X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolejarze apelują do kierowców. "Ignorowanie znaku stop to prowokowanie tragedii"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 11:37
Kolejarze apelują do kierowców. Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii, a rozsądek i korzystanie z informacji na żółtych naklejkach, umieszczonych na przejazdach ratuje życie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

PKP Polskie Linie Kolejowe razem ze Strażą Ochrony Kolei prowadzą w czasie wakacji akcję „Bezpieczne Piątki”, która ma uświadomić kierowców, jakim zagrożeniem jest ignorowanie zasad bezpieczeństwa na przejazdach. Akcja prowadzona jest w ramach kampanii "Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko". Dziś przedstawiciele PKP PLK mówili o jej szczegółach.

KOLEJ DWORZEC twitter PKP PLK.jpg
Kolej wraca do gry - rośnie liczba pasażerów i ilość przewożonych towarów

Do ostatniego wypadku na przejeździe doszło wczoraj w Kołbaskowie. Samochód ciężarowy, mimo włączonej sygnalizacji, wjechał na przejazd. Doszło do zderzenia z pociągiem jadącym w stronę Niemiec. Osiem osób, w tym maszynista zostało lekko rannych. Kierowcy nic się nie stało. Potem tłumaczył, że oślepiło go słońce. Z kolejowych statystyk wynika, że kierowcy nie zachowują szczególnej ostrożności na przyjazdach.  Brakuje im także wiedzy na temat skutków kolizji samochodu z pociągiem.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa w każdy wakacyjny piątek prowadzą działania na przejazdach kolejowo-drogowych. Dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów oraz edukacja i wskazywanie, gdzie znajdziemy ważne informacje na żółtych naklejkach, przypominają o bezpieczeństwie podczas wyjazdów i powrotów z wakacji.

"Bezpieczne piątki" to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd". Dziś akcje pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Straży Ochrony Kolei są na przejazdach m.in. we Wronkach, Władysławowie, Świnoujściu, Tłuszczu, Częstochowie, Opolu,  Łodzi.
Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 procent wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem STOP, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu – to najczęstsze przyczyny tragedii.

Mniej wypadków na przejazdach

Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 roku w porównaniu z 2019 rokiem o 15 procent zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych.

W 2020 roku odnotowano 158 zdarzeń, a w 2019 roku 185. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku było 25 wypadków, zginęło w nich 5 osób, 4 zostały ciężko ranne.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują o przestrzeganie przepisów podczas przekraczania torów i o "słuchanie głosu rozsądku". Chcemy aby te wakacje były bezpieczniejsze.

Kolejarze mówili też o specjalnych naklejkach, które od kilku lat są umieszczane na przejazdach kolejowo – drogowych. Naklejki te mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Przewoźnicy inwestują w bezpieczeństwo

W czerwcu 2018 roku dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe oznakowały 14 tysięcy przejazdów żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach. Ze statystyk wynika, że coraz więcej zmotoryzowanych zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Kolejarze odnotowują coraz więcej zgłoszeń z przejazdów – na przykład o tym, że jakiś samochód utknął na torach. W takich przypadkach ruch pociągów jest natychmiast wstrzymywany, co zapobiega wypadkowi.

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd” to działania na przejazdach, w szkołach, spoty o bezpiecznym zachowaniu w telewizji, radiu i Internecie, a także  plakaty i ulotki. Dzięki aplikacjom mobilnym kampanii dzieci nie muszą się nudzić podczas wakacyjnych podróży. Kolejarze Razem z Ambasadorami Bezpieczeństwa zapraszają rodziców i dzieci do korzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej kampanii. W trakcie podróżowania pociągiem czy samochodem najmłodsi mogą poznać zasady bezpieczeństwa.

Cała kampania jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Czytaj także

Czyste pociągi i sprawna obsługa techniczna. Kolejarze przebudują stację postojową w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:30
Czystsze pociągi, dokładne przeglądy i sprawna obsługa techniczna. Państwowy przewoźnik PKP Intercity przebuduje stację postojową Kraków Główny Zachód. Stacjonują tam między innymi pociągi Pendolino.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolej wraca do gry - rośnie liczba pasażerów i ilość przewożonych towarów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:29
W czerwcu koleją podróżowało ponad 21 mln pasażerów, czyli ponad 45 proc. więcej niż przed rokiem, przewieziono 19,8 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 13,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - podał UTK w informacji dot. wyników przewozowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo nad wodą. O czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 09:06
Woda może być źródłem życia i niszczycielskim żywiołem. Patryk Kuniszewicz i Klaudia Porębska przedstawią zagrożenia wynikające z działania wody, pracę służb chroniących życie i mienie oraz zachowania pozwalające uniknąć zagrożenia.
rozwiń zwiń