Sytuacja w Afganistanie nie wpłynie na gospodarkę światową. Odczuć możemy migrację z tego kraju

2021-08-25, 07:41

Sytuacja w Afganistanie nie wpłynie na gospodarkę światową. Odczuć możemy migrację z tego kraju
Zdjęcie Ilustracyjne.Foto: Shutterstock/john smith 2021

- Wpływ wojny w Afganistanie na gospodarkę światową był ograniczony i zapewne taki pozostanie. W pewnym stopniu może odbić się na sytuacji społecznej i gospodarczej migracja z tego kraju, przede wszystkim w państwach ościennych, ale też w krajach odległych od Afganistanu, choćby w UE - uważa Jan Strzelecki, analityk PIE.

- Choć w ostatnich latach Afganistan notował duży wzrost gospodarczy, to jednak kraj ten nie był znaczącym eksporterem. W 2020 r. wartość sprzedaży za granicę wyniosła tam 1 mld dolarów, dla porównania polski eksport miał wartość 254 mld dolarów - powiedział analityk w zespole handlu zagranicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jan Strzelecki.

Powiązany Artykuł

1200_Afganistan_PAP.jpg
Ile osób ewakuowano z Afganistanu? Nowe dane Urzędu ds. Cudzoziemców

Liczbę uchodźców szacuje się na 4 miliony

Jego zdaniem trudno się spodziewać, aby w Afganistanie na szerszą skalę rozpoczęła się eksploatacja surowców czy kamieni szlachetnych, które się tam znajdują. Obecnie surowce nie są wydobywane na szerszą skalę, a żeby mogło to nastąpić, konieczne byłyby duże inwestycje.

- Te jednak trudno podejmować w kraju niestabilnym i z bardzo złą infrastrukturą. A takim krajem zapewne Afganistan pozostanie - ocenił.

W opinii eksperta największy wpływ na gospodarkę światową może mieć ewentualna migracja z tego kraju.

- Obecnie liczbę uchodźców wewnętrznych, czyli osób, które uciekły ze swoich domów, szacuje się na 4 miliony. Ci ludzie zapewne są gotowi uciekać dalej, co może odbić się zarówno na sytuacji krajów sąsiadujących z Afganistanem, jak i bardziej odległych regionów świata. Choćby Unii Europejskiej, jeśli te osoby zdecydują się na wyprawę do Europy czy to szlakiem przez Turcję, czy też przez Azję Centralną i Rosję - powiedział Jan Strzelecki.

Bezprecedensowa pomoc gospodarcza

Dodał także, że przez Afganistan nie biegną żadne ważne szlaki handlowe. W jego ocenie obecnie nie wiadomo także, co się będzie działo z gospodarką afgańską.

- Ten kraj notował ostatnio duży wzrost gospodarczy, ale wynikało to z bezprecedensowej pomocy gospodarczej. Teraz został od tej pomocy odcięty, co dramatycznie pogorszy sytuację gospodarczą i społeczną - powiedział analityk PIE.

15 sierpnia talibowie przejęli władzę nad Afganistanem, zdobywając Kabul. Od tamtego czasu w porcie lotniczym w afgańskiej stolicy panuje chaos. Tysiące osób chcących opuścić kraj gromadzą się na lotnisku i w jego okolicach. Talibowie wzywają mieszkańców Afganistanu do pozostania w kraju i pomocy w jego odbudowie. Nowe władze deklarują, że po 31 sierpnia, czyli ostatecznym terminie opuszczenia Afganistanu przez siły zachodniej koalicji, kraj będzie można nadal opuścić na pokładzie cywilnych samolotów pod warunkiem, że podróżni będą mieli ważne paszporty i wizy.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej