X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premier: Polski Ład pozwoli przedsiębiorcom podbić rynki europejskie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 15:50
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polski Ład pozwoli polskim przedsiębiorcom podbić rynki europejskie. W Źródłach w województwie dolnośląskim szef rządu odwiedził siedzibę firmy transportowej Trans Dan.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Trans Dan Sp. z o.o. w miejscowości Źródła, 31 bm. Premier Morawiecki jest z wizytą w woj. dolnośląskim.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Trans Dan Sp. z o.o. w miejscowości Źródła, 31 bm. Premier Morawiecki jest z wizytą w woj. dolnośląskim. Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

Premier Morawiecki podkreślał, że nowy program Zjednoczonej Prawicy tworzy dobry środowisko dla rozwoju przedsiębiorczości.

Polski Ład wsparł polskie firmy – m.in. dzięki niskim podatkom

Podkreślił, że pomoc państwa pomogła wielu przedsiębiorcom, takim jak firma Trans Dan, przetrwać kryzys gospodarczy, a teraz będą mogły one rozwijać skrzydła w całej Europie.

Dodał, że za rozwój polskich firm umożliwiają także niskie podatki, które są jednymi z najniższych w całej Europie.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że Polska gospodarka w tym roku będzie rozwijać się w tempie około 5,4 procent w skali roku, a w przyszłym roku przekroczymy ten wskaźnik przekroczy 5 procent.

shutterstock_632064929 (3) (1).jpg
Prezydent o Polskim Ładzie: większość na tym zyska; jestem przekonany, że zyskają również przedsiębiorcy

Wielkie zmiany podatkowe dla pracowników oraz dla biznesu

 Przypomnijmy – trwa konsultacja projektów przepisów podatkowych Polskiego Ładu, która nie tylko obniży obciążenia podatkowe pracowników czy emerytów i rencistów, ale wprowadza szereg korzystnych rozwiązań dla biznesu.

 O ile dla obywateli oznaczają one, jak wylicza resort finansów, pozostawienie w ich kieszeniach ponad 14 mld zł, o tyle dla biznesu będzie on bardziej sprawiedliwy, a firmy będą mogły się szybciej rozwijać.

Posłuchaj
00:26 prem..mp3 Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polski Ład pozwoli polskim przedsiębiorcom wejść na rynki europejskie. W Źródłach w województwie dolnośląskim szef rządu odwiedził siedzibę firmy transportowej Trans Dan./IAR/.

Zmiany przepisów planowane są na 1 stycznia 2022 r.

Na zmianach skorzysta 18 mln obywateli

Na zmianach zyska niemal 18 milionów osób płacących podatki. Prawie 9 mln osób przestanie płacić PIT. Nie będą go płacić osoby najuboższe i 2/3 emerytów i rencistów. Kolejna grupa to osoby, dla których zmiana będzie neutralna. Czyli dla aż 90 procent osób płacących podatki nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne. To ponad 23 mln osób.

W portfelach Polaków zostanie ok. 14 mld zł rocznie. To nie jest obciążanie Polaków nowymi podatkami, a historyczna obniżka podatków dla nich – wskazuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Kolejne obniżenie stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów ITC, lekarzy.

Wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł to odważny ruch na rzecz osób mniej zarabiających. Niemal 9 mln Polaków przestanie płacić PIT. PIT, dzięki podniesieniu kwoty wolnej, nie będą płacić osoby najuboższe i prawie 70% emerytów i rencistów.

Od 2022 r. wysokość progu podatkowego wzrośnie o 40% – z ponad 85 tys. zł do 120 tys. zł. Podatek o stawce 32% płacić będzie o połowę osób mniej niż dotychczas.

makler giełda 1200.jpg
Eksperci: konsultacje społeczne dotyczące ustaw podatkowych z Polskiego Ładu to krok w dobrym kierunku

Dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych oraz dla inżynierów stawka ryczałtu spadnie z 17 proc. na 14 proc. Dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ITC stawka zmniejszy się z 15 proc. do 12 proc.

Pakiety uproszczeń dla biznesu

- Polski Ład to również podatkowy restart gospodarki. Nie tylko zmniejszenia klina podatkowego, ale również szereg innych reform kierowanych do przedsiębiorców. To cały pakiet rozwiązań dla tych, którzy inwestują w innowacyjne rozwiązania, nowe produkty, chcą się rozwijać i podbijać nowe rynki – mówił minister Kościński.

Wzmocnienie inwestycji i ekspansji

- Aby polskie firmy mogły się rozwijać i być konkurencyjne, system podatkowy powinien wspierać innowacyjny biznes i inwestorów którzy postawią na Polskę.

Od 2022 r. w Polsce będzie działać kompleksowy system rozwiązań podatkowych działających równocześnie, na każdym etapie procesu produkcyjnego – informuje wiceminister Sarnowski.

Tadeusz Kościński free Ministerstwo Finansów.jpg
"14 mld zł zostanie w kieszeniach podatników". Minister finansów o zmianach w systemie podatkowym

 Będą do niego należeć:

  • Ulga B+R wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem. · Ulga na prototyp, wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji.
  • Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanie o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach.
  • Ulga na robotyzację, która ułatwi otwarcie dedykowanej produktowi linii produkcyjnej. · Ulga IP Box, która zmniejszy obciążenie na etapie jego sprzedaży.

– Aby korzystać z pojawiających się na rynku szans, polskie firmy z sektora MŚP muszą w siebie inwestować. Zwiększać skalę działalności, poprawiać jej efektywność i stale dostosowywać profil działania do potrzeb nowych klientów. Nie da się tego zrobić bez pieniędzy i to właśnie dostęp do finansowania jest dla mniejszego biznesu największą barierą rozwoju. Kiedyś mówiono „taki mamy klimat” i bezradnie rozkładano ręce. Teraz tworzymy taki klimat podatkowy, który będzie przyjazny dla inwestycji w rozwój drobniejszego biznesu, tak by z mikro- stawał się mały, z małego średni, a ze średniego duży – wyjaśniał wiceminister Sarnowski.

Dlatego zostanie wprowadzona:

  • Ulga na IPO wraz z ulgą na inwestycje w giełdowych debiutantów, które ułatwią polskim firmom wejście na giełdę i znalezienie potrzebnych im inwestorów.

 Ulga konsolidacyjną kierowaną do firm, które poprzez połączenie się z innym podmiotem zdecydują się na uratowanie np. swojego kontrahenta, dostawcy lub innego biznesu potrzebującego wsparcia.

 Ulga na ekspansję, dzięki której wydatki na poszukiwanie nowych rynków dla polskich produktów będą mogły zostać odliczone 2 razy.

  • Atrakcyjne podatkowo zasady inwestowania za pośrednictwem Venture Capital, które będą zachętą do lokowania kapitału w innowacyjne polskie przedsiębiorstwa i start-upy.
  • Zmodyfikowany i uatrakcyjniony Estoński CIT. To nowoczesny sposób opodatkowania, który promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniu podatków.

 Przyciąganie do Polski kapitału i inwestorów

– Naszym celem jest stworzenie przyjaznego klimatu podatkowego dla inwestorów strategicznych. Damy im do ręki solidne argumenty, które przesądzą o tym, że na miejsce inwestowania wybiorą właśnie Polskę – podkreślał minister Kościński.

 Dla osiągnięcia tego celu rząd proponuje następujące rozwiązania:

  • Investor Desk. Kompleksowa i szybka obsługa inwestorów stanie się wizytówką Polski. Wszystkie sprawy dotyczące strategicznych inwestycji załatwiane będą w jednym okienku, z jednym negocjatorem i w oparciu o jedną decyzję. Kluczowe inwestycje będą obsługiwane bezpośrednio przez Ministerstwo Finansów, a nie przez kilka urzędów skarbowych.
  • Inwestor otrzyma też Interpretację 590, czyli wystawiany przedsiębiorcy przez Ministra Finansów list żelazny, określający całość konsekwencji podatkowych planowanej inwestycji.
  • Zachęty do inwestowania w Polsce przez korporacje. Będzie to możliwość objęcia VAT usług finansowych. Oprócz tego będą też atrakcyjne warunki do funkcjonowania grup holdingowych. Polska dołączy do grona krajów, w których działają grupy VAT.

 Program repatriacji kapitału do Polski

 – Program jest dedykowany prawie 20 mln Polaków, którzy mieszkają poza granicami kraju. Jego celem jest zaproszenie ich do powrotu do Polski. Z ich doświadczeniem, z wiedzą o tym czego potrzebuje zagraniczny klient i ze znajomością oczekiwań biznesowych partnerów. Oferujemy im korzystne warunki powrotu oraz inwestowania ich pieniędzy – zaznaczał wiceminister Sarnowski.

Proponowane rozwiązania:

  • Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, czyli podatkowa zachęta do powrotu ze zdobytym za granicą doświadczeniem i kapitałem. · Ryczałt dla nowych inwestorów, czyli zachęta dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces za granicą do przeniesienia centrum zarządzania swoim biznesem do Polski.

 Korzystne podatkowo warunki działalności sponsoringowej, które będą ułatwiały społecznie odpowiedzialną działalność firm oraz gwiazd biznesu, kultury czy sportu.

 Program powrotu kapitału, czyli propozycja dla tych, którzy w przeszłości podjęli ryzykowne decyzje podatkowe i chcą prowadzić biznes w Polsce z „czystą kartą”.

PR24, Ministerstwo Finansów, IAR, PAP, jk

Czytaj także

KAS przypomina: w razie problemów firmy mogą wystąpić o odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 12:55
Podatnicy, którzy w związku z pandemią COVID-19 mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty, odroczenie terminu jego zapłaty lub umorzenie zaległości podatkowych - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład dla przedsiębiorców. Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga na IPO

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 12:26
Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga podatkowa zmniejszająca koszty wejścia na giełdę czy pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji - to część ze zmian, jakie przewidziano dla przedsiębiorstw w ramach Polskiego Ładu. Zapowiedziano też ulgę na automatyzację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład to wsparcie dla rynku kapitałowego. Zyski firm będą inwestowane w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 15:00
W ramach Polskiego Ładu powstają rozwiązania mające za zadanie promowanie rodzimego rynku kapitałowego jako kluczowego elementu napędzającego polską gospodarkę. Przyciągnięcie inwestorów do Polski oraz zachęcenie przedsiębiorstw do reinwestowania zysków w kraju będą wspierały rozwój ekonomiczny w najbliższych latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu: skorzysta na nich 18 mln Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:31
O zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu mówił w radiowej Jedynce wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"14 mld zł zostanie w kieszeniach podatników". Minister finansów o zmianach w systemie podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:13
- Obecny system podatkowy jest bardzo niesprawiedliwy. Ci, którzy zarabiają mniej, płacą względnie więcej podatków. To zniechęca ludzi do tego, aby pracować - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów i polityki regionalnej. - My kalkulujemy, że przynajmniej 14 miliardów złotych zostanie w kieszeni polskich podatników - dodał.
rozwiń zwiń