X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak nowe wymogi klimatyczne UE dotyczące metanu zwiększą koszty działania Jastrzębskiej Spółki Węglowej ?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:00
Przy obecnych cenach uprawnień do emisji CO2, objęcie metanu unijnym system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) kosztowałoby Jastrzębską Spółkę Węglową blisko 2 mld zł rocznie. Polityka energetyczno-klimatyczna była tematem zorganizowanego w czwartek w Katowicach III "Forum ThinkEco!", będącego jedną z rozpisanych od czerwca do września sesji "Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/MegSopki

Górnictwo węgla kamiennego należy do największych emitentów metanu - bezwonnego gazu towarzyszącego złożom węgla, którego potencjał cieplarniany jest 28-krotnie większy od dwutlenku węgla. Potencjalnym problemem dla kopalń i innych emitentów metanu może być rozważane obecnie objęcie tego gazu unijnym systemem opłat za emisję - domaga się tego wiele organizacji ekologicznych.

Rosnące opłaty za prawo do emisji gazów

Jak poinformował w czwartek dyrektor biura odmetanowania i zarządzania mediami energetycznymi Jastrzębskiej Spółki Węglowej Artur Badylak, w końcu tego roku – prawdopodobnie w listopadzie lub grudniu - spodziewane jest unijne rozporządzenie, służące redukcji emisji metanu w energetyce i kopalniach węgla.

-Wiele osób straszy, że metan zostanie włączony do systemu handlu emisjami. To zamknęłoby polskie górnictwo już dzisiaj, natychmiast. W skali JSW, biorąc pod uwagę dzisiejszą cenę za emisję dwutlenku węgla na poziomie ponad 50 euro, to jest koszt - na dzisiaj - prawie 2 mld zł rocznie – poinformował dyrektor Badylak.


-Mam nadzieję, że jednak rozsądek weźmie górę i – przynajmniej takie sygnały dochodzą do mnie na dzisiaj – metan nie zostanie włączony do systemu handlu emisjami – dodał Artur Badylak, podkreślając, że niezależnie od ostatecznego kształtu regulacji, JSW zamierza kontynuować działania służące zmniejszeniu emisji metanu i zwiększeniu gospodarczego wykorzystania ujętego w instalacje odmetanowania gazu.


1200_ekologia_plan_shutterstock.png
Przyspieszenie polityki klimatycznej UE. Jakóbik: to może być rewolucja, która będzie bardzo kosztowna

Metan od lat jest problemem JSW

W kopalniach JSW metanu jest najwięcej w polskim górnictwie. W ub. roku w procesie eksploatacji węgla w kopalniach spółki wydzieliło się prawie 362,8 mln m sześc. metanu (w tym roku spodziewana jest nieco większa emisja), z czego 220,4 mln m sześc. trafiło do atmosfery poprzez wentylację wyrobisk, a 142,4 mln m sześc. ujęto w instalacje odmetanowania.

Ponad 86 mln m sześc. gazu pozyskanego w ramach odmetanowania wykorzystano do produkcji energii elektrycznej i cieplnej – z tego ponad 26 mln m sześc. posłużyło do wytwarzania prądu, ciepła i chłodu we własnych instalacjach JSW, a niespełna 60 mln m sześc. sprzedano odbiorcom zewnętrznym. 56,4 mln m sześc. ujętego metanu nie zostało w żaden sposób wykorzystane.

-W JSW wykorzystujemy ok. 60 proc. ujętego już metanu. Ambicją naszą jest, aby wykorzystywać go w całości – zadeklarował dyrektor, przypominając, iż od kilku lat jastrzębska firma realizuje program gospodarczego wykorzystania metanu, instalując silniki gazowe i budując układy kogeneracyjne.


Zielona energia ekologia 1200 free.jpg
Jakie są koszty polityki klimatycznej UE dla polskich firm i rodzin? Znamy wyliczenia PIEMetan to globalne wyzwanie

Dyr. Badylak ocenił, iż całkowite wyeliminowanie emisji metanu do powierza wentylacyjnego i atmosfery jest w górnictwie niemożliwe. -Około połowy metanu, który wydziela się do wyrobisk wentylacyjnych, trzeba będzie odprowadzić do atmosfery – uważa dyrektor biura odmetanowania JSW.

Jak podano podczas czwartkowego forum, w 2019 r. światowa emisja metanu wyniosła ok. 596 mln ton, z czego 60 proc. to efekt działalności człowieka. Europa odpowiada za ok. 11 proc. emisji gazów cieplarnianych, z czego niespełna jedna trzecia pochodzi z energetyki, w tym 7 proc. z górnictwa, a ok. 1,3 proc. z JSW.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Komisja Europejska pyta o OZE i efektywność energetyczną. Ruszyły konsultacje społeczne

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 10:00
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje dotyczące dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii i dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Zarówno obywatele, jak i zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat ewentualnych zmian.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy za 5 lat więcej prądu powstanie z z odnawialnych źródeł energii niż z węgla ? Znamy dane MAE

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 13:09
W 2025 r. globalna produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), prześcignie produkcję z węgla - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). OZE staną się największym światowym źródłem energii elektrycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: spory na tle klimatycznym będą się nasilały w miarą wzmacniania się polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 10:00
Miejmy nadzieję, że uda się nam porozumieć z Czechami w sprawie kopalni Turów, ale na pewno nie będzie to w najbliższych latach ostatni spór tego rodzaju. Jako coraz silniejsza gospodarka, będziemy musieli zmagać się z bezwzględną walką innych państw, szczególnie sąsiadów, którzy będą bronić swoich interesów. Sprawy klimatyczne będą tu dobrym pretekstem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i Maciej Wośko  redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKO BP ujawnia swój udział w "zielonej transformacji" gospodarki. Znamy założenia

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:20
PKO BP chce zmniejszyć poziom swojego zainteresowania sektorem wydobywczym węgla do 2030 r. W zamian planuje zwiększenie finansowania inwestycji ograniczających zmiany klimatu, co najmniej o 5 procent rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Bank Inwestycyjny chce pomóc polskim firmom w transformacji energetycznej. Wiemy, o jaką sumę chodzi

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:16
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i BNP Paribas Leasing Services podpisały umowę kredytową wartości 200 mln euro na wsparcie finansowania małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. EBI chce pomóc w dostosowaniu polskich firm do wymogów zielonej transformacji UE.
rozwiń zwiń