X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Drogowcy wybudują nowe kilometry Via Carpatii na Podlasiu. GDDKiA podpisała kontrakty

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:41
Na Podlasiu powstaną dwa nowe odcinki drogi ekspresowej S19, które będą częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia. Dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kontrakty dotyczące tych inwestycji. Odcinek Haćki – Bielsk Podlaski zaprojektuje i wybuduje firma Budimex, a za odcinek Boćki - Malewice Bielsk Podlaski odpowiedzialna będzie firma Strabag.
Budowa Via Carpatii
Budowa Via CarpatiiFoto: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

Odcinek Haćki – Bielsk będzie miał dziewięć kilometrów długości. Najkorzystniejszą ofertą  w przetargu dotyczącym tego odcinka okazała się ta przedstawiona przez Budimex, o wartości 326 milionów złotych. Była druga pod względem ceny i spełniała wszystkie warunki pozostałe warunki. Fragment S19 Haćki - Bielsk Podlaski Zachód ominie miasto od zachodu, wyprowadzając tym samy tranzyt na osi północ - południe poza Bielsk Podlaski. Wybudowane zostaną dwa węzły

- Bielsk Podlaski Północ i Bielsk Podlaski Zachód, wraz z odcinkiem drogi krajowej numer 66 do podłączenia z istniejącą drogą krajową numer 19. Zaplanowano też Obwód Utrzymania Drogowego.

W ramach tego zadania wybudowanych zostanie siedem wiaduktów, dwa przejścia dla zwierząt oraz siedem przepustów ekologicznych - dla małych zwierząt i płazów. Inwestycja jest zrealizowana w systemie Projektuj i buduj. To oznacza, że wykonawca jest odpowiedzialny zarówno za sporządzenie ostatecznego projektu budowlanego, jak i za zasadnicze prace. Uzyskanie wszystkich decyzji jest planowane na koniec przyszłego roku, natomiast sama budowa jest zaplanowana na lata 2022 – 2024.

autostrada stock 1200.jpg
Autostrada A2 do wschodniej granicy. Jest już wykonawca projektu budowlanego

Powstaną dwa nowe odcinki drogi

Drugim odcinkiem zajmie się firma Strabag. Wartość tego kontraktu wynosi ponad 346 milionów złotych. Fragment odcinek Boćki - Malewice Bielsk Podlaski będzie miał niespełna 16 kilometrów. Także w tym przypadku forma wyłoniona w przetargu zarówno zaprojektuje, zbierze niezbędne pozwolenia, jak i wykona zasadnicze prace budowlane.

Oba odcinki powstaną w standardzie drogi ekspresowej, co oznacza, że kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.
Obecny podczas podpisywania umówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber nazwał polskie odcinki trasy Via Carpatia, drogą życia i tysiąca możliwości.

 - Ta inwestycja bezpośrednio wpłynie na rozwój transportu, na rozwój i komunikacji. Udrożni tak zwane wąskie gardła transportowe naszego kraju, szczególnie tych wschodnich części Rzeczypospolitej, ale również przyczyni się do rozwoju gospodarczego – mówił wiceszef resortu infrastruktury. Jak podkreślają jego przedstawiciele droga ta będzie miała wymiar zarówno międzynarodowy – stanie się korytarzem transportowym z północy na południe Europy, jak i wymiar lokalny – usprawni układ komunikacyjny w poszczególnych regionach kraju.

Via Carpatia połączy północ z południem

Międzynarodowa trasa Via Carpatia, której fragmentem  na terytorium Polski jest przede wszystkim droga S19, połączy kilka krajów na osi północ – południe. Będzie przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję. Polski odcinek będzie miał prawie 600 kilometrów długości. Na całej długości będzie miała parametry drogi ekspresowej lub autostrady.

Trasa na terenie naszego kraju rozpocznie się na granicy z Litwą w Budzisku, a zakończy się na granicy ze Słowacją za Barwinkiem. Najdłuższy jej odcinek  ma przebiegać przez Rumunię. Będzie on miał ponad 1500 kilometrów długości.

W tej chwili polscy kierowcy korzystają obecnie z około pięćdziesięciu kilometrów w województwach lubelskim i podkarpackim. W tym roku na mapie drogowej kraju pojawią się nowe odcinki drogi S19 pomiędzy Lublinem a Rzeszowem.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Poszniak, md

Czytaj także

Budowa obwodnicy Zielonej Góry. Inwestycja ma szanse na dofinansowanie z UE

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 12:16
Jest szansa unijne wsparcie dla zachodniej obwodnicy Zielonej Góry. O szczegółach mówił dziś wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Jest jednak jeden warunek: część pieniędzy musi wyłożyć samorząd. Już dziś wiadomo, że łączne koszty tej inwestycji przekroczą 100 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remont drogi krajowej 12/91 i A1 w okolicach Łodzi. Będą utrudnienia w ruchu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 17:38
Z powodu remontu nawierzchni drogi krajowej nr 12/91 na utrudnienia w ruchu od poniedziałku do czwartku napotkają podróżujący tą trasą w Srocku (Łódzkie). W poniedziałek i wtorek zaplanowano też uzupełnianie ubytków nawierzchni na autostradzie A1 w okolicach Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostrada A2 do wschodniej granicy. Jest już wykonawca projektu budowlanego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:06
Autostrada A2 połączy wschód z zachodem kraju. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na sporządzenie projektu budowlanego ostatniego odcinka tej trasy. Autostrada A2 jest jednym z najważniejszych korytarzy transportowych w kraju. Jako jedna z dwóch tras, obok autostrady A4 ma przebieg równoleżnikowy. Według zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, całą drogą będzie można przejechać w 2025 roku.
rozwiń zwiń