X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarka UE wraca do wzrostu. Dobre wyniki krajów Europy Południowej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 06:30
Kraje UE wyszły z podwójnej recesji w drugim kwartale, odnotowując wzrost PKB o 1,9 proc. więcej niż kwartał wcześniej, według danych opublikowanych przez Eurostat. Gospodarka w 19 krajach, które używają waluty euro, wzrosła o 2 proc.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Jenson

Włochy, w których doszło do 128 000 zgonów w wyniku pandemii i głębokiej recesji, były dużym pozytywnym zaskoczeniem, odnotowując wzrost PKB o 2,7 proc. w związku z ożywieniem wydatków konsumpcyjnych. Portugalia odnotowała wzrost na poziomie 4,9 proc.

W międzyczasie PKB powróciło do wzrostu w głównych gospodarkach, np. Francji, która odnotowała wzrost o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, oraz Niemiec, które odnotowały wzrost o 1,5 proc. po gwałtownym spadku o 2,1 proc. w pierwszym kwartale.

Przykładem branży dobrze radzącej sobie z kryzysem byli producenci samochodów. Niemieckie firmy samochodowe wykazały duże zyski pomimo niedoboru komponentów półprzewodnikowych. Zawdzięczają to ożywieniu na światowych rynkach motoryzacyjnych. Poprawa nastrojów była szczególnie widoczna w przypadku droższych pojazdów sprzedawanych przez Mercedes-Benz oraz luksusowe marki Volkswagena - Audi i Porsche.

Czytaj także:
kghm1.jpg
"Najlepsze wyniki od 10 lat". Wzrost głównych wskaźników produkcyjnych KGHM

Lepsze wyniki gospodarcze w Europie Południowej mogą być rezultatem większych wydatków gospodarstw domowych w związku ze złagodzeniem ograniczeń. Hiszpania, gdzie wzrost wyniósł 2,8 proc., a wydatki konsumpcyjne wzrosły o 6,6 proc., zarówno zilustrowała odbicie, jak i podkreśliła, jak wiele jeszcze pozostało do zrobienia. Produkt krajowy brutto pozostaje o 6,8 proc. poniżej poziomu sprzed pandemii.

Opóźnienia w szczepieniach hamowały europejską gospodarkę w pierwszej części roku, ale od tego czasu odnotowano stały postęp. Jednak rozprzestrzenianie się bardziej zakaźnego wariantu Delta doprowadziło komentatorów do wniosku, że wzrost gospodarczy może w najbliższych miesiącach spowolnić. Podróże i turystyka, kluczowe dla takich miejsc jak Hiszpania i Grecja, wracają do normy, ale pozostają na niskim poziomie.

- Biorąc pod uwagę uzależnienie od turystyki, hiszpańska gospodarka wydaje się być szczególnie podatna na wpływ Delty, która zmusiła kilka regionów kraju do wprowadzenia nowych ograniczeń, podczas gdy zagraniczne rządy zniechęcają do wyjazdów na Półwysep Iberyjski - powiedział Edoardo Campanella, ekonomista z banku UniCredit w Mediolanie.

Z oficjalnych danych wynika również, że bezrobocie w strefie euro wyniosło 7,7 proc. w czerwcu, co oznacza spadek z 8,0 proc. w maju. Inflacja wzrosła do 2,2 proc. w lipcu z 1,9 proc. w czerwcu.


PolskieRadio24.pl/ Euronews/ Eurostat/ mib


Czytaj także

GUS potwierdza: bezrobocie w maju spadło. Zobacz nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 10:36
Stopa bezrobocia w maju 2021 r. wyniosła 6,1 proc., gdy w kwietniu była na poziomie 6,3 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE podnosi prognozy gospodarcze dla Polski na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:39
Polska gospodarka rozwija się w tym roku szybciej, niż Komisja Europejska przewidywała w maju. Bruksela podwyższyła swoje prognozy i teraz według niej PKB Polski zwiększy się o 4,8 procent. To wzrost o 0,8 punktu procentowego. W przyszłym roku natomiast przyrost PKB ma być na poziomie 5,2 procent. Jest to spadek o 0,2 punktu procentowego w porównaniu z majowymi prognozami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PIE: inflacja w kolejnych miesiącach powinna spadać. Tak sądzą analitycy Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 17:15
- Inflacja w przyszłym roku powinna spaść do poziomu 3 procent. A jej wysokość oprócz możliwego kolejnego lockdown'u, wynikającego ze zbyt małego procenta zaszczepionych Polaków, to dwa główne, potencjalnie negatywne czynniki dla polskiej gospodarki na przyszłość - powiedział dr Jakub Sawulski, prezes Polskiego Instytutu Ekonomicznego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń