"Złoty spaw" na granicy Polski ze Słowacją. Połączenie gazowe coraz bliżej ukończenia

2021-08-04, 09:32

"Złoty spaw" na granicy Polski ze Słowacją. Połączenie gazowe coraz bliżej ukończenia
Wszystkie gazociągi lądowe programu FSRU pomyślnie przeszły procedury środowiskowe. Teraz spółka musi uzyskać kolejne zgody administracyjne i rozpocząć budowę.Foto: GAZ-SYSTEM/Twitter

Polska i słowacka część interkonektora gazowego między systemami gazowymi obu państw zostały połączone symbolicznym "złotym spawem" - poinformował operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Zaawansowanie budowy spółka ocenia na ponad 90 proc.

Interkonektor Polska - Słowacja będzie miał długość 164 km i średnicę 1000 mm. Trasa gazociągu po stronie polskiej, od węzła Strachocina do granicy ma 61,3 km. Długość interkonektora po stronie słowackiej wynosi ok. 103 km.

Powiązany Artykuł

shutt gaz lng zbiorniki 1200.jpg
W 2022 roku kończy się kontrakt jamalski. Polska ma alternatywy dla importu gazu z Rosji

Gazociąg kończy się w tłoczni gazu Wielkie Kapuszany. Interkonektor będzie można przesłać do 4,7 mld m3 gazu rocznie w stronę Słowacji, lub 5,7 mld m3 w stronę Polski.

Ważny element współpracy w ramach Trójmorza

Jak poinformował prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, zaawansowanie prac budowlanych przekracza 90 proc.

- Zakończenie inwestycji i uruchomienie gazociągu planujemy zgodnie z wcześniej deklarowanymi na rynku terminami, czyli w I kwartale 2022 r. - zaznaczył.

Dodał, że połączenie systemów gazowych Polski i Słowacji przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu i jest ważnym elementem współpracy Państw w ramach inicjatywy Trójmorza.

Dyrektor generalny słowackiego operatora Eustream Rastislav Nukovic ocenił, że "spoina transgraniczna symbolizuje wielki postęp w pracach budowlanych zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej".

- Nowe połączenie przyniesie ogromne korzyści dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej i chciałbym podziękować przede wszystkim naszym partnerom, którzy pomagają w urzeczywistnieniu tego projektu - dodał Rastislav Nukovic.

Gaz z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego

Jak z kolei ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, interkonektor - podobnie jak układany na dnie Bałtyku gazociąg Baltic Pipe - umożliwi realizację śmiałego projektu.

- Od Bałtyku po gór szczyty, i dalej aż na południe kontynentu, ma popłynąć gaz sprowadzany z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego lub jako LNG z całego świata - podkreślił Piotr Naimski.

Jak dodał, budowa prowadzona w tym pięknym i trudnym terenie to dobry przykład, że biegnąca grzbietem Karpat granica sprzyja współpracy naszych narodów.

Budowa gazociągu jest inwestycją o znaczeniu europejskim, współfinansowaną przez UE w ramach instrumentów Connecting Europe Facility (CEF) oraz Trans European Networks- Energy (TEN-E). Inwestycja ma status "Projektu wspólnego zainteresowania" (PCI - Project of Common Interest).

Gazociąg Polska-Słowacja jest również częścią planowanej inicjatywy European Hydrogen Backbone.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej