X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W czerwcu mniej upadłości, więcej restrukturyzacji. KUKE: bankrutujących firm jest znacząco mniej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:37
W czerwcu upadłość ogłosiła jedna firma mniej niż w maju, nastąpiło też odbicie liczby restrukturyzacji: było ich ponad dwukrotnie więcej niż miesiąc wcześniej - podała KUKE w informacji "Niewypłacalności firm w czerwcu 2021 r.".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Z danych udostępnionych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych wynika, że w czerwcu upadłość ogłosiło 28 firm, czyli o jedną mniej (3,4 proc.) niż w maju i o połowę mniej (50,9 proc.) w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku.

eksport1200.jpg
Polskie firmy mają problem z zagranicznymi kontrahentami. Długi sięgają 27 mln złotych

Jednocześnie liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 256, co oznacza wzrost o 113,3 proc. w skali miesiąca i o 556,4 proc. w ujęciu rocznym.

Odbicie i ponad dwukrotny wzrost

Jak podała KUKE, liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła 284, a więc była wyższa niż w maju o 90,6 proc. i o 195,8 proc. większa niż przed rokiem.

Z kolei suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się na koniec czerwca do poziomu 1954 - to o 188 przypadków więcej (10,6 proc.) niż miesiąc wcześniej.

Zdaniem wiceprezesa KUKE Tomasza Ślagórskiego, najnowsze dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego potwierdzają, że liczba upadłości w ostatnich miesiącach jest dość stabilna, a w porównaniu z sytuacją sprzed roku bankrutujących firm jest znacząco mniej.

- Po dwóch miesiącach spadków ogłaszanych restrukturyzacji nastąpiło odbicie i ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z majem liczby firm wchodzących w proces naprawczy - z czego 2/3 dotyczy indywidualnych działalności gospodarczych. Cały czas rośnie odsetek restrukturyzacji odbywających się w trybie uproszczonym i w minionym miesiącu takich przypadków było już ponad 90 proc. - zwrócił uwagę Tomasz Ślagórski.


W jego ocenie dynamiczny wzrost restrukturyzacji może wynikać z tego, że niektóre firmy przetrwały czas od początku pandemii w dużej mierze dzięki środkom z tarcz antykryzysowych, a w sytuacji stopniowego ich wygasania i przy braku poprawy sytuacji finansowej są one zmuszone do restrukturyzacji zadłużenia.

- To mogłoby oznaczać, że w kolejnych miesiącach czeka nas dalszy szybki wzrost niewypłacalności. Póki co sektorowi przedsiębiorstw sprzyja polityka monetarna i deklaracje banku centralnego o chęci pozostawienia stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie - podkreślił ekspert.

Poziom szkodowości jest nadal niski

Najszybciej wskaźnik rozpoczętych restrukturyzacji, liczony co miesiąc przez PFR i KUKE, rośnie w sektorze usług, co wynika z ciągłego obowiązywania ograniczeń w działalności m.in. hoteli i gastronomii.

- Warto zauważyć, że 12-miesięczna suma niewypłacalności sięga już niemal 2 tys. przypadków - mówił Tomasz Ślagórski.


Według niego, poziom szkodowości portfela KUKE jest nadal niski, jednak w ostatnich tygodniach powoli przybywa spraw przekazywanych przez klientów do windykacji, zarówno w obrocie krajowym jak i z kontraktów eksportowych.

- Są to przypadki zgłaszane przez spółki z różnych branż i dotyczą głównie transakcji na niskie kwoty. Największym wyzwaniem dla firm są teraz trudności z zaopatrzeniem w komponenty z powodu zakłóconych łańcuchów dostaw oraz bardzo wyraźny wzrost cen materiałów i surowców, co przy silnej konkurencji i ograniczonych możliwościach przeniesienia kosztów na odbiorców będzie wpływać negatywne na marże i rentowność biznesu - ocenił wiceprezes KUKE.

Indeks upadłości KUKE i PFR

Jak podano w informacji, sporządzany przez KUKE i PFR indeks upadłości w przemyśle spadł w czerwcu do 0,52 z 0,60 proc. w maju (rok temu wynosił 0,71 proc.). Wskaźnik rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł natomiast do 0,92 z 0,84 proc., podczas gdy rok temu sięgał 0,59 proc.

Z kolei indeks upadłości w budownictwie w ostatnim miesiącu zwiększył swą wartość do 0,73 z 0,69 proc., a w czerwcu 2020 r. wynosił 1,14 proc. Dla wskaźnika rozpoczętych restrukturyzacji czerwiec przyniósł wzrost z 1,59 do 1,74 proc. Rok temu wynosił on 0,71 proc.

Jak wskazano, w branży handlowej indeks upadłości po czerwcu spadł do 0,65 proc. z 0,68 proc. w maju (0,70 proc. przed rokiem). Wskaźnik rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł za to do 0,67 z 0,65 proc. przed miesiącem (rok temu 0,28 proc.).


W transporcie i logistyce indeks upadłości wzrósł do poziomu 0,68 z 0,64 proc. w maju. Rok temu wynosił 0,99 proc. Wskaźnik rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł w ciągu miesiąca do 1,35 z 1,25 proc. (rok temu 0,20 proc.).

Według KUKE, indeks upadłości w branży usługowej spadł do 0,92 z 0,96 proc. odnotowanego przed miesiącem (0,95 proc. przed rokiem). W przypadku wskaźnika rozpoczętych restrukturyzacji czerwiec zakończył się wzrostem do 1,80 z 1,25 proc. W czerwcu 2020 r. wynosił on 0,45 proc.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Baterie samochodowe i katalizatory to polskie przeboje eksportowe. Podbijamy światowe rynki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 09:02
- Naszym przebojem eksportowym są w ostatnim czasie baterie samochodowe i katalizatory. Tradycyjnie mocni jesteśmy w sprzedaży sprzętu elektronicznego, głównie telewizorów - mówi Katarzyna Kowalska, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: nasze firmy mają coraz mocniejszą pozycję za granicą

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 11:02
Pandemia nie zaszkodziła polskiemu eksportowi, wręcz przeciwnie - wzmocniła pozycję wielu polskich firm na zagranicznych rynkach - podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwałtownie rosną ceny drewna, zaczyna brakować surowca. Szefler: konieczny jest zakaz eksportu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 08:57
Polskie firmy z branży drzewnej nie wytrzymają finansowo rywalizacji z międzynarodowymi pośrednikami o ograniczone zasoby polskiego surowca, dlatego potrzebny jest zakaz eksportu drewna nieprzetworzonego - uważa Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
rozwiń zwiń