskania kapitału

Firmom, które przedstawią plan strategii ESG, może być na przykład znacznie łatwiej uzyskać od banków finansowanie swoich inwestycji.

- Podaż pieniądza obecnie się zwiększyła, jeśli chodzi o kryteria ESG. Firma, która przygotowała tego typu strategię, ma większy dostęp do pieniędzy - wskazywała Anna Grabowska, wiceprezes zarządu ds. strategii konsumenckich w Żabka Polska sp. z o.o.

Zdaniem Ireny Picholi, lidera zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej w Deloitte Advisory, zrównoważone finansowanie będzie jednym z motorów zmian, a jeśli firma tego nie zrobi, będzie miała ograniczony dostęp do kapitału, do rozwoju i inwestycji.

Dorota Macieja zwróciła jednak uwagę, że bez dostępu do kapitału dla firm, taka transformacja może się nie udać. Według niej pewną nadzieję budzi fakt, że inwestorzy interesują się ''półzielonymi'' spółkami, które dopiero wchodzą na drogę implantacji czynników ESG. Takie firmy, które starają się zmienić, powinny - w opinii przedstawicielki PZU - być uwzględniane przez banki.

- Pamiętajmy, że nawet ''brudne firmy'' mogą robić czyste interesy - zaznaczył Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska. Jednak uznał, że obecnie odbywa się „wielki i nieodwracalny proces wchodzenia światowego biznesu w odpowiedzialność środowiskową, społeczną i odpowiedzialność zarzadzania, od którego nie ma odwrotu”.

- Kto dzisiaj nie pójdzie w kierunku ESG, tego po prostu nie będzie, albo znajdzie się w drugiej lidze - podsumował.

Przepisy dotyczące inwestowania ESG to m.in. pokłosie ogłoszonego przez Komisję Europejską pod koniec 2019 roku tzw. Zielonego Ładu.

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Czytaj także

Elektrownia w Ostrołęce będzie opalana gazem. Dziś Orlen i GE Power podpisali w tej sprawie aneks do umowy

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 13:41
Należąca do Orlenu Energa podpisała z amerykańską firmą GE Power umowę na budowę elektrowni gazowej zamiast węglowej. Zgodnie z podpisanym aneksem, zamiast bloku na węgiel powstanie tam blok parowo-gazowy o mocy 745 MW za ok. 2,5 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń