X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski Ład dla rodzin. Nie tylko "Maluch+" i emerytury bez podatku

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:45
Obok rozwiązań podatkowych i regulacji dla firm, w Polskim Ładzie, który powoli przybiera formę prawną, znalazło się wiele rozwiązań prorodzinnych. Znajdziemy tam zmiany w polityce mieszkaniowej czy dotyczące rynku pracy, a także dużo większe nakłady na rozwój sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi. Planowane są też działania skierowane do seniorów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/WorldStockStudio

Pandemia COVID-19 wywołała najpoważniejszy w ostatnich dziesięcioleciach kryzys gospodarczy. Trudna sytuacja wymaga więc podjęcia konkretnych i zdecydowanych rozwiązań.

marlena maląg 1200 free tt.jpg
"Rodzina jest centrum życia i uwagi". Maląg o polityce prorodzinnej PiS

- Naszą odpowiedzią na kryzys i planem na kolejne lata jest Polski Ład. Wyznacza on kierunek działań, które mają zbliżyć nas do standardów życia Europy Zachodniej. To wielka reforma społeczno-gospodarcza, w której centrum stawiamy rodzinę - mówiła podczas prezentacji dokumentu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

1,5 mld zł rocznie na program "Maluch+"

Dzisiaj w całej Polsce działa 6,8 tys. placówek oferujących miejsca dla ok. 200 tys. dzieci do lat 3. W ramach tegorocznej edycji programu "Maluch+" powstać ma kolejne 25 tys. miejsc. Dla porównania jeszcze w 2015 r. w Polsce było niespełna 3 tys. placówek z ok. 84 tys. miejsc opieki.

Rząd zdecydował o znacznym zwiększeniu finansowania programu "Maluch+" - aż do 1,5 mld zł rocznie od 2022 r. Do tej pory było to 450 mln zł rocznie. W tej kwocie ma zawierać się też wyższe dofinansowanie do miejsca w żłobku.


Kapitał opiekuńczy

Nowym rozwiązaniem będzie świadczenie wypłacane rodzicom na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. To w sumie 12 tys. zł, a rodzice sami wybiorą, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Świadczenie planowo będzie wypłacane od 2022 r.

Nowy Ład zakłada także powszechny i bezpłatny dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży.


Mieszkanie bez wkładu własnego

Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 40 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres maksymalnie 15 lat. Oznacza to, że posiadając zdolność kredytową, nie trzeba będzie wykładać żywej gotówki na zakup mieszkania - wystarczy sama zdolność kredytowa, a nie będzie wymagane odłożenie dziesiątek tysięcy złotych na zakup mieszkania czy domu. Instrument skierowany będzie do osób od 24 do 40 lat, które nie mają wystarczających oszczędności do pokrycia wkładu własnego.


Często brak własnego mieszkania jest jedną z głównych przyczyn, przez które młodzi ludzie nie decydują się na potomstwo. Nowy Ład zakłada, że po urodzeniu drugiego dziecka rodzina z gwarantowanym kredytem mogłaby uzyskać do 20 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania, po urodzeniu trzeciego dziecka do 60 tys., a czwartego i kolejnego do 20 tys. zł. (proporcjonalnie do udzielonej wcześniej gwarancji).

Dom 70 m2 bez formalności

Budowa budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie możliwa na podstawie zgłoszenia. Dzięki temu proces budowlany skróci się nawet o kilka tygodni.

To sposób na ograniczenie nadmiarowych formalności, a także oszczędność dla inwestora - co najmniej kilka tysięcy złotych.

Emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł

W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 zł. Rozwiązanie to miałoby funkcjonować od nowego roku.

TT free mateusz morawiecki premier 1200.jpg
"To gwarancja pomyślnej przyszłości Polski i poprawy życia milionów rodzin". Premier o Polskim Ładzie

Zerowy PIT dla pracujących seniorów

Ci seniorzy, którzy będą mogli i chcieli kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, skorzystają. Zgodnie z zapowiedzią seniorzy, którzy nie będą pobierali emerytury, tylko zdecydują się kontynuować pracę, będą zwolnieni od podatku dochodowego. Dzięki temu ich kapitał w momencie przejścia na emeryturę będzie wyższy, bo cały czas będą odprowadzali składki.

Placówki łączące pokolenia

Proponowane jest także tworzenie placówek, które będą łączyć dzienne domy opieki z przedszkolami. Dzięki nim dzieci będą rozwijały kompetencje emocjonalne i społeczne, a seniorzy będą mieli możliwość zaangażowania się w wychowanie najmłodszego pokolenia.


Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów

W założeniach Polskiego Ładu znalazła się zapowiedź dotycząca świadczeń pielęgnacyjnych dla sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Świadczenie to ma być zrównane niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności.

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jedynie opiekunom osób, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia (lub 25. roku życia, jeśli się uczy).

PR24.pl, MRiPS, DoS

Czytaj także

"Celem jest wyjście z pułapki demograficznej". Maląg o Strategii Demograficznej 2040

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:36
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie Strategii Demograficznej 2040. Dziś o projekcie przygotowanym przez rząd rozmawiać będą samorządowcy z województwa dolnośląskiego, a w najbliższych tygodniach do rozmów o strategii rozwoju demograficznego zostaną zaproszone również organizacje pozarządowe, pracodawcy i związki zrzeszające pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"14 mld zł zostanie w kieszeniach podatników". Minister finansów o zmianach w systemie podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:13
- Obecny system podatkowy jest bardzo niesprawiedliwy. Ci, którzy zarabiają mniej, płacą względnie więcej podatków. To zniechęca ludzi do tego, aby pracować - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów i polityki regionalnej. - My kalkulujemy, że przynajmniej 14 miliardów złotych zostanie w kieszeni polskich podatników - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postępy w przygotowaniu ustaw Polskiego Ładu. Premier rozmawia z ministrami

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:46
Premier rozmawia z ministrami o postępach w przygotowywaniu ustaw będących elementami Polskiego Ładu. Po godz. 12.00 w Kancelarii Premiera rozpoczęło się spotkanie Mateusza Morawieckiego z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.
rozwiń zwiń