X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy bank zwrócił Ci koszty kredytu spłaconego przed terminem? Sprawdź datę przedawnienia roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 14:00
Zbliża się 10. rocznica obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim. Wkrótce więc zacznie się przedawniać część roszczeń z tytułu rozliczenia kredytu - przypomina Rzecznik Finansowy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock

18 grudnia tego roku mija 10 lat, odkąd zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

bank kredyt free1200.jpg
Spłaciłeś kredyt przed czasem? Sprawdź, czy w banku nie czeka na ciebie zwrot prowizji

- To oznacza, że wkrótce dla części klientów zaczną się przedawniać roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego. Dla umów zawieranych w pierwszych latach obowiązywania ustawy termin przedawnienia wynosi 10 lat - poinformował Rzecznik Finansowy.

Rozszerzona funkcjonalność kalkulatora

- To ważna informacja dla wszystkich, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki po wejściu w życie ustawy, a następnie spłacili go przed terminem. Jak wiadomo, wielu pożyczkodawców nie rozliczało się z klientami zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów. Żeby ułatwić klientom dochodzenie ich roszczeń, postanowiliśmy rozszerzyć funkcjonalność uruchomionego w październiku 2020 r. kalkulatora o dokładne określenie terminu przedawnienia roszczeń - powiedział Jakub Szczerbowski, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.

Rzecznik Finansowy przypomniał, jak należy liczyć koszty kredytu, które bank powinien zwrócić. W przytoczonym przykładzie chodzi o kredyt konsumencki, zaciągnięty 18 grudnia 2011 r., od którego klient zapłacił koszty (prowizji i opłat przygotowawczych) na poziomie 5000 zł. Jeśli spłacił go w połowie pierwotnie przewidzianego okresu, czyli 18 czerwca 2012 r., powinno do niego wrócić 2,5 tys. zł.

I wyjaśnia, że zgodnie z prawem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich kosztów takiego kredytu (z wyjątkiem opłat notarialnych). Redukcja ta ma charakter proporcjonalny, to znaczy odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.

Ustawa nałożyła wiele obowiązków

- Bank powinien rozliczyć kredyt w ciągu 14 dni od dnia wcześniejszej spłaty kredytu w całości. W powyższym przykładzie powinien to zrobić do 2 lipca 2012 r. To oznacza, że roszczenie o zwrot tej kwoty przedawnia się z końcem dnia 3 lipca 2022 r. - wyjaśnia Paulina Tronowska, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

W informacji przypomniano, że 10-letni termin przedawnienia ma zastosowanie do roszczeń wynikających z wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego dokonanej między 18 grudnia 2011 r. a 8 lipca 2018 r. Od 9 lipca 2018 r. weszły w życie zmiany dotyczące okresu przedawnienia, w rezultacie roszczenia wynikające z wcześniejszej spłaty kredytu dokonanej po tej dacie ulegają przedawnieniu z upływem sześciu lat.

Przypomniano także, iż obowiązująca od blisko 10 lat ustawa nałożyła na kredytodawców wiele ograniczeń i obowiązków. Należy do nich m.in. dyspozycja zawarta w treści art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z jej treścią w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Niższe koszty pożyczek. Resort sprawiedliwości chce powrotu do regulacji, które niedawno wygasły

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 14:15
Pożyczki już wkrótce mogą być tańsze. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie połowa z nas gotowa przymknąć oko na nieetyczne działania w finansach. Są wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 08:11
Ponad 45 proc. badanych akceptuje nieetyczne zachowania finansowe - wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych. Polacy najczęściej akceptują pracę na czarno, by uniknąć ściągania długów z pensji, oraz płatność gotówką bez rachunku, aby uciec przed VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarzuty dla firm pożyczkowych. UOKiK: próba obejścia ustawy o kredycie konsumenckim

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 11:08
UOKiK postawił zarzuty firmom pożyczkowym Szybka Gotówka, Gwarant24 i Centrum Rozwiązań Kredytowych za próbę obejścia przepisów o maksymalnych kosztach pozaodsetkowych kredytów konsumenckich przy pożyczkach na spłatę poprzednich zobowiązań.
rozwiń zwiń