X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gigantyczne zaległości Polaków wobec sądów. Dłużnicy muszą oddać setki milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 10:25
Do Krajowego Rejestru Długów wpisano 162 tys. osób za nieuregulowane grzywny, koszty sądowe, przepadki korzyści majątkowej czy nawiązki na rzecz Skarbu Państwa. Na koniec lipca takie zaległości przekraczały 743 mln zł - podał KRD. Rekordzista musi oddać sądom prawie 75,7 mln zł.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/r.classen

Od 2015 roku sądy zobowiązane są do wpisywania dłużników do biur informacji gospodarczej. Jednak na dużą skalę zaczęły to robić dopiero od 2017 roku, gdy ruszyła specjalna platforma ministerialna, która zautomatyzowała ten proces.

kasownik 1200.jpg
Łączne długi gapowiczów przekroczyły pół miliarda złotych. Znamy nowe dane KRD

- Od tego czasu liczba dłużników zgłaszanych przez sądy systematycznie rośnie - mówi prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Rekordzista z Pomorza

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, przeciętny dłużnik sądowy ma do uregulowania prawie 4,6 tys. zł, a łączne zadłużenie wszystkich dłużników przekracza już 743 mln zł. Najwięcej od oddawania mają mieszkańcy Mazowsza, które sądom są winne 174 mln zł. Na drugim miejscu są mieszkańcy woj. pomorskiego - tamtejsze sądy czekają na spłatę 145 mln zł. Z tego ponad połowa kwoty to dług jednej osoby - na Pomorzu bowiem mieszka rekordzista, który ma do zapłacenia sądom prawie 75,7 mln zł.
"W pozostałych województwach wysokość zadłużenia jest mniejsza, ale nadal liczona w milionach zł" - czytamy w informacji KRD.

Trzecią pozycję zajmuje Śląskie (prawie 64 mln zł długu). Natomiast najbardziej sumienni w uiszczaniu zasądzonych opłat są mieszkańcy województw świętokrzyskiego (6,8 mln zł), podkarpackiego (8,3 mln zł) i opolskiego (prawie 8,8 mln zł). Zdecydowana większość osób (72 proc.), od których sądy chcą odzyskać pieniądze, to mieszkańcy miast.

Zobowiązania mężczyzn niższe niż kobiet

- Najbardziej niechętnie opłaty nałożone przez sąd regulują mężczyźni. Stanowią ponad 87 proc. dłużników i do nich należy również większość zadłużenia. Co ciekawe, ich zobowiązania są jednak statystycznie niższe niż kobiet. Średnio sądom winni są niecałe 4.481 zł, podczas gdy kobiety prawie 5.334 zł. Kobiety rzadziej zgłaszane są do rejestru dłużników przez sądy, ale jeśli już do niego trafiają, to chodzi zwykle o wyższe kwoty - dodaje Adam Łącki.

Z danych KRD wynika, że najmłodsi i najstarsi mają do spłacenia niższe kwoty niż osoby ze średnich kategorii wiekowych. Dłużnicy sądowi poniżej 26. roku życia mają na koncie zaległości rzędu 27,6 mln zł, a osoby powyżej 56. roku życia powinny uregulować 101 mln zł.

Starsi mają do spłacenia najwięcej

Największą grupę zadłużonych stanowią natomiast osoby młode (26-35 lat) i w średnim wieku (36-45 lat). W każdej z tych grup liczba zgłoszona przez wymiar sprawiedliwości do rejestru sięga blisko 48 tys. osób.

Jednak ich zobowiązania nie są najwyższe i wynoszą odpowiednio 165 mln zł i 184 mln zł. To starsi zadłużeni, w wieku 46-55 lat, mają do spłacenia najwięcej, bo prawie 36 proc. całej kwoty zaległości, czyli niemal 265 mln zł, podczas gdy zgłoszonych w KRD jest ich jedynie 26,7 tys.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Długi alimentacyjne przekroczyły 11 mld zł. BIG InfoMonitor: rekordzista musi oddać prawie 939 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:39
Zaległości alimentacyjne przekroczyły w lutym 11 mld zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Rekordzistą jest unikający łożenia na wychowanie swoich dzieci 31-latek z Małopolski, którego dług sięgnął prawie 939 tys. zł. Od początku tego roku gminy wypłacające pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego wpisały do rejestru 4,3 tys. nowych dłużników alimentacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie połowa z nas gotowa przymknąć oko na nieetyczne działania w finansach. Są wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 08:11
Ponad 45 proc. badanych akceptuje nieetyczne zachowania finansowe - wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych. Polacy najczęściej akceptują pracę na czarno, by uniknąć ściągania długów z pensji, oraz płatność gotówką bez rachunku, aby uciec przed VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie płatności odkładamy na później w przypadku problemów finansowych? Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 08:29
Mając kłopoty finansowe, przede wszystkim odkładamy na później opłacenie rachunków za abonament telewizji kablowej oraz za telefon i internet - wykazuje badanie dla BIG InfoMonitor. Dodano, że kłopoty płatnicze ma już ponad 2,74 mln osób, a ich zaległości na koniec czerwca wyniosły 78,6 mld zł.
rozwiń zwiń