X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju. "Polska musi być obecna w procesie cyfryzacji"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 13:02
- Cyfryzacja i robotyzacja postępują, Polska musi być obecna w tym procesie. Istotna jest również kwestia suwerenności cyfrowej - mówili uczestnicy czwartkowego panelu "Wizja rozwoju e-gospodarki" podczas kongresu Forum Wizja Rozwoju.
Dyskusja podczas Forum Wizja Rozwoju.
Dyskusja podczas Forum Wizja Rozwoju.Foto: KGHM Polska Miedź/Twitter

To już czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się pod patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

kopalnia śląsk panorama 1200.jpg
Śląsk chce budować wielkie magazyny energii. Jest pomysł na wykorzystanie nieczynnych szybów górniczych

Podczas Forum poruszone zostaną najważniejsze wyzwaniami stojące przed polską gospodarką, m.in. związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, MEW, gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych.

Najbardziej niebezpieczny jest tzw. technoentuzjazm

Podczas panelu "Wizja rozwoju e-gospodarki" dyrektor generalny spółki Robotyzacja Polska Radosław Grabowski ocenił, że robotyzacja jest koniecznością.

- Dzisiaj firmy, które nie były zainteresowane wdrażaniem tych rozwiązań, muszą je szybko u siebie stosować, żeby w ogóle przetrwać na rynku - powiedział.

Jego zdaniem automatyzacja jest warunkiem koniecznym dla niektórych firm, a jego nie spełnienie może przełożyć się na brak możliwości uczestnictwa w międzynarodowej wymianie handlowej.

Obecny podczas panelu konsultant polityczny, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz ocenił, że najbardziej niebezpieczną ideologią jest tzw. technoentuzjazm, który polega na bezrefleksyjnym wdrażaniu wszelkich innowacji technologicznych.

- W wielu konkretnych przypadkach przedsiębiorcy powinni wchodzić w procesy takie jak automatyzacja, ale nie obsesyjnie, nie bezkrytycznie - podkreślił.

Dodał, że w każdym przypadku powinni robić to w kontakcie z ludźmi, którzy będą obsługiwali te urządzenia.

"Jak wdrażamy konkretne rozwiązania, to inna sprawa"

Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej, Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021, i prezes zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A. powiedział, że podziela poglądy obu stron sporu o cyfryzację.

- Cyfryzacja jednak postępuje, musimy być w tym procesie, bo będziemy łapali zapóźnienia - ocenił.

Według niego to, jak wdrażamy konkretne rozwiązania, to inna sprawa. Kierunki są od lat wyznaczone, wyznaczają je gremia europejskie i gremia światowe, na przykład UE, która ogłosiła cyfrową dekadę, w ramach której przeznaczy dużo środków na cyfryzację.

Pytany o to, jakie kierunki w ramach rozwoju cyfryzacji zamierza w kolejnych latach obrać Polska, Krzysztof Szubert powiedział iż będą to "komputery i przetwarzanie dużej ilości danych, komputery kwantowe, technologie kwantowe, również obszar kompetencji związany z nowymi zawodami".

Polska chce być w obszarze cyfryzacji liderem

Zdaniem eksperta w przyszłości mogą zniknąć wszystkie zawody, które da się zautomatyzować, również te z obszaru medycyny czy prawa.

- Cyfryzacja dotyka z tyłu procesy również w rolnictwie, na przykład nowoczesne przetwórstwo - zwrócił uwagę Krzysztof Szubert.

Jak wskazał, jeśli Polska chce być w obszarze cyfryzacji liderem, musi pokazywać kierunki rozwoju w ramach takich inicjatyw, jak Trójmorze czy V4.

Prof. Zybertowicz w tym kontekście dodał, że kwestia wytyczania kierunków rozwoju jest związana z tematem suwerenności cyfrowej, który ogniskuje się wokół tego, kto wyznacza standardy, za którymi podążają inne państwa.

Ponad 150 podmiotów z Polski i zagranicy

Kolejnym niezwykle ważnym tematem, poruszonym podczas kongresu Forum Wizja Rozwoju, był rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

- Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zostanie podpisane 15 września. To ponad 150 podmiotów z Polski i zagranicy, reprezentowanych przez kilkaset osób - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Dodał, że zostanie też wydany raport dotyczący tzw. dobrych praktyk dla rozwoju sektora.

Wiceminister poinformował, że porozumienie sektorowe ma być wzorowane na brytyjskim modelu "Sector Deal" i określi m.in. warunki uzyskania jak najwyższego poziomu tzw. local content, czyli stopnia udziału krajowego łańcucha dostaw w projektach offshore.

- Local content w porozumieniu sektorowym dla pierwszej fazy realizacji projektów morskich farm wiatrowych to będzie poziom 25-35 proc., dla drugiej fazy, ale ograniczonej cezurą 2030 roku - 45 proc., a powyżej 50 proc. po 2030 roku - poinformował Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.

430 mln euro na terminal instalacyjny i porty serwisowe

Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych, dodał, że spółki zaangażowane w pierwsze projekty offshore rozpoczynają przygotowania do kontraktowania m.in. podzespołów i usług.

- To co nas trochę martwi, to czy będziemy gotowi z infrastrukturą. Terminal instalacyjny, czyli miejsce, z którego będziemy ekspediować złożone turbiny musi być w Polsce. Miejsce musi być gotowe, gdy inwestorzy zaczną proces. Rząd zrobił wszystko, by tak się stało - powiedział Zbigniew Gryglas.

Przypomniał, że w Krajowym Planie Odbudowy zostały zabezpieczone bardzo duże środki, w wysokości 430 mln euro na terminal instalacyjny i porty serwisowe. Terminal instalacyjny ma powstać w Gdyni.


PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Transformacja energetyczna. Artur Soboń: farmy wiatrowe na Bałtyku są rentowne

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:29
- Tam, gdzie mamy do czynienia z biznesem rentownym, przy tym systemie wsparcia, które zapewniliśmy, zainteresowanie inwestorów prywatnych musi być duże. Cieszy mnie to, że pośród tych liderów jest PGE - powiedział o planowanych inwestycjach w ramach transformacji energetycznej Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morskie farmy wiatrowe głównym tematem Forum 590. Artur Soboń: Trzeba wykorzystać potencjał polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 17:02
Celem transformacji energetycznej jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego, a Polakom i naszemu przemysłowi konkurencyjnych cen energii – mówił podczas Forum 590 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. "Tym samym chcemy zapewnić konkurencyjność gospodarce" – podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baltic Power otwiera drogę do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Takie projekty przyciągają kolejnych inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:09
Projekt Baltic Power - budowa farmy wiatrowej PKN Orlen na Bałtyku we współpracy z kanadyjską spółką Northland Power - będzie korzystnie wpływał na postrzeganie Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji w regionie – ocenia Romi Jaszczynski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Toronto.
rozwiń zwiń