Rośnie optymizm wśród przedsiębiorców. GUS: wyraźna poprawa nastrojów w handlu detalicznym

2021-08-02, 15:00

Rośnie optymizm wśród przedsiębiorców. GUS: wyraźna poprawa nastrojów w handlu detalicznym
W ramach Programu, PFR udziela tzw. dużym przedsiębiorcom wsparcia finansowego w formie finansowania płynnościowego, finansowania preferencyjnego oraz finansowania inwestycyjnego.Foto: Dusan Petkovic/Shutterstock

Wraz z poluzowaniem rządowych obostrzeń wzrasta optymizm, szczególnie w sektorach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii - wynika z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny rezultatów lipcowego badania wpływu pandemii na koniunkturę.

Lipcowe wyniki badania wpływu pandemii na koniunkturę pokazują, że spada odsetek podmiotów wskazujących na poważne lub zagrażające stabilności firmy negatywne skutki pandemii.

Powiązany Artykuł

biznes1200.jpg
Polski Ład dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie firmy mogą korzystać z programu

"Najbardziej wyraźna poprawa nastąpiła w przypadku największych podmiotów handlu detalicznego (spadek wskazań w porównaniu z poprzednim miesiącem o 19,6 p.proc.), a także w branży tekstylia, odzież, obuwie (spadek o 31,3 p.proc.) i pojazdy samochodowe (spadek o 18,8 p.proc). Znaczna poprawa wystąpiła również w przypadku jednostek budowlanych zajmujących się robotami związanymi ze wznoszeniem budynków (spadek o 20,0 p.proc.) oraz w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (spadek o 13,6 p.proc)" - napisano w informacji GUS.

Coraz mniej "zdalnych" pracowników

Z danych wynika, że w lipcu spadł także odsetek pracowników, wykonujących pracę zdalną. Największe zmiany w porównaniu z poprzednim miesiącem wystąpiły w przypadku podmiotów z sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (spadek o 8 p.proc.) oraz jednostek usługowych o liczbie pracujących od 50 do 249 osób (spadek o 5,5 p.proc.). Inaczej sytuacja wygląda w mniejszych firmach usługowych, w których nastąpił niewielki wzrost odsetka osób, pracujących z domu.

"Wyniki lipcowej ankiety wskazują na ograniczenie skali spadku zamówień składanych przez klientów w niektórych obszarach gospodarki. Pozytywnie wyróżniają się przedsiębiorstwa budowlane zajmujące się robotami związanymi ze wznoszeniem budynków, które prognozują wzrost zamówień o 1,5 proc. (poprawa o 5,7 p.proc. względem ubiegłego miesiąca). Na zmniejszenie skali spadku zamówień w porównaniu z czerwcem br. wskazują przede wszystkim najmniejsze jednostki usługowe (poprawa o 5,4 p.proc.) oraz podmioty z sekcji obsługa rynku nieruchomości (poprawa o 5,2 p.proc.)" - czytamy w informacji GUS.

Inwestycje nadal w cieniu pandemii

Wpływ pandemii nadal widoczny jest w deklaracjach dotyczących inwestycji. Większość sygnalizowała, że zamierza utrzymać nakłady na środki trwałe w tym roku na poziomie z roku 2020. Najwięcej podmiotów, które deklarują brak zmian w inwestycjach, jest wśród firm zajmujących się handel detalicznym w branży pojazdy samochodowe (88,8 proc. podmiotów) oraz tych, które zajmują się robotami specjalistycznymi (88 proc. podmiotów).

"Spadek poziomu inwestycji najczęściej zgłaszają jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (26,9 proc. przedsiębiorstw) oraz podmioty handlu detalicznego z branży żywność (26,3 proc. podmiotów). Wzrost poziomu inwestycji sygnalizują przede wszystkim jednostki o liczbie pracujących 250 i więcej osób w usługach (30,9 proc. podmiotów) oraz przetwórstwie przemysłowym (30,4 proc. przedsiębiorstw) - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej