X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Trasa S19 wydłuży się dzięki Via Carpatii. GDDKiA ogłasza kolejne przetargi

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 15:17
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę kolejnych odcinków drogi S19, czyli międzynarodowego szlaku Via Carpatia na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Tym razem chodzi o fragmenty z Kocka do Radzynia Podlaskiego i dalej, z Radzynia do  Międzyrzeca Podlaskiego. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: GDDKiA / Krzysztof Nalewajko

Wcześniej, na początku sierpnia tego roku ogłoszono przetarg na inny fragment tej trasy z Kocka do Lubartowa. Dzięki tej trasie Kock  i Międzyrzec Podlaski zyskają także drugą jezdnię obwodnic.

Na terytorium naszego kraju trasa Via Carpatia będzie budowana w standardzie drogi ekspresowej. To oznacza, że kierowcy w przyszłości będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Drogowcy przewidzieli także budowę Miejsc Obsługi Podróżnych, bezkolizyjnych przejazdów i przejść dla zwierząt – dużych i małych.

morawiecki&Via Carpatia.jpg
Premier o Via Carpatii: to będzie oś gospodarcza wschodniej Polski

Nowe węzły drogowe

Na obu odcinkach zaplanowano budowę w sumie czterech dużych węzłów drogowych – Borki, Radzyń Podlaski Północ i Południe oraz węzeł Kąkolewnica. Miejsca Obsługi Podróżnych zaplanowano w Sitnie, Paszkach, Turowie i Milolesie.

W ciągu drogi projektowane są między innymi ogrodzenia, przepusty, płotki naprowadzające oraz przejścia dla zwierząt, które umożliwią im swobodną migrację. Projektowane są również ekrany akustyczne, które ochronią mieszkańców okolicznych zabudowań przed nadmiernych hałasem.

Drogowcy podkreślają, że celem nadrzędnym inwestycji jest zwiększenie przepustowości ruchu i poprawa bezpieczeństwa, a tak że umożliwienie aktywizacji gospodarczej pobliskich terenów i poprawa warunków ekologicznych.

Budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej S19 wraz z drogą ekspresową S17 stanowić będzie na terenie województwa lubelskiego zasadniczy szkielet dróg o dużej przepustowości, łączących największe ośrodki gospodarcze kraju z największymi ośrodkami Polski Wschodniej.

W podobnym tonie wypowiadał się podczas uroczystości w Kocku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podkreślił, że trasa ta jest bardzo ważna z gospodarczego punktu widzenia dla całej wschodniej części naszego kraju.

Firmy wyłonione w przetargu będą musiały opracować ostateczny projekt trasy, zdobyć wszystkie wymagane prawem pozwolenia i wybudować zakontraktowane odcinki. Według Planów GDDKiA mają one być gotowe w 2024 roku.

Droga 4 twitter - GDDKiA.jpg
Via Carpatia. Ogłoszono przetargi na dwa kolejne odcinki drogi ekspresowej S19

Czym jest Via Carpatia?

Międzynarodowa trasa Via Carpatia, której fragmentem jest na terytorium Polski droga S19,  połączy kilka krajów na osi północ – południe. Będzie przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję. Polski odcinek będzie miał prawie 600 kilometrów długości.

Na całej długości będzie miała parametry drogi ekspresowej lub autostrady. Polski odcinek rozpocznie się na granicy z Litwą w Budzisku, a zakończy się na granicy ze Słowacją za Barwinkiem. Najdłuższy odcinek tej trasy ma przebiegać przez Rumunię. Będzie on miał ponad 1500 kilometrów długości.

W tej chwili polscy kierowcy korzystają obecnie z około pięćdziesięciu kilometrów  w województwach lubelskim i podkarpackim. W tym roku na mapie drogowej kraju pojawią się nowe odcinki drogi S19 pomiędzy Lublinem a Rzeszowem.

 

 

PR24/Aleksander Pszoniak/IAR/sw

Czytaj także

Powstanie ponad 20 kilometrów trasy ekspresowej S19, która jest częścią Via Carpatii

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 14:50
Sieć dróg ekspresowych w Polsce powiększy się o kolejne ponad 20 kilometrów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła właśnie przetargi na budowę dwóch fragmentów tej trasy. Oferta konsorcjum, którego liderem jest Aldesa Construcciones Polska, została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku od węzła Iskrzynia do węzła Miejsce Piastowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwanie dla drogowców. Szykuje się budowa nowych odcinków Via Carpatii

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 11:06
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała właśnie przetarg na budowę fragmentu drogi ekspresowej S19 z Babic do Jawornika. Droga S19 na tym odcinku jest także fragmentem międzynarodowej trasy Via Carpatia. Budowa tego odcinka to wielkie wyzwanie dla drogowców. Teren, na którym ma powstać jest skomplikowany geologicznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile nowych autostrad i dróg ekspresowych powstanie jeszcze w tym roku? Minister infrastruktury wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 12:00
- Na drogach krajowych realizowanych jest ponad 110 inwestycji i w tym roku mamy nadzieję oddać do użytkowania ok. 400 km dróg szybkiego ruchu - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie TVP Info.
rozwiń zwiń