X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Straty firm działających przy granicy z Białorusią będą zrekompensowane". Jest deklaracja premiera

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:42
- W związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią, przedsiębiorcy działający na tym terenie będą mieli skompensowane swoje straty - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedni projekt ustawy w tej sprawie trafi do Sejmu. Rekompensaty mają wynieść 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: KPRM/P.Tracz

Szef rządu na konferencji prasowej podkreślił, że mieszkańcy pasa granicznego objętego stanem wyjątkowym będą mogli funkcjonować zawodowo "niemal bez przeszkód". Przyznał jednocześnie, że inaczej jest w przypadku firm, przedsiębiorców z branży hotelarskiej, agroturystycznej, którzy nie będą mogli przyjmować turystów.

- Przedsiębiorcy będą mieli skompensowane swoje straty i chcemy w błyskawiczny sposób wprowadzić te regulacje i skierować do Sejmu ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców w sposób natychmiastowy - powiedział na konferencji Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:17 wyj.mp3 Mateusz Morawiecki: rząd niezwłocznie skieruje projekt w tej sprawie do Sejmu (IAR)

 

mid-21906073 (1).jpg
Premier: nie ma godziny, w której służby białoruskie nie dostarczałyby na granicę białorusko-polską migrantów

Jak będą wyglądać rekompensaty?

Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił, że projekt ws. rekompensat ma być przedmiotem najbliższego posiedzenia Rady Ministrów. Rząd ma obradować we wtorek, a na przyszły tydzień zaplanowane jest posiedzenie Sejmu.

Kamiński wyjaśnił, że projekt zakłada rekompensaty dla firm w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego. Dodał, że będą one wypłacane przez wojewodów, do których trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. Zdaniem ministra "będzie to bardzo prosty system", który ma umożliwić szybką wypłatę środków dla przedsiębiorców. Kamiński dodał, że mowa tu o ok. 250 podmiotach głównie z branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej.

Posłuchaj
00:21 wyj2.mp3 Mariusz Kamiński: przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego będą mogli ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 65 procent średniego przychodu z wakacji (IAR)

Minister zastrzegł jednak, że w "sytuacjach wątpliwych" wojewoda będzie mógł zweryfikować przedstawione przez przedsiębiorcę dokumenty.

Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym

W czwartek w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni, tak jak chciała tego Rada Ministrów. Zgodnie konstytucją prezydent w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego musi przesłać je do Sejmu.

Przedstawiciele rządu argumentowali wniosek sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów. W Usnarzu Górnym (Podlaskie) od kilku tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a Polska musi zapewnić bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.

Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Premier: solidarność to misja, którą realizujemy dzięki Polskiemu Ładowi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 18:35
- Dbałość o słabszych, miejsca pracy w czasie pandemii, o rodziny - to znaczy solidarność. To nasza misja, którą realizujemy dzięki założeniom Polskiego Ładu - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli będzie trzeba, stan wyjątkowy zostanie przedłużony". Premier o ochronie granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 09:14
 - Jeżeli będzie trzeba, to stan wyjątkowy na polsko-białoruskiej granicy zostanie przedłużony, bo wschodnia granica musi być chroniona, to moje zobowiązanie wobec obywateli - mówił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: nie ma godziny, w której służby białoruskie nie dostarczałyby na granicę migrantów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:33
- Każdy dzień na granicy z Białorusią to kolejne prowokacje białoruskie, których liczba idzie w setki. Tylko od początku sierpnia udaremniono ponad 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń