Luzowanie obostrzeń w Europie. Sprawdź najnowsze wytyczne dot. poszczególnych krajów

2021-08-05, 11:30

Luzowanie obostrzeń w Europie. Sprawdź najnowsze wytyczne dot. poszczególnych krajów
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: Shutterstock/Nieuwland Photography

Wraz z postępem kampanii szczepień przeciwko COVID-19 i pomimo wzrostu zakażeń wywołanych wariantem Delta koronawirusa niektóre kraje Europy luzują obostrzenia sanitarne. Zniesiono je całkowicie w Anglii, zapowiedziano zniesienie w Szkocji i luzowanie w Portugalii.

Od niedzieli weszła w życie zmiana rozporządzenia dotyczącego wjazdu do Niemiec. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na Covid-19 przy wjeździe, dotyczy to zarówno pasażerów samolotów, jak i podróżujących drogą lądową. Obowiązek nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców.

Niemieckie ministerstwo zdrowia, które przygotowuje się na czwartą falę pandemii, poinformowało w środę, że planuje wprowadzenie od jesieni restrykcji dla osób niezaszczepionych oraz obowiązku noszenia maseczek aż do wiosny. Restrykcje sanitarne mają być jednak bardziej umiarkowane niż jesienią i zimą 2020 roku ze względu na zaawansowaną kampanię szczepień.

Powiązany Artykuł

polska koronawirus free 1200
Koronawirus w Polsce. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia dot. zakażeń i zgonów

Luzowanie obostrzeń

Portugalski rząd wprowadził od niedzieli jednolite dla całego kraju zasady sanitarne, bez względu na liczbę infekcji, i zapowiedział wprowadzenie dalszego procesu luzowania obostrzeń przeciwepidemicznych. Od 1 sierpnia przestały obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy powiatami, a praca lokali gastronomicznych została wydłużona do godz. 2. Wejście do nich nie jest ograniczone posiadaniem dokumentu potwierdzającego zaszczepienie, z wyjątkiem weekendów.

Rząd węgierski zawiesił restrykcje przeciwepidemiczne na czas święta państwowego w Dzień św. Stefana 20 sierpnia, Mistrzostw Europy w powożeniu 4-konnymi zaprzęgami w dniach 2-5 września oraz Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w dniach 5-12 września. Oznacza to, że podczas wymienionych wydarzeń nie będzie trzeba okazywać zaświadczeń o zaszczepieniu przeciw koronawirusowi i nie będzie ograniczeń w liczbie uczestników. Już wcześniej zniesiono inne obostrzenia, w tym obowiązek noszenia maseczek ochronnych w sklepach i środkach transportu publicznego.

Na początku zeszłego tygodnia rząd holenderski zakazał organizacji kilkudniowych festiwali do 1 września. Premier Mark Rutte zapowiedział też, że jego gabinet nie widzi powodu, by wprowadzać nowe obostrzenia związane z koronawirusem, ponieważ "liczba zakażeń systematycznie spada".

Przed ponad dwoma tygodniami w Anglii zniesiono niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje, m.in. wymóg zasłaniania twarzy we wszystkich sytuacjach, w tym w sklepach i w środkach transportu publicznego (oprócz tych podlegającym władzom Londynu). Zastąpiony on jest zaleceniem noszenia maseczek w zatłoczonych przestrzeniach publicznych.

Przestały również obowiązywać niemal wszelkie wymogi dotyczące zachowywania dystansu oraz restrykcje co do maksymalnej liczby uczestników spotkań. To oznacza, że mogą być organizowane imprezy masowe, takie jak festiwale muzyczne, a działalność mogą wznowić kluby nocne i wszystkie inne branże, które dotychczas pozostawały zamknięte.

Nie obowiązują już limity uczestników na ślubach i pogrzebach, a w kościołach dozwolone jest śpiewanie. Nie jest już wymagane, by klienci w pubach, restauracjach, siłowniach, teatrach czy innych miejscach meldowali się za pomocą aplikacji lub zostawiali swoje dane kontaktowe, choć ich właściciele mogą utrzymać taki wymóg.

Niemal wszystkie pozostające w mocy w Szkocji ograniczenia zostaną zniesione w najbliższy poniedziałek, choć pozostanie obowiązek noszenia maseczek w sklepach oraz w transporcie publicznym. Oznacza to, że przestanie obowiązywać wymóg zachowywania dystansu społecznego i limity uczestników na spotkaniach towarzyskich, podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz w pubach czy restauracjach, a wszystkie branże, które dotychczas tego nie mogły zrobić - jak kluby nocne - będą mogły wznowić działalność. Ponadto osoby, które są w pełni zaszczepione nie będą musiały poddawać się kwarantannie w przypadku kontaktu z zakażonym.


Powrót restrykcji

Władze Korsyki wprowadziły obostrzenia sanitarne z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Hotele, kawiarnie i restauracje muszą być zamykane o godz. 1 w nocy. Ponadto zabronione są jarmarki, festyny i zgromadzenia powyżej 10 osób. Jednak na tym etapie nie obowiązuje jeszcze godzina policyjna. Wprowadzono natomiast częściowo obowiązek noszenia masek w przestrzeni publicznej.

Powiązany Artykuł

dzieci szkoła stock 1200.jpg
Szef MEiN: chcemy, by do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych

Niemal trzy tygodnie temu w Grecji weszły w życie nowe obostrzenia, w związku z tym, że kraj zmaga się ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Jedynie osoby z zaświadczeniami o zaszczepieniu mogą być obsługiwane we wnętrzach restauracji, barów i kawiarni. Nowa zasada nie dotyczy miejsc na świeżym powietrzu.

Administracja prezydenta Bidena opracowuje plan, który ma wymagać od zagranicznych podróżnych, aby byli w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19, jako część ostatecznego zniesienia ograniczeń w przemieszczaniu się, które zabraniają większości świata wjazdu do USA. Biały Dom przeprowadził rozmowy z liniami lotniczymi i innymi podmiotami na temat tego, jak wdrożyć politykę wymagającą szczepionek dla zagranicznych gości. Administracja musi również odpowiedzieć na inne pytania, w tym jakie dowody szczepień zaakceptuje i czy Stany Zjednoczone zaakceptują szczepionki, które nie zostały one zatwierdzone przez amerykańskich regulatorów.

Japonia zaproponowała rozszerzenie ograniczeń w na osiem kolejnych prefektur, aby zwalczyć gwałtowny wzrost przypadków zachorowań na COVID-19. Rosną obawy o obciążenie systemu medycznego w Tokio. Sześć prefektur, w tym Tokio, jest już objętych pełnym stanem wyjątkowym, który ma trwać do 31 sierpnia, podczas gdy kolejne pięć jest objętych mniej surowymi restrykcjami. Urzędnicy ostrzegali, że infekcje koronawirusem rosną w niespotykanym tempie, a nowe przypadki biją rekordy w Tokio, kładąc się cieniem na Olimpiadzie i zwiększając wątpliwości co do sposobu, w jaki rząd radzi sobie z pandemią.

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej