X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie liczba debiutów giełdowych. Areną jednego z największych na świecie był warszawski parkiet

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 13:56
W ciągu sześciu miesięcy 2021 r. na rynkach giełdowych na świecie zadebiutowało 1070 firm, a wartość debiutów wyniosła 222 mld dolarów. To oznacza wzrost odpowiednio o 150 proc. i 215 proc. rok do roku - wynika z raportu firmy EY. W pierwszym półroczu na giełdzie w Warszawie zadebiutowało 5 spółek o wartości 1 421,6 mln dolarów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ESB Professional/Shutterstock

"W drugim kwartale 2021 r. zadebiutowało 597 spółek na rynkach światowych, a wartość debiutów wyniosła 111,6 mld dolarów. To był najbardziej aktywny drugi kwartał na rynku pierwotnych ofert publicznych (IPO) w ciągu ostatnich 20 lat, przewyższając poprzedni rekord z 2007 r., gdy zadebiutowało 522 firm, a wartość debiutów wyniosła 87,7 mld dolarów" - czytamy w raporcie Global IPO Trends firmy EY.

gpw1.jpg
Dietl: giełdy z miejsc obrotu akcjami stały się spółkami technologicznymi rynku finansowego

Z opracowania wynika, że w całym pierwszym półroczu 2021 r. na giełdach na całym świecie zadebiutowało 1 070 firm, a wartość debiutów wyniosła 222,0 mld dolarów, co oznacza wzrost odpowiednio o 150 proc. i 215 proc. rok do roku.

Za wzrosty odpowiadają parkiety europejskie

W regionie EMEIA (Europa, Bliski Wschód, Indie i Afryka) doszło do 323 IPO o wartości 53,8 mld dolarów. Liczba IPO wzrosła czterokrotnie rok do roku, a w ujęciu wartościowym wzrost był pięciokrotny. Dynamika wzrostu była najwyższa spośród wszystkich trzech regionów uwzględnionych przez EY w raporcie; pozostałe to region Ameryki Północnej i Południowej oraz Azja wraz z Australią i Oceanią.

Autorzy opracowania zwrócili uwagę, że za te wzrosty odpowiadają w dużej mierze parkiety europejskie, które podniosły się po trzeciej fali pandemii koronawirusa. Debiuty giełdowe w Europie stanowiły 21 proc. światowych IPO w pierwszej połowie 2021 r., wartościowo i ilościowo. Na europejskich parkietach zadebiutowało 227 spółek, to wzrost o 383 proc. rok do roku, a wartość debiutów wyniosła 46,6 mld dolarów, co oznacza wzrost o 509 proc. w tym samym okresie.

"Europejskie IPO odpowiadały za trzy z dziesięciu największych transakcji na światowych rynkach ofert publicznych w pierwszej połowie 2021 r. Największym spośród nich był debiut działającego w Polsce InPostu (3,9 mld dolarów), druga z tegorocznych europejskich megatransakcji to Vantage Towers (2,6 mld dolarów), zaraz za nią plasuje się AllFunds Group (2,6 mld dolarów)" - stwierdzono w raporcie.

Sektor technologii ulubieńcem inwestorów

Według danych, w pierwszym półroczu na giełdzie w Warszawie zadebiutowało 5 spółek o wartości 1 421,6 mln dolarów. To oznacza, że wartość debiutów w pierwszej połowie roku stanowiła równowartość połowy wpływów za cały 2020 r.

"2021 r. powinien być kolejnym dobrym rokiem dla debiutów na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po kapitał chce sięgnąć szereg atrakcyjnych spółek, a GPW oferuje w tym momencie korzystne wyceny. W drugiej połowie roku mogą pojawić się ryzyka związane z czwartą falą pandemii, jednak silna nadpłynność na rynku powinna podtrzymać zainteresowanie giełdą - uważa Anna Zaremba, partner EY odpowiedzialna za rynek IPO.

Z danych zaprezentowanych przez firmę EY wynika, że sektor technologii był czwarty kwartał z rzędu ulubieńcem inwestorów pod względem ilości transakcji i stanowił ponad jedną czwartą (27 proc.) ilościowo debiutów giełdowych na świecie w pierwszej połowie 2021 r. - na światowych giełdach zadebiutowało 284 firm technologicznych, a transakcje miały wartość 90,2 mld dolarów (to z kolei 41 proc. wartości wszystkich IPO w tym okresie).

Drugi był sektor ochrony zdrowia, stanowiący 17 proc. wszystkich IPO w I połowie 2021 r. (187 transakcji o wartości 33,4 mld dolarów), trzeci - sektor przemysłowy (140 IPO o wartości 24,3 mld dolarów).

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Handelsblatt": warszawska giełda to historia sukcesu. "Kraj przyciąga wielu inwestorów zagranicznych"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 09:00
Warszawski parkiet tętni dziś życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej; w 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc.. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie – zauważa niemiecki dziennik "Handelsblatt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia uaktywniła rynek kapitałowy: w I kwartale wartość debiutów na GPW największa od lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 12:25
Wartość pierwotnych ofert publicznych (IPO) przeprowadzonych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w I kwartale br. wyniosła 1,8 mld zł. To najlepszy początek roku na giełdzie w Warszawie od lat - wskazano w raporcie firmy doradczej PwC. Wśród nowych graczy dominuje - i to nie dziwi w dobie koronawirusa - branża gier, technologiczna oraz e-commerce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Dietl: polska gospodarka jest bardzo odporna na zawirowania

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:15
- W pierwszym kwartale 2021 roku, gdy efekt pandemii na giełdzie już mniej oddziaływał, udało nam się utrzymać wysoką dynamikę obrotów. Ich wzrost wyniósł ok. 50 proc. - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
rozwiń zwiń